Безкоштовні ліки і медпослуги: перелік і порядок отримання
Україна має вкрай високі показники захворюваності населення на цукровий діабет II типу (близько 1 мільйона чоловік) і бронхіальну астму (понад 200 тисяч пацієнтів), а за кількістю смертей через серцево-судинні захворювання наша країна знаходиться на другій позиції світового рейтингу. І, на жаль, це далеко не повний список найпоширеніших хвороб українців.
У зв’язку з цим, з 1 квітня 2017 року в Україні почала працювати урядова програма «Доступні ліки», перелік медпрепаратів за якою щорічно розширюється. Її метою є зменшення смертності та кількості ускладнень в результаті перерахованих вище хвороб. Впровадження програми реімбурсації (повернення вартості) дає українцям право на безкоштовне отримання деяких ліків.
В рамках нової медреформи з 2020 року в Україні працює додаткова держпрограма “Безкоштовні медпослуги”, за якою проводять діагностику і можна пройти безоплатне лікування найбільш поширених захворювань, а за підтримки Національної служби здоров’я України (НСЗУ) роблять безкоштовні операції.
Які ліки можна отримати в аптеці безкоштовно в 2020 році?
Програма «Доступні ліки» поширюється на лікарські засоби від серцево-судинних захворювань, цукрового діабету і бронхіальної астми, а також ряд інших хвороб (подробиці – в статті). Загалом в список безкоштовних ліків на 2020 рік увійшло понад 300 медичних препаратів. З них більша частина (близько 60%) медикаментів видається безкоштовно за електронним рецептом від лікаря, з яким підписано декларацію, а решту 40% медпрепаратів можна отримати з невеликою доплатою, при цьому різницю в ціні медикаменту компенсує держава.
Ліки підібрані відповідно до діючої речовини, тому отримати в аптеці безкоштовно можна далеко не всі препарати. Затверджений Міністерством охорони здоров’я перелік ліків, які беруть участь в програмі, містить препарати 43 виробників, з яких 21 виробник з країн ЄС, 17 – України, 4 – Індії, 1 – Ізраїлю. Для багатьох українців така допомога держави буде дуже доречною.
Урядова програма «Доступні ліки» безкоштовно надає громадянам України такі лікарські засоби (за МНН – міжнародною непатентованою назвою):
При бронхіальній астмі:
- Беклометазон (Beclometasone)
- Будесонід (Budesonide)
- Сальбутамол (Salbutamol)
При серцево-судинних захворюваннях:
- Аміодарон (Amiodarone)
- Амлодипін (Amlodipine)
- Атенолол (Atenolol)
- Верапаміл (Verapamil)
- Гідрохлортіазид (Hydrochlorothiazide)
- Спіронолактон (Spironolactone)
- Фуросемід (Furosemide)
- Дигоксин (Digoxin)
- Еналаприл (Enalapril)
- Ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate)
- Карведилол (Carvedilol)
- Клопідогрель (Clopidogrel)
- Метопролол (Metoprolol)
- Нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate)
- Симвастатин (Simvastatin)
- Бісопролол (Bisoprolol)
При діабеті II типу:
- Метформін (Metformin)
- Гліклазид (Gliclazide)
Повний перелік лікарських препаратів, які можна отримати в аптеках безкоштовно або з мінімальною доплатою – на сайті Міністерства охорони здоров’я України.
Як в Україні отримати безкоштовні ліки?
Покрокова інструкція по отриманню безкоштовних лікарських засобів від серцево-судинних захворювань (гіпертонія, ішемічна хвороба серця і т.д.), астми і діабету містить 3 пункти:
- звернення до лікаря і отримання електронного рецепта
- відвідування аптеки з позначкою «Доступні ліки»
- отримання ліків безкоштовно або з частковою доплатою за рецептом
Видача безкоштовних лікарських препаратів проводиться на підставі рецептів, виписаних закладами охорони здоров’я (незалежно від форми власності) на рецептурних бланках форми № 1. Інші види рецептів не приймаються.
