Повістка до військкомату 2021: уточнення даних, медкомісія і призов


У цій статті військового адвоката розглянуті всі існуючі в Україні види повісток в РВК, правила і порядок їх вручення, а також неявка за повісткою і відповідальність за ухилення.

Види повісток у військкомат

 • Уточнення облікових даних
 • Проходження медкомісії (ВЛК)
 • Призов на військову службу в ЗСУ
 • Прибути на призовну дільницю

Повістки до військкомату на медкомісію і уточнення даних (зразок)

Повістка для уточнення даних

Уточнення військово-облікових даних — це найпоширеніше в Україні формулювання повісток до військових комісаріатів. В першу чергу, уточнення облікових даних у військкоматі означає оновлення інформації про склад сім’ї та стан здоров’я призовників і військовозобов’язаних. Звісно, РВК можуть цікавити й інші відомості (наприклад, місце роботи), проте саме сімейні обставини та наявність захворювань прямо впливає на можливість призову і отримання відстрочки від нього. Наприклад, дитина до 3 років звільняє від військової служби як строковиків, так і офіцерів запасу, а захворювання, що входять в перелік хвороб, які звільняють від армії, дають право на відстрочку від призову.


Повістка на медкомісію

Направлення на медогляд (медичну комісію) — це повістка за підписом військового комісара, яка зобов’язує призовника і військовозобов’язаного пройти медичне обстеження. Разом з повісткою на медкомісію у військкоматі зазвичай видається «картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного», в яку заносяться результати аналізів і висновки лікарів. На зворотному боці цього документа є графа для запису остаточних висновків військово-лікарської комісії (ВЛК): про придатність або непридатність до військової служби. Постанову ВЛК підписує секретар і голова медкомісії РВК. Якщо військовозобов’язаний або призовник не згоден з рішенням медичної комісії військкомату і хоче його оскаржити, скарга подається до ЦВЛК або до окружного адміністративного суду.

Вперше медкомісія у військкоматі проводиться у віці 16-17 років для приписки до призовної дільниці. Після отримання приписного свідоцтва медичний огляд проводиться при кожному проходженні призовної комісії, при зміні адреси проживання військовозобов’язаного і призовника (для взяття на військовий облік), а також при отриманні і заміні військового квитка.

Повістка на призов до ЗСУ

Виклик до військового комісаріату для призову на строкову службу — це найгірше формулювання для призовника. Неявка в РВК за такою повісткою може спричинити відповідальність за ст. 335 Кримінального кодексу України (ухилення від строкової служби). Відмінність наведеного формулювання від попередніх видів повісток у тому, що в даному випадку ухиляючись від явки призовник точно розуміє, що ухиляється від призову. Це є важливою умовою для притягнення до кримінальної відповідальності за статтею 335 КК. Повістки до військових комісаріатів для призову в армію, без попереднього виклику на медогляд, на практиці зустрічаються досить часто, однак медкомісія все одно проводиться обов’язково (після явки, але зазвичай формально). Все сказане вище стосується й призову офіцерів запасу.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», призовник повинен самостійно з’явитися до військкомату (навіть без повістки) не пізніше 10 днів з моменту початку чергового призову на строкову службу. Таким чином, непідписана повістка не звільняє призовника від відповідальності за неприбуття у військкомат і ухилення від призовів на службу в армії.


Повістка «з’явитися з речами»

Вимога з’явитися з речами на пункт збору — це не самостійний документ і така повістка не означає негайну відправку у війська. Перелік речей зазвичай вказується на зворотному боці повістки про призов на військову службу (строкову або за мобілізацією). Проведення медкомісії в цьому випадку є обов’язковим. Як показує практика, формулювання «при собі мати …» присутнє в 70-80 відсотках повісток. Це залежить від наявних бланків і зазвичай не пов’язане з перспективою призову. Незалежно від тексту отриманої повістки, при візиті до військкомату необхідно обов’язково взяти з собою військовий квиток або приписне свідоцтво. Вимога прибути з речами до військового комісаріату зустрічається також під час призову на навчальні збори резервістів і військовозобов’язаних.

Повістки «пропоную» і «наказую»

Наслідки неявки до військкомату за повісткою зі словами «пропоную» і «наказую» — не відрізняються (кримінальна відповідальність настає в обох випадках). Важливо відзначити, що згідно Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», воєнком дійсно має право віддавати накази військовозобов’язаним та призовникам, до моменту їх відправки в розташування військової частини, однак і пропозиція, зроблена військовим комісаром в рамках чинного законодавства (та на його виконання), теж вважається обов’язковою. Чи настане кримінальна або адміністративна відповідальність за неявку по повістці та за ухилення від армії, визначається умислом ухильника і не залежить від формулювання повістки. Значення має лише мета виклику до РВК: звірка облікових даних, направлення на медичний огляд чи безпосередньо призов на строкову службу.

