Призов до армії 2021: строкова військова служба


Двічі на рік у всіх областях України проводиться набір призовників на строкову військову службу, в рамках якого в армію забирають десятки тисяч українців призовного віку. Юридичний портал України (LawPortal.com.ua) спільно з адвокатом у військових справах (Г. Дубров, св-во ООКА №1894) розповіли призовникам та їхнім батькам про особливості проведення призову в 2021 році, підстави для надання відстрочки від армії і відповідальність за ухилення від строкової служби.

Для початку небагато необхідної теорії. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком військовозобов’язаних українців. Такий порядок регламентований ст. 65 Конституції та ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». Складовою частиною військового обов’язку є перебування на обліку у військкоматі та строкова служба в армії.

Призов строковиків в Україні проводиться з метою підготовки призовників до захисту своєї держави і забезпечення особовим складом не тільки ЗСУ, а й комплектування Національної гвардії, Прикордонної служби та Державної спецслужби транспорту, а також інших армійських формувань і правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями строкової служби.


Хто підлягає призову до армії в 2021 році?

Призовний вік в Україні у 2021 році встановлено на рівні 18-27 років. Таким чином, призовники цієї вікової категорії, які визнані придатними до військової служби за результатами медкомісії і не мають підстав для відстрочки або звільнення від армії, зобов’язані пройти службу в рядах Збройних сил України. Нагадаємо, що до 2020 року призову в армію підлягали юнаки віком від 20 років.

Військовий адвокат: після того, як Президент України Володимир Зеленський підписав Указ про призов на строкову службу, який передбачає зниження призовного віку в Україні, Міністр оборони заявив про те, що під час чергового призову юнаки віком 18 та 19 років не отримають повістки до військкомату. Однак така заява суперечить формулюванню Указу Президента України В. Зеленського (дослівно): «Призвати на строкову службу придатних за станом здоров’я до військової служби громадян України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років». Як видно, Президентський Указ виданий в імперативній формі і не містить будь-яких згадок про «добровільний» призов 18- і 19-річних громадян України. Однак в підсумку, на урядовому рівні, було прийнято рішення про те, що призов громадян у віці 18-19 років можливий тільки за бажанням, при їх письмовій згоді.

Який термін служби в українській армії?

Згідно статті 23 ЗУ «Про військовий обов’язок и військову службу», термін служби в армії становить:


 • 18 місяців – для призовників, які не мають вищої освіти
 • 12 місяців – для призовників з академічним ступенем магістра

У випадку оголошення воєнного стану або мобілізації, строковики не підлягають звільненню у запас і продовжують служити до прийняття рішення про демобілізацію.

Які терміни проведення призову на строкову службу в 2021 році?

Указ Президента Зеленського №71 / 2021 «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової військової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2021 році» вийшов лише 24 лютого цього року.

Варто відзначити — в 2020 році Указ про призов опублікували 16 січня, в 2021 році він затримався на місяць і один тиждень. Раніше навіть з’являлася інформація, що призов 2021 можуть скасувати.

Як завжди, в цьому році будуть дві хвилі призову в армію — весняна та осіння:

 • квітень — червень — весняний призов 2021 року
 • жовтень — грудень — осінній призов 2021 року

Фактичні терміни можуть бути перенесені у зв’язку з карантином коронавірусу — в 2020 році весняний призов, наприклад, пройшов в травні-липні (додайте статтю в Закладки, інформація оновлюється).

Військовий адвокат: важливо знати, що призовна кампанія в Україні може бути продовжена будь-якої миті протягом року лише на підставі Указу Президента (приймати новий закон для цього не потрібно). Саме у такий спосіб строки проведення «весняного» і «осіннього» призову були продовжені до 3-х місяців. Крім того, чинне законодавство України дозволяє Президенту в будь-який момент оголосити позачергові і додаткові призови строковиків, наприклад, в Нацгвардію (літній призов) або Прикордонну службу (зимовий призов). На жаль, відомості про проведення позачергових призовів особливо не афішуються, тому багато призовників виявляються зовсім не готовими до виклику в військкомат.