Ще одним нюансом для отримання ліків безкоштовно є вимога виписувати рецепт не на торговельне найменування препарату, а за міжнародними непатентованими назвами, тобто діючою речовиною. До того ж кожен препарат виписується на окремому бланку.
Після отримання електронного рецепту пацієнт йде в аптечний пункт, який бере участь у державній програмі «Доступні ліки» (аптека має відповідну наклейку). Там йому на вибір запропонують кілька торгових марок ліків, що містять запропоновану лікарем діючу речовину (МНН). Подальший вибір препарату – за пацієнтом.
Термін дії рецепта становить 30 календарних днів з моменту його виписки. Надалі планується збільшити термін дії рецептурних бланків до трьох місяців.
В яких аптеках можна отримати безкоштовні ліки?
Отримати ліки безкоштовно або з незначною доплатою можна тільки в тих аптеках, які приєдналися до програми «Доступні ліки». Оскільки аптеки беруть участь в акції на добровільній основі і можуть приєднатися до державної програми в будь-який час, їх кількість постійно зростає, що дає українцям можливість в повній мірі реалізувати своє право на безкоштовні лікарські засоби.
Програма «Доступні ліки» поширюється на всю територію України, на сьогоднішній день в ній бере участь близько 6 тисяч аптечних пунктів. Повний список аптек, де можна безкоштовно отримати ліки (адреси і телефони) вказано на сайті Міністерства охорони здоров’я.
Безкоштовні ліки для дитини
Забезпечення безкоштовними медичними препаратами дітей забезпечують такі держпрограми:
- “Діти, хворі резистентної формою ювенільного ревматоїдного артриту”
- “Хворі із серцево-судинними та судинно-мозковими захворюваннями”
- “Діти з розладами психіки та поведінки із спектру аутизму”
- “Онкогематологічні хворі”
- “Діти, хворі на муковісцидоз”
Оновлений перелік медикаментів включає наступні медпрепарати: Тоцілізумаб, Панкреатин, Ритуксимаб, Філграстим, Еноксапарін натрію і леветірацетам.
Безкоштовні медичні послуги
Програма медичних гарантій покликана забезпечити українців якісною безкоштовною лікарською допомогою. Пацієнтам надається певний перелік і обсяг медичних послуг, які оплачує держава. У пакет гарантованих МОЗ безкоштовних медпослуг входить:
- первинна медична допомога (сімейний лікар, терапевт і педіатр)
- екстрена медична допомога (догоспітальні послуги)
- амбулаторно-поліклінічні послуги – консультації профільних лікарів (лор, гастроентеролог, гінеколог, психіатр, стоматолог і т.д.), всілякі види обстежень (лабораторні, інструментальні, функціональні), планова і екстрена (невідкладна) стоматологічна допомога, малі хірургічні втручання
- стаціонарна допомога – включає в себе проведення операцій дорослим і дітям за різноманітними медичними напрямами (ортопедія, травматологія, отоларингологія, офтальмологія, судинна хірургія, урологія, нейрохірургія і онкологія). Також в режимі стаціонару пацієнтам надається допомога за не хірургічними (соматичними) захворюваннями: акушерство, кардіологія, алергологія, неврологія, педіатрія, інфекційні хвороби та інше
- медична реабілітація – допомога пацієнтам надається із захворюваннями в підгострому і відновному періодах. Під програму медичних гарантій підпадають дорослі і діти (від трьох років) з ураженнями нервової системи, опорно-рухового апарату, а також діти, які народилися передчасно і/або хворими
- паліативна медична допомога – догляд і обслуговування невиліковно хворих (підтримання життєдіяльності, консультування, знеболювання, психологічна допомога пацієнтам та їх сім’ям)
Крім описаних вище пакетів послуг, в програмі державних гарантій медичного обслуговування населення існують захворювання, визнані пріоритетними в сфері охорони здоров’я на 2020-2022 роки. Гроші на їх лікування виділяються в подвійному розмірі.
