Розлучення через суд 2020: з дитиною або без згоди


Розірвання шлюбу через суд у 2020 році можливе в двох випадках:

 • наявність у подружжя неповнолітніх дітей
 • розлучення без згоди одного з подружжя

На території України передбачено 2 способи розлучення через суд:

 • спільна заява подружжя на розлучення за взаємною згодою
  (коли чоловік і дружина згодні та є неповнолітня дитина)
 • позов про розірвання шлюбу, поданий до суду одним з подружжя
  (позовна заява на розлучення без згоди чоловіка або дружини)

Сімейний адвокат Юридичного порталу України (LawPortal.com.ua) детально розглянув процедури розірвання шлюбу за взаємною згодою при наявності дитини і розлучення за відсутності згоди подружжя, без присутності чоловіка і дружини. Як подати на розлучення в 2020 році, що для цього потрібно і скільки коштує шлюбно-розлучний процес? У статті детально розглянуті питання подання позовної заяви та документи, які потрібні для її складання (є зразок). Крім того, юрист у сімейних справах роз’яснив, скільки часу зазвичай займає судовий процес, що робити в разі відмови від розлучення одного з подружжя і чому свідоцтва про розірвання шлюбу в Україні видають не всім.


Як розірвати шлюб, якщо чоловік і дружина згодні на розлучення, але є неповнолітні діти?

За наявності взаємної згоди на розірвання шлюбу доречний розгляд справи в порядку окремого провадження, що істотно полегшує процедуру розлучення і звільняє подружжя від необхідності багаторазового відвідування суду. При цьому потрібно дотримуватися правил, перелічених нижче.

Спільно із заявою про припинення шлюбу в суд обов’язково подається письмовий договір про те, з ким із батьків будуть проживати діти після розлучення, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя і вихованні братиме мати або батько, який проживає окремо. Крім того, в договорі між дружиною і чоловіком можна прописати обов’язок того з батьків, з ким залишаться діти, не перешкоджати другому в реалізації своїх батьківських прав та обов’язків щодо малечі.

Діти, які досягли чотирнадцятирічного віку, мають право самостійно визначати своє місце проживання після розірвання батьками шлюбу (ч. 3 ст. 160 Сімейного кодексу України).


Докладніше про те, з ким залишиться дитина після розлучення батьків.

Як зобов’язати батька платити аліменти?

Частиною 2 статті 109 Сімейного кодексу України передбачено, що між батьками може бути укладений договір про сплату і встановлення розміру аліментів на дитину, який повинен бути нотаріально посвідчений. Це є гарантією того, що в разі невиконання даної угоди, грошові кошти з боржника можуть бути отримані на підставі виконавчого напису нотаріуса, який дозволяє стягнути аліменти в примусовому порядку.

Відповідно до підпункту 4.15 пункту 4 глави 5 розділу II «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» №296 / 5, умови угоди про сплату аліментів на дитину повинні визначати суму, терміни, а також порядок виплати та підстави цільового використання аліментів. При цьому не допускається порушення прав дитини, закріплених Сімейним кодексом.

Детальніше про стягнення аліментів і додаткових витрат на утримання дитини.

Скільки часу займає розлучення в Україні?

Термін процедури розірвання шлюбу за спільною згодою чоловіка і дружини — один місяць. Протягом цього періоду подружжя має право відкликати свою заяву. Тривалість судового процесу розлучення за відсутності згоди другого з подружжя на розірвання шлюбу — кілька місяців. Кваліфікований сімейний юрист або адвокат може змінити тривалість розгляду, як у більшу, так і в меншу сторону (простіше кажучи, затягнути або прискорити розлучення).

Що робити, якщо чоловік або дружина проти розлучення?

Для розлучення без згоди дружини (чоловіка) використовуйте положення частини 1 статті 110 Сімейного кодексу, якою передбачена можливість розірвання шлюбних відносин з ініціативи одного з подружжя. Для цього необхідно звернутися до суду з позовною заявою про розлучення. Подібні справи пов’язані з низкою об’єктивних труднощів, проте важливо розуміти, що другий з подружжя не може перешкодити розірванню шлюбу в судовому порядку — тільки затягнути прийняття рішення. Іншими словами, незгода дружини або чоловіка на розлучення не означає його неможливість, але слід бути готовим до надання терміну для примирення.

Які документи потрібні для розлучення через суд?

Перелік документів, які потрібні для розірвання шлюбу:

 • позовна заява про розлучення (два примірники)
 • копія свідоцтва про народження дитини
 • квитанція про оплату судового збору
 • оригінал свідоцтва про шлюб
 • копія паспорта позивача

Для розлучення без згоди одного з подружжя необхідно подавати в суд позов про розірвання шлюбу, а при обопільній згоді чоловіка і дружини — спільну заяву і договір між батьком і матір’ю «Про виховання і забезпечення дитини після розлучення батьків».

