Розлучення через РАЦС: процедура розірвання шлюбу


Як розлучитися через РАЦС?

Для розлучення потрібне дотримання двох основних умов:

  • відсутність спільних неповнолітніх дітей
  • згода подружжя на розірвання шлюбу

При відсутності дитини і взаємній згоді, розлучення через РАЦС є найпростішим варіантом припинення шлюбу в Україні. Для оформлення розлучення подружжю необхідно звернутися до органу реєстрації актів цивільного стану, за місцем проживання (прописки) одного з них. У РАЦСі потрібно заповнити спільну заяву про реєстрацію розірвання шлюбу (зразок у цій статті).
Крім особистої подачі подружжям заяв, ініціювати розлучення можна через інтернет-портал Мін’юсту, оформивши всі необхідні документи в online-режимі (подробиці в статті).

Наявність неповнолітніх дітей від інших шлюбів не впливає на можливість розлучення в РАЦСі.


Які строки розірвання шлюбу через РАЦС в Україні?

Процедура оформлення розірвання шлюбних відносин через органи державної реєстрації актів цивільного стану займає один місяць. Саме стільки часу, відповідно до ч.2 ст.106 Сімейного кодексу України, відведено подружжю для відкликання заяви. Якщо бажання розлучитися за цей місяць не пропало, чоловік і дружина в призначений день зобов’язані з’явитися до РАЦСу для реєстрації розірвання шлюбу. При підтвердженні намірів, видається відповідне свідоцтво.

Відкликання заяви одним з подружжя анулює можливість розлучення в РАЦСі. Якщо дружина або чоловік не згоден на розлучення і не хоче нікуди йти, ініціатор процесу повинен звертатися до районного суду і подавати позов про припинення шлюбних відносин (судова процедура).

Дата державної реєстрації розірвання шлюбу може бути перенесена на інший день на письмове прохання подружжя, якщо вони з поважних причин не можуть з’явитися в орган державної реєстрації актів цивільного стану в установлений для них термін. Це регламентовано ч. 4 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Важливо: термін перенесення розірвання шлюбу не може перевищувати один рік з дня подання заяви.


Чи можна розлучитися у РАЦСі без присутності чоловіка або дружини?

Відсутність через поважну причину одного з подружжя при подачі заяви на розлучення не є проблемою, оскільки відповідно до ч. 1 статті 106 Сімейного кодексу другий з подружжя може подати заяву про розлучення від його імені. Для цього дружині і чоловіку необхідно самостійно заповнити свою частину заяви про реєстрацію розірвання шлюбу та завірити її у нотаріуса. За наявності такої “довіреності” розлучення відбувається без присутності чоловіка або жінки.

Якщо чоловік або дружина заздалегідь знає, що не зможе прибути до РАЦСу для оформлення розлучення в призначений час, при подачі заяви (або протягом місяця після цього) слід письмово повідомити орган державної реєстрації актів цивільного стану про можливість розірвання шлюбу у відсутності одного з подружжя. Цей документ подається інспектору реєстраційної служби.

При направленні письмового повідомлення, підпис на ньому повинен бути нотаріально посвідчений.

Який перелік документів потрібен для розлучення в РАЦСі?

Для припинення шлюбу чоловіку і дружині необхідно подати до РАЦС такі документи:

  • спільна заява подружжя
  • свідоцтво про шлюб
  • паспорт
Скільки коштує розлучення через РАЦС у 2020 році?

Процедура розлучення у РАЦСі є маловитратною і загальна сума платежу, як правило, не перевищує розміру адміністративного збору. Відповідно до Декрету Кабміну «Про державне мито», у разі реєстрації розірвання шлюбу за взаємною згодою подружжя, яке не має дітей, сплачується держмито в розмірі 0,5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8 гривень 50 копійок). При цьому сума податку, який необхідно сплатити за розлучення з особами, визнаними в установленому порядку безвісно відсутніми або недієздатними, становить 0,03 НМДГ. Крім цього, в ціну шлюборозлучного процесу можуть включатися додаткові платні послуги РАЦСу (Постанова КМУ № 1168 від 22.12.2010 року).

Чи можна в РАЦСі розлучитися з іноземцем?

Процедура розірвання шлюбних відносин з громадянином іноземної держави проводиться аналогічно шлюборозлучному порядку, встановленому для громадян України (розлучення з іноземцем).

Де отримати заяву про розірвання шлюбу через РАЦС?

Подивитися і скачати зразок заяви про розлучення можна на нашому сайті.

Зразок заяви про розлучення в РАЦС

Завантажити зразок заяви про розлучення

Чи можна розірвати шлюб через інтернет?

Розлучення онлайн в Україні представляє собою можливість записатися через Інтернет на прийом до відділів державної реєстрації актів цивільного стану, задати ваші питання в режимі online і подати заяву на реєстрацію шлюборозлучного процесу в електронній формі. Все це можна зробити через спеціальний веб-портал Міністерства юстиції України «Звернення в сфері державної реєстрації актів цивільного стану».

Для того, щоб подати онлайн-заяву на розлучення, потрібні такі документи:

  • паспорта чоловіка і дружини
  • квитанція про сплату держмита
  • для іноземців – документ, що підтверджує законність перебування в Україні

Протягом доби після подачі заяви на розірвання шлюбу через Інтернет подружжю надійде повідомлення про дату і час держреєстрації припинення шлюбних відносин. Для завершення процесу потрібно особисто прийти в орган реєстрації актів цивільного стану з паспортом, квитанцією і оригіналом свідоцтва про шлюб, на якому після розлучення ставиться відмітка (штамп) про розірвання шлюбу. Таким чином, подача заяви про розлучення в онлайн-режимі не звільняє чоловіка і дружину від необхідності прийти в РАГС, але значно прискорює процедуру шлюборозлучного процесу.

Зверніть увагу, що розлучення без згоди одного з подружжя (в односторонньому порядку) в Україні можливе тільки через суд. Розлучитися в РАГСі можна за обопільною згодою дружини і чоловіка, без наявності дітей.


Увага! Юридичний портал України не рекомендує користуватися послугами on-line ботів та інших недержавних ресурсів під час процедури розірвання шлюбу.



2 online консультации по “Розлучення через РАЦС: процедура розірвання шлюбу

  • Розлучитись через РАЦС можливо і простіше, але проблема в тому, що не завжди розлучатись хочуть обоє з подружжя. Іноді буває так, що чоловік або дружина подають заяву на розірвання шлюбу до РАГС, а через місяць відзивають її (чи просто не з’являються) і розлучення стає неможливим.

    • Консультация юриста

      У випадку небажання дружини або чоловіка розлучатись через органи РАЦС, розірвання шлюбу повинно відбуватися у судовому порядку. Така процедура гарантовано призводить до розлучення, незалежно від бажання або небажання другого з подружжя. Також вказаний порядок є обов’язковим при наявності дитини до 18 років. Зразок позовної заяви та інструкція з судової процедури розлучення викладені в статті сімейного юриста про розірвання шлюбу в суді.

Юридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.



Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