Мобілізаційне розпорядження

Мобілізаційний припис — це документ, який вручається військовозобов’язаному після проходження медкомісії, за умови визнання придатним до служби в армії. Мобілізаційне розпорядження зобов’язує громадянина з’явитися на призовний збірний пункт протягом 12-24 годин після оголошення мобілізації (загальної або часткової). У розпорядженні також може вказуватися номер військової частини, до якої військовий комісар приписав військовозобов’язаного.

Способи вручення повісток

 • Особисто в руки під розпис (за місцем проживання або роботи)
 • За повістку розписалися батьки або інші родичі (дружина тощо)
 • Залишили в двері або поштовій скриньці (повістка не підписана)

Спроба вручення повістки з військкомату через родичів та батьків призовника означає його виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. На практиці покарання за неприбуття по непідписаній повістці буває двох видів: адміністративне (ст.210 КУпАП) та кримінальне (стаття 335 КК), однак останнє зустрічається відносно рідко. У разі, коли повістку до військкомату кинули в поштову скриньку чи біля двері, ймовірність кримінальної відповідальності призовника залежить від наявності доказів інших викликів (наприклад, телефонний дзвінок з військкомату, який записують на диктофон).


Хто має право вручати повістку?

Центри комплектування і соцпідтримки можуть передавати повістки військовозобов’язаним (призовникам) через:

 • безпосередньо співробітників військкомату
 • роботодавця (приносять на підприємство)
 • навчальні заклади (ВНЗ, училище, ПТУ)
 • співробітників поліції (дільничні)

Час і дата обов’язкової явки також можуть бути вказані в листах з військкомату, які часто отримують призовники, які ухиляються від призову на строкову військову службу (в розрахунку на те, що якщо не ходити у військкомат до 27 років — нічого страшного не буде).

Неявка на виклик у військкомат

Якщо призовник (військовозобов’язаний) особисто підписав повістку — це найбільш бажаний варіант для військкомату. Такий спосіб повідомлення дозволяє накласти стягнення, якщо громадянин згодом не з’явився до РВК в призначений день і час. Покарання за неявку буває в формі адміністративного штрафу або кримінальної відповідальності (зазвичай дають умовно, але трапляються винятки). Конкретний вид покарання для ухилянта залежить від наступних факторів: вік призовника і тип призову; докази наміру уникнути армії; мета, з якою викликають у військкомат (зазначена в повістці). Це основні обставини, які використовуються для розмежування кримінальної та адміністративної відповідальності призовників і військовозобов’язаних. Важливим фактором є і тривалість ухилення, а також наявність або відсутність поважних причин, що призвели до неможливість прибуття за викликом до військового комісаріату.

Якщо призовник (військовозобов’язаний) не підписував повістку — ймовірність відкриття кримінальної справи за ухилення від військового обов’язку порівняно низька. Це не означає, що негативні наслідки неявки в РВК не наступлять зовсім, але перспектива стати обвинуваченим за статтею 335 КК не більше 10% (з ростом кількості неявок цей відсоток буде збільшуватися). Такий висновок можна зробити з аналізу обвинувальних вироків за ст. 335 щодо ухилянтів, які розміщені в Єдиному державному реєстрі судових рішень України. З моменту відновлення призову на строкову службу до кримінальної відповідальності притягнули більше однієї тисячі громадян, які ухиляються від армії. Випадки призначення покарання за ухилення без належного повідомлення призовників обчислюються десятками вироків, що становить менше 10% від їх загальної кількості (для абсолютної більшості характерна угода зі слідством).

У будь-якому випадку, наслідком неявки до військового комісаріату за отриманою повісткою, незалежно від наявності підпису в ній, може бути направлення військкоматом листа в поліцію і прокуратуру. У разі отримання такого листа з РВК, начальник райвідділу і керівник місцевої прокуратури зобов’язані протягом 24 годин зареєструвати повідомлення про злочин в Єдиному реєстрі досудових розслідувань (ЕРДР) і приступити до слідчих дій. Така процедура і терміни регламентовані частиною 1 статті 214 Кримінально-процесуального кодексу України. Слід зауважити, що сам по собі факт внесення відомостей до Реєстру ще не означає провини громадянина — вона повинна бути доведена у встановленому законом порядку. Для цього чинним КПК передбачено 2 стадії: досудове розслідування і судове слідство.

Повістка з РВК на роботу

Що робити військовозобов’язаному, якщо у відділ кадрів принесли повістку? Специфіка вручення викликів через роботодавця полягає в неможливості відмовитись від розпису в повідомленні (корінці). На відміну від випадків, коли повістка прийшла за адресою проживання, не отримати її вкрай важко. Якщо не взяти цей документ, кадровики складуть акт про відмову від підпису і відправлять його до військкомату. Подібна дія прирівнюється до навмисної відмови від отримання повістки і свідчить про свідоме ухилення від військового обліку. Робити так не рекомендується.