Від редакції: зміни військового права стосовно збільшення і зменшення призовного віку, оновлення дат (періодів) початку і кінця призову, а також інші новини строкової служби, щоденно відстежують адвокати Юридичного порталу України. Інформація в статті постійно оновлюється — додайте цю сторінку в закладки.

Що робити, якщо принесли повістку?

Згідно з українським законодавством, призовники, які отримали повістку з військкомату зобов’язані прибути до призовної дільниці в термін, вказаний у повістці. При цьому в Законі зазначено, що неотримання повістки з будь-яких причин не є підставою для ігнорування призову. Отже, як тільки в країні оголошено про початок нового призову в армію, військовозобов’язаним громадянам дається 10 днів на добровільну явку у військовий комісаріат.

Поважними причинами неявки до військкомату можуть вважатися тільки форс-мажорні ситуації: стихійне лихо, важка хвороба призовника, смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, дідуся, бабусі) або близького родича дружини. Будь-які інші причини не є достатньо вагомими і можуть бути прирівняні до ухилення від армії.

Військовий адвокат: більшість призовників та їхніх батьків вважають повістку без підпису недійсною, а явку по ній — необов’язковою. Юристи, які хочуть сподобатися клієнту, підтримують таку думку і говорять, що «якщо ухилятися від призову в армію до 27 років — нічого не буде». У деяких випадках, це дійсно так. Однак, на жаль, подібні точки зору не враховують сучасну практику, яка міститься в Єдиному державному реєстрі судових рішень. При уважному вивченні ЄДРСР можна знайти десятки обвинувальних вироків за статтею 335 Кримінального кодексу щодо призовників, які ухилялися від строкової військової служби, але не розписувалися в повістці. Більш того, мало хто знає, що профільний Закон «Про військовий обов’язок і військову службу» взагалі не містить термін «повістка», а замість нього використовується більш широке поняття «виклик».

Від редакції: дійсно, з аналізу судового реєстру можна зробити висновок, що в процесі притягнення до кримінальної відповідальності ухильника від армії правоохоронні органи (поліція, прокуратура) і суди можуть аргументувати звинувачення в ухиленні, крім іншого, і обов’язком усіх громадян призовного віку самостійно прийти у військкомат без повістки в 10-денний термін з моменту початку призовної кампанії. З огляду на підвищений інтерес до цієї теми, питання повідомлення призовників детально розглянуті в окремій статті адвоката у військових справах про порядок вручення повісток і покарання за їх ігнорування (однак ми рекомендуємо оформити відстрочку від армії, про це — далі).

Відстрочка від армії і звільнення від призову

Статтями 17 і 18 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» передбачено вичерпний перелік призовників, які можуть отримати:

 • відстрочку від призову в армію у зв’язку із навчанням, роботою та сімейними обставинами (при народженні дитини, наявності батьків-пенсіонерів тощо)
 • повне звільнення від строкової служби за станом здоров’я (хвороба) внаслідок визнання призовника «непридатним до військової служби»

Розглянемо докладніше список причин, за якими громадяни України не підлягають військовому призову.

Хто має право на відстрочку від служби в армії?

На підставі статті 17 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», відстрочка від призову в армію надається:

 • призовникам, у яких є дитина віком до трьох років
 • чоловікам, які мають двох і більше дітей або вагітну дружину
 • студентам денних відділень українських ВНЗ (бюджет і контракт)
 • при вступі і навчанні в інтернатурі, аспірантурі або докторантурі
 • громадянам, у яких є непрацездатні батьки (одинока мати/батько)
 • призовникам, які працюють і є єдиними годувальниками в сім’ї (родині)
 • опікунам та піклувальникам (за умови відсутності працездатних родичів)
 • священнослужителям, поліцейським, деяким педагогам і лікарям (на повній ставці)
 • призовникам, які визнані медкомісією тимчасово непридатними до військової служби
 • при навчанні на військовій кафедрі (до закінчення і присвоєння звання офіцера запасу)
Хто звільняється від призову на строкову військову службу?

