Пільги інвалідам 1, 2 і 3 групи в 2021 році


Чи мають інваліди право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг? Які пільги на ліки і медичні послуги передбачені для інвалідів 1, 2 і 3 групи? Чи можуть особи з інвалідністю отримати пільги на санаторне лікування та технічні засоби реабілітації? Які пільги існують для працюючих інвалідів? Як отримати пільги на освіту і проїзд в транспорті?

Відповідь на ці та багато інших важливих для осіб з інвалідністю питань підготував «Юридичний портал України». Дана стаття містить перелік актуальних в 2021 році пільг, що надаються державою, а також умови і порядок їх отримання.

Особи з інвалідністю мають ті ж конституційні права і обов’язки, що й інші громадяни України. Разом з тим, через певні проблеми зі здоров’ям держава надає їм додаткові права і пільги.


На які пільги можуть розраховувати українці з інвалідністю 1, 2 і 3 групи? Питання актуальне і досить складне, оскільки має ряд нюансів і особливостей. Перелік пільг, встановлених для інвалідів першої, другої і третьої групи, регламентований Законом «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».

Трудові пільги для інвалідів

Для працівників-інвалідів українське законодавство передбачило ряд пільг і гарантій, пов’язаних з укладенням та розірванням трудового договору. Зокрема, до осіб з інвалідністю не застосовується випробувальний термін (ч. 3 ст. 26 КЗпП), а трудовий договір, укладений на певний термін, може бути розірвано з ініціативи працівника-інваліда в будь-який момент (ч. 1 ст. 39 Кодексу законів про працю України).

Залучення осіб з інвалідністю до роботи в нічний час і надурочних допускається лише за їх згодою, якщо це не суперечить медичним рекомендаціям МСЕК (частина 3 статті 12 Закону України «Про охорону праці»). Крім того, за бажанням інваліда може встановлюватися індивідуальний графік роботи (неповний робочий день або тиждень) і пільгові умови праці.


Відпустка інвалідам 1, 2 і 3 групи

Працівники з числа інвалідів мають право оформити відпустку у зручний для них час, в тому числі, ще до настання шестимісячного терміну їх безперервної роботи на підприємстві (ч. 7 ст. 10 ЗУ «Про відпустки»).

В 2021 році інвалідам надається щорічна відпустка більшої тривалості:

 • інвалідам I и II груп – 30 календарних днів
 • інвалідам III групи – 26 календарних днів

Право на додаткову оплачувану відпустку надається інваліду з дня прийняття на роботу, за умови підтвердження статусу особи з інвалідністю. Для отримання відпускних пільг під час працевлаштування інваліда повинна надаватися довідка МСЕК. Пільгові умови отримання інвалідом відпустки зі збереженням заробітної плати доповнено правом на відпустку за свій рахунок, без збереження зарплати (за наявності дитини-інваліда).

Пільги на навчання для інвалідів

Вступ до вищих навчальних закладів осіб з інвалідністю здійснюється на конкурсній основі в рамках встановлених квот. Для деяких категорій інвалідів передбачена можливість прийняття до ВНЗ на спеціальних умовах (ст. 22 ЗУ «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»).

Після успішного складання іспитів особи з інвалідністю, в тому числі діти-інваліди, зараховуються до професійно-технічних навчальних закладів поза конкурсом. До того ж, при прийомі на навчання в ПТУ переважне право на зарахування (за інших рівних умов) мають особи з інвалідністю та діти з малозабезпечених сімей, в яких:

 • обоє батьків мають групу інвалідності
 • один із батьків є інвалідом, а інший помер
 • мати-одиначка (одинокий батько) є особою з інвалідністю

Пільги при вступі до ВНЗ на бюджет у 2021 році мають діти-інваліди, які:

 • не можуть відвідувати навчальні заклади за станом здоров’я
 • інваліди з дитинства, захворювання яких перешкоджають складанню ЗНО
 • діти з інвалідністю до 18 років, без протипоказань до навчання за спеціальністю

Зверніть увагу! Стипендія інвалідам та державна соцдопомога (пенсія) в період отримання освіти виплачуються в повному розмірі.