Список пріоритетних (безоплатних) медичних послуг для пацієнта:
- інфаркт міокарда – діагностика, проведення ангіографії, реканалізації, стентування, катетеризації коронарних артерій серця і відновлення кровотоку по інфаркт-залежній артерії, медикаментозне забезпечення та реабілітація в гострому періоді
- гострий мозковий інсульт (порушення мозкового кровообігу) – своєчасне діагностування, лікування та рання реабілітація, проведення системної тромболітичної терапії, МСКТ і МРТ
- пологи – медична допомога при пологах і кесаревому розтині, надання допомоги в разі ускладнень, спостереження за дитиною та її вакцинація (за згодою батьків), проведення первинної реанімації та стабілізації стану новонароджених (при ускладненнях)
- складна неонатальна допомога – в комплекс послуг входить: первинний огляд та інтенсивна терапія, респіраторна підтримка, парентеральне харчування, виходжування новонароджених, проведення досліджень і скринінгів, транспортування дитини виїзною неонатальною бригадою
- онкоскринінг – забезпечує раннє виявлення новоутворень. У пакет діагностичних процедур з визначення раку включені найбільш важливі і ефективні послуги: мамографія та гістероскопія, бронхоскопія, колоноскопія, цистоскопія, а також езофагогастродуоденоскопія.
Безкоштовна діагностика раку доступна для пацієнтів, які знаходяться в групі ризику. Як правило, підвищена ймовірність розвитку новоутворень спостерігається у чоловіків і жінок у віці від 40 до 50 років.
Як отримати безкоштовні медичні послуги?
Скористатися всім переліком послуг, що надаються в рамках державної програми медичних гарантій, можна в будь-якій поліклініці чи лікарні. Пропуск на безкоштовні обстеження, аналізи, лікувальні процедури і консультації профільних (вузькоспеціалізованих) лікарів видає лікар первинної ланки, з яким у пацієнта підписано декларацію.
Якщо пацієнт не має направлення від лікаря і на нього не поширюються випадки щодо самозвернення, медичні послуги такому пацієнту можуть надаватися на платній основі.
Через новини про пандемію SARS-CoV-2 сьогодні в Україні повинні почати безкоштовно роздавати тест-системи для самостійної діагностики симптомів коронавіруса (як відрізнити COVID-19 від грипу, застуди, ОРЗ або ГРВІ) та професійні респіраторні медичні маски для захисту від захворювання коронавірусною інфекцією.
Для інформації: на підставі роз’яснень Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), вірус Covid-2019 правильно позначати не “коранавірус” або “каранавірус”, а тільки як коронавірус (від перевірочного слова “корона”). При цьому міжнародне найменування коронавірусної інфекції — “SARS-CoV-2”.
Аптеки видають безкоштовні ліки за рецептом лише ті, які нікому не потрібні і які ніхто не купує. Якщо в переліку є дійсно хороші препарати, в аптеці їх отримати нереально — фармацевт каже, що “немає”. Держава не перевіряє виконання програми “Доступні ліки” і не карає тих аптекарів, які обманюють пацієнтів і не дають медпрепаратів за безкоштовними рецептами. Краще б надавали кошти і пацієнти самі б купували саме ті лікарські засоби, які дійсно потрібні.
Постійно приймаю Ко-Пренесса та Магнікор. У новому переліку безкоштовних ліків необхідних медичних препаратів немає, а ті аналоги, які є у списку — не підходять.
У зв’язку з введенням в Україні програми “Безкоштовні доступні ліки” — значно зменшився перелік лікарських препаратів за списком № 1081 (Постанова КМУ від 13.12.2017). Раніше за окремими захворюваннями ліки надавались абсолютно безкоштовно, а тепер їх список суттєво зменшили! Наприклад, при хворобі “ревматизм” хворий отримає тільки препарат “Мелоксикам”.