Згідно ст. 18 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу», повне звільнення від служби в армії можуть отримати призовники:

 • визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби
 • досягли 27-річного віку (на день відправлення на строкову службу)
 • які до набуття громадянства України пройшли службу в інших державах
 • виконали обов’язки служби у військовому резерві протягом строків 1 і 2 контрактів
 • яким після закінчення вищих навчальних закладів присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу
 • засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, в тому числі із звільненням від відбування покарання
 • чиї близькі родичі загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів військовозобов’язаних


Відстрочка і звільнення від армії за станом здоров’я

На сьогоднішній день, згідно із законодавством України, існує кілька способів отримати відстрочку або звільнення від армії. Однією з підстав є звільнення (постійне або тимчасове) від строкової військової служби за станом здоров’я. Відстрочка і звільнення від служби оформляються виключно за рішенням РВК, на підставі висновку медичної комісії про визнання непридатним до призову в армію.

Медогляд призовників проводиться для визначення стану їх здоров’я і ступеня придатності до військової служби. При цьому враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку (стадія хвороби), функціональні порушення, а також фактична працездатність. Після закінчення медичного огляду виноситься Постанова ВЛК (відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України).

З якими хворобами не беруть в армію?

Як правило, повне звільнення від загальної військової повинності мають призовники з явними важкими патологіями, наприклад, відсутність кінцівки, сліпота, глухота, розумова відсталість, шизофренія тощо. У більшості інших випадків мова йде не про списання призовника через непридатність до служби, а про необхідність у лікуванні, на підставі якого дається тимчасова відстрочка за станом здоров’я (на півроку або один рік) і потім проводиться повторна медкомісія.

Уникнути служби в армії в Україні у 2020 році можна при наявності таких проблем зі здоров’ям (таблиця):

Військовий адвокат: насправді повний список хвороб, які звільняють від армії, додатково включає гіпертонію, дорсопатію та багато інших проблем зі здоров’ям (див. далі), однак імовірність висновку медкомісії про непридатність до призову залежить від об’єктивності медогляду та оцінки лікарями ВЛК результатів додаткових обстежень (за направленням військкомату).

Перелік найбільш поширених хвороб для визнання непридатним до військової служби

 • шкірні захворювання (екзема, псоріаз, себорейний і атопічний дерматит, свербіж шкіри, лімфаденіт)
 • алергія (кон’юнктивіт, дерматит та інші ураження слизових і шкірних покривів алергічного характеру)
 • всі види гриж (пахова, стегнова, пупкова, діафрагмальна, грижа черевної порожнини і сечового міхура)
 • гіпертонічна хвороба I-III стадії (періодичне підвищення артеріального тиску більш 140/90 мм рт. ст.)
 • захворювання дихальних шляхів (всі види бронхіальної астми, ускладнення після грипу і пневмонії важкого перебігу)
 • психічні розлади з періодичними соматичними проявами, які підтверджені сертифікатом психіатра за формою № 122-2/о
 • хвороби хребта (сколіоз, остеохондроз, протрузії міжхребцевих дисків, грижі Шморля і спондильоз з больовим синдромом)
 • захворювання опорно-рухового апарату (плоскостопість з проявами остеоартрозу, кіфоз і лордоз, хвороби кісток і суглобів)
 • захворювання шлунково-кишкового тракту (виразка шлунка, підтверджена рентгенологічним дослідженням в умовах штучної гіпотонії)
 • хвороби серця і серцево-судинної системи (всі форми стенокардії і легенево-серцевої недостатності, порушення серцевого ритму і тахікардія)
 • вегетосудинна дистонія з пароксизмальними порушеннями, підтверджена невропатологом, психіатром, окулістом і ендокринологом в умовах стаціонару
 • поганий зір (далекозорість або короткозорість будь-якого ока більш ніж мінус 6 діоптрій і астигматизм з різницею рефракції в двох головних меридіанах більше -3 дптр)

Актуальний і вичерпний список захворювань, які дають право на звільнення від призову на строкову службу в армію, міститься в «розкладі хвороб» (затверджено Наказом МОУ №402).Яка відповідальність за ухилення від призову в армію?