До якого суду звертатися для розірвання шлюбу?

Позовні заяви про розірвання шлюбу подаються до суду за місцем проживання відповідача. Виняток становлять позови, подані відповідно до статті 110 Цивільного процесуального кодексу, де район подання позовної заяви (підсудність справи) визначається за вибором позивача. Так, на підставі вищевказаної правової норми, позовні заяви про розлучення можуть подаватися до суду за місцем проживання дружини або чоловіка, якщо під їх опікою знаходяться малолітні або неповнолітні діти, а також коли цього вимагає стан здоров’я заявника або інші поважні причини.

Яка вартість розлучення через суд у 2020 році?

Основними статтями витрат в процесі розлучення є оплата послуг адвоката або юриста по сімейних справах, а також сума судового збору за подачу позову. Таким чином, ціна розірвання шлюбу залежить від ряду факторів.

Судовий збір, який повинен заплатити ініціатор розлучення в 2020 році, дорівнює 40% від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Коли розлучення неможливе?

На законодавчому рівні закріплена заборона на розірвання шлюбу в Україні під час вагітності дружини і протягом одного року з моменту народження дитини. Однак тут є ряд винятків — розлучитися з вагітною дружиною або при наявності дітей до 1 року можна в зазначених нижче випадках (передбачені частинами 2, 3, 4 ст. 110 «Сімейного кодексу»):

 • відомості про чоловіка як батька дитини виключено із свідоцтва про народження дитини
 • протиправна поведінка щодо другого з подружжя (склад злочину)
 • батьківство зачатої або народженої дитини визнане іншим чоловіком
Як розлучитися з іноземцем в Україні?

Порядок розірвання шлюбу з іноземним громадянином аналогічний процедурі розлучення з громадянами України, яка детально описана вище. Проте характерною особливістю є складність повідомлення іноземця про дату і час слухання справи. Це, в свою чергу, призводить до збільшення тривалості процесу розірвання шлюбу. Розлучення з іноземними громадянами передбачає можливість пред’явлення позову за останнім відомим місцем проживання в Україні. У деяких ситуаціях, для прискорення процедури доцільно застосовувати такі способи сповіщення відповідача: відправка повістки кур’єрською службою доставки; повідомлення сторони через офіційні ЗМІ; доведення інформації про судовий розгляд через консульські установи.

Як скласти позовну заяву про розлучення до суду?

Приклад позову про розірвання шлюбу в судовому порядку.

Зразок заяви підходить, щоб подати на розлучення:

 • за наявності дитини
 • по взаємній згоді подружжя
 • без згоди дружини або чоловіка


Зразок заяви (позову) про розірвання шлюбу без присутності

Скачати зразок позовної заяви на розлучення


Через періодичні зміни в законодавстві, перед зверненням до суду потрібно обов’язково узгодити позов на розлучення з сімейним юристом. Для розірвання шлюбу через представника (без особистої присутності чоловіка або дружини), зверніться за правовою допомогою до адвоката по сімейним справам.5 online консультации по “Розлучення через суд 2020: з дитиною або без згоди

 • В суд було подано заяву із проханням розлучитись. На перше засідання чоловік не прийшов (просто не з’явився), а на друге засідання не прийшла дружина. Суддя дав строк на примирення до 6 місяців. Сімейні юристи кажуть, що у разі неявки другого з подружжя (дружини або чоловіка), судовий процес по розлученню може тривати до безкінечності і шлюб не розірвуть. Це такий спосіб затягування справи, якщо не хочеш давати развод.

 • Вітаю! Підкажіть, скільки на сьогоднішній день становить судовий збір за подачу позову про розлучення з одночасним розподілом спільного майна подружжя? Дякую за консультацію!

  • Консультация юриста

   Вартість подання до суду позовної заяви про розподіл майна при розірванні шлюбу складається з судового збору, який сплачується в розмірі 1% ціни позову (оціночної вартості майна). При цьому сума платежу повинна бути не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, але не більше 3 розмірів прожиткових мінімумів для працюючого населення.

 • Добрий вечір. Підкажіть, будь ласка, чи потрібно подавати довідку про доходи в суд при розводі. Є малолітня дитина, яка залишається жити зі мною. Я позивач у справі. Буду дуже дячна за відповідь.

  • Консультация юриста

   Перелік документів і довідок, що необхідно подати до суду під час розгляду справи про розлучення — у статті. Довідку про доходи актуально пред’являти при визначенні місця проживання дитини.

Юридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑

УжасноПлохоСреднеХорошоОтлично