Фактично, в Україні відсутні законні способи уникнути вручення повісток, якщо вони прийшли співробітникам за місцем офіційного працевлаштування. За неналежне оповіщення працівника про виклик до військового комісаріату відповідальність буде нести директор установи, керівник кадрової служби або співробітник, відповідальний за організацію та ведення військового обліку на підприємстві. У практиці зустрічається 2 шляхи, за допомогою яких військовозобов’язаним вдається ухилитися від отримання повістки і уникнути її вручення під розпис — це перебування на лікарняному і звільнення з роботи. Однак будь-який із зазначених методів не звільняє громадян, які за віком підпадають під можливий призов (строкова служба, мобілізація), від необхідності виконання ними військового обов’язку. Відносно ухильників застосовуються положення статей 210 КУпАП і 335 КК України.
10 online консультации по “Повістка до військкомату 2021: уточнення даних, медкомісія і призов

 • Чи випускають призовників з України за кордон, якщо з військкомату прийшла повістка? Дзвонила проконсультуватися на «гарячу лінію» Прикордонної служби і там говорять, що військовозобов’язаному (призовнику) можуть обмежити виїзд за кордон через проблеми з військкоматом навіть у час, коли призов не проводиться і повістки не надходили. Чи можливо затримання військовозобов’язаного на кордоні і перевірка військових квитків і приписних свідоцтв призовників при виїзді з України? Наприклад, в аеропорту або в пункті пропуску.
  P.S. Велике спасибі за відповідь. Питання від мами.

  • Консультация юриста

   Вам усе сказали вірно. Для аналізу ризиків, з урахуванням конкретної ситуації, потрібно звертатися за допомогою до військового адвокату. Щодо перевірки військово-облікових документів при перетині кордону: приписні свідоцтва призовників, військові квитки військовозобов’язаних і довідки з військкомату для виїзду з України не потрібні і прикордонною службою не перевіряються.

 • Виїжджаю за кордон, але військкомат відмовляється зняти з військового обліку або надати відстрочку. При цьому до військкомату було подано довідку про тимчасове перебування за кордоном і посвідку про постійне проживання в іншій країні (тобто з обліку в РВК можна знятися, але кажуть, що не повинні це робити).

 • Чи правомірно надсилати повістку під час карантину і чи можна не приходити по ній? Які наслідки неприбуття на медкомісію (такі самі, як на призовний пункт)? Дякую за роз’яснення.

  • Консультация юриста

   Карантинні заходи через коронавірусну інфекцію не звільняють від необхідності звірки облікових записів (діючими НПА таке не передбачено). Єдине обмеження через коронавірус — це перенесення дат і термінів призовної кампанії на більш пізній період. З огляду на викладене та згідно положень ЗУ «Про ВОіВС», повістка про необхідність явки в центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦКСП) є обов’язковою до виконання усіма призовниками і військовозобов’язаними, за винятком знятих з військового обліку (за умови, що вони не підлягають повторній постановці на облік).

 • До відділу кадрів підприємства, на якому я працюю, прислали наказ про виклик до військкомату з переліком працівників. Це сповіщення потрібно вручити під підпис кожному військовозобов’язаному на фірмі.

 • На підприємство надійшла повістка «Ви підлягаєте призову». Працівник перебуває у відпустці за межами міста. Що робити кадровику?

  • Консультация юриста

   Порядок дій у разі надходження до організації чи підприємства листа з військкомату залежить від вимог, викладених у цьому листі. Зазвичай, Розпорядження військового комісару зобов’язує роботодавця здійснити сповіщення працівника про його виклик до РВК під підпис (вручити повістку або ознайомити з Наказом). Якщо відділ кадрів не має можливості повідомити військовозобов’язаного про час та дату явки до військового комісаріату через хворобу або відпустку, сповістити працівника слід за першої можливості. Крім того, необхідно невідкладно проінформувати військкомат про причини несповіщення працівників у письмовій формі та орієнтовні строки повернення на роботу. У випадку перебування працівника на лікарняному під час отримання виклику або повістки до РВК, слід повідомити військовий комісаріат про дату одужання військовозобов’язаного.

 • Працівника (студента заочника) військова кафедра призиває на учбові збори через військкомат. Є витяг з наказу військового комісара і припис (в яку частину прибути і коли). Але повістки немає…

 • Моего мужа забрали в армию на срочную службу. У него хронический артроз, обостряется 5-6 раз в год, и сильное искривление позвоночника (из-за этого большая сутулость). Кроме того — отслойка сетчатки в одном глазу. Раньше человека с этими заболеваниями не брали в армию, а теперь забрали.

Юридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