В Україні передбачено два види відповідальності за порушення законодавства про військову службу — адміністративна і кримінальна. В якості адмін покарання за неявку у військкомат застосовуються штрафні санкції, передбачені ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення:

 • штраф від 85 до 119 гривень за перше порушення
 • штраф 170-255 гривень — за повторне порушення

Кримінальна відповідальність за ухилення від призову на строкову військову службу настає за статтею 335 КК України і передбачає обмеження волі на строк до 3-х років. Слід зазначити, що в більшості випадків покарання за ст. 335 Кримінального кодексу є умовним (але судимість буде).

Військовий адвокат: серед призовників, їх батьків і деяких юристів існує думка, що кримінальне покарання за ухилення від армії може застосовуватися тільки за умови особистого вручення та підпису в повістці. При цьому Єдиний судовий держреєстр України містить багато вироків (набравших законної сили) щодо ухильників від призову, які отримали різні терміни обмеження волі за статтею 335 Кримінального кодексу (із застосуванням ст. 75 КК) за спробу уникнути армії на стадії виклику в центр комплектування та соціальної підтримки, під час проходження медичної комісії та після визнання придатним до строкової служби за графою I «Розкладу хвороб». У деяких випадках провина ухильника аргументується, окрім іншого, обов’язком самостійно прибути до військового комісаріату після старту призовної кампанії.

Щоб притягнути призовника до адміністративної відповідальності працівнику військкомата достатньо скласти протокол і винести постанову про накладення штрафу, яку має підписати воєнком. Зазвичай для цього не потрібно шукати додаткових порушень, оскільки практично кожен призовник і військовозобов’язаний порушує одне з правил військового обліку. Детальніше про це можна дізнатись з мого відео про військовий облік громадян у віці від 18 до 60 років.


Від редакції: в цій статті та відеоролику розкриті найактуальніші питання процедури призову в армію: від першого виклику в військкомат і нюансів проходження медкомісії до отримання призовником відстрочки від військової служби і розмежування відповідальності за ухилення від військового обов’язку. У разі необхідності, більш детальна консультація військового юриста доступна на спеціалізованому форумі для призовників/військовозобов’язаних та в індивідуальному порядку (e-mail адвоката у військових справах: doubrov@gmail.com).26 online консультации по “Призов до армії 2021: строкова військова служба

 • Сьогодні принесли повістку з військкомату і разом з нею прийшла «інформаційна довідка», в якій зазначено: «відправку повістки зафіксовано в електронній базі обліку призовників та засвідчено представником житлово-експлуатаційної організації».

  Що означає цей лист з РВК і чи може настати кримінальна відповідальність за ухилення від призову?

  • Консультация юриста

   Такі листи з військових комісаріатів (ТЦК та СП) з «погрозами» звернутися в поліцію і прокуратуру зараз отримують багато призовників, які самостійно не прийшли у військкомат після початку призову або ігнорували повістки. Зазначені в листі наміри на практиці реалізуються далеко не завжди.

   Імовірність внесення відомостей до ЕРДР і притягнення до відповідальності за ст. 335 Кримінального кодексу залежить від передісторії спілкування з військкоматом, кількості повісток і способу їх вручення, наявності підпису, тривалості і характеру ухилення.

   Більш детальну консультацію адвоката з військових справах можна отримати електронною поштою (див. нижче).

 • Синові принесли повістку для призову на строкову військову службу в 18 років (19 через півроку). Зараз призовник закінчує школу-ліцей і вже зареєструвався на ЗНО, щоб вступити до ВНЗ на денний стаціонар. У військкоматі кажуть, що відстрочка від армії для здачі іспитів ЗНО (до моменту зарахування у ВНЗ) учням шкіл, коледжів і ліцеїв не надається. Виходить, що через відмову співробітників військкомату дати відстрочку від призову на період проходження сесії ЗНО, абітурієнт позбавляється права вчитися у ВНЗ.

 • Скільки коштує в Україні відмазатись від армії та чи можна це зробити законно? Наприклад, в мене є можливість допомогти війську грошима (від цього точно буде більше користі, ніж від моєї служби). Дякую за роз’яснення цього питання.