Докладніше про отримання соціальної стипендії інвалідами з дитинства.

Пільги на медикаменти та лікування


На підставі чинного законодавства інвалідам першої та другої групи надається 50-ти відсоткова знижка на придбання лікарських препаратів в період амбулаторного лікування. Особи з інвалідністю, які отримують мінімальну пенсію, мають можливість отримати ліки за рецептом лікаря безкоштовно.

Крім того, державою передбачено забезпечення інвалідів, у тому числі дітей з інвалідністю, соціально-побутовим та медичним обслуговуванням. Зокрема, на підставі індивідуальної програми реабілітації, їм надаються:

 • сурдотехнічні засоби
 • протези очей, щелеп, зубів
 • ендопротези, сечо- та калоприймачі
 • протезні вироби та ортопедичне взуття
 • окуляри, слухові і голосоутворювальні апарати
 • мобільні телефони та факси – для письмового спілкування
 • засоби пересування, в тому числі крісла-коляски з електроприводом і автомобілі (при наявності відповідного медичного висновку)

Дані послуги надаються безкоштовно або на пільгових умовах. Список лікарських препаратів, медичних виробів, засобів реабілітації, а також порядок їх видачі визначає Кабінет Міністрів України (реєстр лікарських засобів за програмою “Доступні ліки”).

Пільгове отримання путівок

При наявності медичних показань інваліди та діти-інваліди мають право на безкоштовне отримання путівок в санаторії. Умови для забезпечення путівками встановлює Кабмін. Батькам дітей-інвалідів виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності за весь період санаторно-курортного лікування дитини. Для отримання виплат за місцем роботи потрібна наявність медичного висновку про необхідність стороннього догляду за дітьми з особливими потребами.

Пільги на телефон і радіозв’язок

Для осіб з інвалідністю першої і другої групи встановлення стаціонарних (квартирних) телефонів проводиться на пільгових умовах і без черги. Погодинна оплата за місцеві телефонні розмови стягується виключно за згодою інваліда або сім’ї, до складу якої входять дві або більше осіб з інвалідністю. До того ж, для інвалідів по зору (1-ої і 2-ої груп) рахунок за користування радіоточкою не виставляється.

Пільги на транспортні послуги

Особам з інвалідністю I і II групи, дітям-інвалідам, а також їх супроводжуючим (не більше однієї особи) надається право безкоштовного проїзду в міському пасажирському транспорті (крім таксі). Наявність посвідчення або довідки обов’язкова, а в разі впровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду – також електронного квитка (видається безкоштовно).

В період з 1 жовтня по 15 травня вищевказаним категоріям інвалідів надається 50% знижка на проїзд внутрішніми лініями повітряного, залізничного, річкового та автомобільного транспорту.

Пільгове перевезення здійснюють усі підприємства транспорту незалежно від форми власності та підпорядкування. Відмова в наданні транспортних пільг є порушенням прав інвалідів.

Пільги по оплаті житлово-комунальних послуг

Чинне законодавство не передбачає наявність пільг по оплаті за користування житлом та комунальними послугами для інвалідів загального захворювання. Те ж стосується і дітей-інвалідів, але в ряді випадків органи місцевого самоврядування можуть виділяти додаткові пільги малозабезпеченим категоріям громадян за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Для пільгової оплати житлово-комунальних послуг в Україні інвалідам 1, 2 і 3 групи необхідно отримати субсидію в органах соціального захисту населення. Оформлення субсидій на газ, опалення, воду та світло (електроенергію) для осіб з інвалідністю здійснюється на загальних підставах, за винятком особливо тяжких захворювань. Детальніше про надання субсидії інвалідам на оплату ЖКГ в 2021 році.

Таблиця пільг для інваліда

Пільги для інвалідів

Як оформити пільги?

Для отримання пільг по інвалідності в 2021 році необхідно оформити один з таких документів:


 • посвідчення, яке підтверджує відповідний статус або пенсійне посвідчення
 • довідка про призначення виплат за Законом «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю»
 • довідка про видачу державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністюЮридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