  • Консультация юриста

   Офіційно відмовитись від строкової служби за гроші можна в Греції, Грузії, Туреччині та деяких інших країнах. Відкупитись від військкомату в Україні в такий спосіб, на відміну від зазначених держав — не вийде, тому що платне звільнення від військового обов’язку не передбачено діючим законодавством. Відкосити від армії за хабар також не вдасться (буде ще гірше) з підстав, які перелічені військовим адвокатом у відео-консультації для призовників про реальні наслідки відкосу від призову за гроші (чому це не працює і чим закінчиться).

   P.S. Обговорення законних підстав звільнення від армії — у коментарях нижче.

 • Після виписки з місця проживання сказали прописатися протягом тижня, але цього зроблено не було і вже пару років призовник не приписаний до військкомата. Скоро виповниться 27 років. Чи можуть по досягненню цього віку притягати до кримінальної відповідальності за ухиляння від строкової служби?

  • Консультация юриста

   Покарання за ст. 335 КК можливе навіть за умови досягнення призовником двадцятисемирічної межі та настає незалежно від віку військовозобов’язаного. Єдина і головна вимога — доведення слідчим факту наявності в діях (бездіяльності) громадянина складу злочину, передбаченого статтею 335 Кримінального кодексу України.

 • Призивний вік продовжено до 30 років. Ця зміна впливає на призив цього року чи будуть призивати ще по-старому (до 27 років)?

 • Чи вважається призовник єдиним годувальником у сім’ї, якщо матір здійснює догляд за психічно хворою дочкою, яка згідно висновку ЛКК потребує стороннього догляду. Відповідно до закону «Про психіатричну допомогу», мати не повинна працювати при такому захворюванні дитини.

  • Консультация юриста

   Перелік причин для отримання відстрочки від призову до армії на військову (строкову) службу взагалі не містить такої підстави як «єдиний годувальник» у родині.

 • Студент навчається на денному відділенні у ВНЗ, отримує другу вищу освіту за рівнем «бакалавр». Військкомат відмовляє у звільненні студента від призову на строкову військову службу посилаючись на те, що відстрочка надається лише один раз. При цьому у військкоматі ігнорують Закон № 2145-VIII від 05.09.2017 року, на підставі якого виключено пункт 10 статті 17 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу» (саме ця правова норма раніше обмежувала студентів у праві на відстрочку).

 • Навчаюсь у ВНЗ на заочній формі. Поступив у ПТУ на денну форму навчання і мені зателефонували з військкомату сказати про те, що студентам ПТНЗ відстрочки не надають.

 • Доброго дня! Мені прийшла повістка по місцю прописки, але зараз мене немає на території України. Чи може бути кримінальна відповідальність за ухилення від служби у такому випадку? Дякую за відповідь.

  • Консультация юриста

   Можливість притягнення призовника до відповідальності за ст. 335 Кримінального кодексу визначається наявністю умислу на ухилення від призову на військову службу. Ця обставина не залежить від знаходження призовника за кордоном, або його перебування в межах країни. Щоб визначити ймовірність розшуку як ухилянта, внесення відомостей до ЄРДР і обмеження виїзду за кордон, потрібен детальний опис ситуації та вивчення всіх обставин справи. Для отримання кваліфікованої юридичної консультації — зверніться до адвоката з військового права, який спеціалізується на справах призовників і військовозобов’язаних (відстрочка, відповідальність, військовий облік). E-mail для звернень doubrov@gmail.com, вартість послуги з’ясовуйте у адвоката.

 • Вітаю!

  Цікавить припинення призову в Україні у зв’язку з переходом на контрактну армію. Чи насправді призов з 2020 року буде проводитися за Зеленського так само, як проходив раніше?

  Заздалегідь вдячний за відповідь грамотного військового адвоката, який в курсі справ сьогоднішніх тенденцій у військкоматах.

  • Консультация юриста

   Припиняти призов строковиків в Україні після обрання Президентом В. Зеленського ніхто не буде. Більш того, в 2020 році можливе посилення покарання для призовників-ухильників від військової служби, посилений розшук у випадку неявок за повістками і посилення відповідальності за спроби уникнути строкової служби. Такий висновок можна зробити з аналізу пояснювальної записки до законопроекту № 1227: «перевірити призовників на притягнення до кримінальної відповідальності, забезпечити призовні комісії об’єктивними даними і зменшити випадки ухилення громадян від призову на строкову військову службу». Автори законопроекту — депутати від партії «Слуга народу».

   При цьому замість припинення призовів планується спростити процедуру проходження призовниками альтернативної (не військової) служби, поруч з місцем проживання.

   Стосовно адвоката у військових справах — подивіться форум для призовників і військовозобов’язаних адвоката Дуброва (вважається найкращим в Україні).

 • Добрий день. В мене виникло питання щодо позачергового призову на строкову службу в Національну гвардію України (НГУ). На якій підставі це роблять і чи є зміни в переліку підстав для відстрочки від армії при такому призові? Буду дуже вдячний за пояснення.

  • Консультация юриста

   Літній призов громадян України на строкову військову службу в Нацгвардії проводиться відповідно до Указу Президента України № 178/2017. Перелік підстав для звільнення від військової служби для призовників залишився незмінним (більш детальна інформація — в статті).

 • Зараз подзвонили з військкомату і повідомили, що відстрочка від призову до армії на строкову службу більше не діє. Терміново викликають у РВК для проходження медичної комісії і потім відправляють на збірний пункт (сказали прийти з речами).

 • Допоможіть розібратися в ситуації. У поштову скриньку прийшла повістка з текстом: «Ви підлягаєте призову на строкову військову службу». Мені зараз 18 років. У зв’язку з цим виникає два питання:
  1) Хіба в цьому році беруть в армію з 18 років? Наскільки я пам’ятаю, за законом, з 20 до 27 років.
  2) Чи є така повістка дійсною, адже вона прийшла в поштову скриньку і за неї ніхто не розписувався.

  • Консультация юриста

   Указом Президента України №44/2017 призовний вік для чоловіків встановлено на рівні 20-27 років. Юнакам 18-19 років теж можуть надходити повістки до РВК, однак служити вони підуть тільки в разі особистої згоди та за умови укладення контракту.

   Розпис про отримання повістки є доказом про належне сповіщення призовника. Разом з тим, притягнути до відповідальності призовника за ухилення від служби за повісткою підкинутою до поштової скриньки доволі складно.

 • Призовник вже досяг віку 27 років, в армії не служив (був звільнений від призову через навчання в аспірантурі ВИШу). Звернувся у воєнкомат для виписки/прописки і отримання військового квитка — змусили підписати повістку на збори.

 • Призовнику прийшли вручити повістку, але невручили її через наявність у чоловіка довідки про те, що він є знятий з обліку військовозобов’язаних і призовників. Сказали принести копію довідки у військовий комісаріат. Призовник не зміг прийти, тому замість нього пішла я. У РВК сказали, що по новому закону довідка про зняття з обліку вже не є дійсною і потрібно пройти нову медкомісію, щоб отримати підтвердження придатності чи непридатності до строкової військової служби в ЗСУ. На зауваження, що довідка про зняття з військового обліку призовника є пожиттєвою, у військкоматі повідомили, що це не так і усі (без виключень) військовозобов’язані повинні пройти повторний медичний огляд.

 • Чоловіка визвали на роботу у його вихідний день, повезли в лікарню робити ЕКГ та інші обстеження, нічого не пояснюючи. Медогляд для місця роботи чоловік пройшов 10 днів назад. З ним визвали ще декількох чоловіків приблизно такого ж віку. На запитання про причину відповідають, що начебто для воєнкомату, але напевно ніхто нічого не знає. Навіщо дурити людей і обманом примушувати робити те, що потрібно воєнкомату? Як після цього відноситися до мобілізаціі і т.д.

 • Не можу знайти сайт призовник юа, відгуки теж відсутні (при введенні адреси в браузері prizovnik.ua видає помилку 404).

Юридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