Виписка і прописка 2020: нові правила реєстрації місця проживання


Яка процедура реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання в Україні? Які правила виписки-прописки дітей і дорослих у 2020 році? Які документи потрібні для оформлення прописки і виписки? Чи потрібно призовнику і військовозобов’язаному при зміні місця проживання йти у військкомат для зняття з військового обліку при виписці та ставати на облік при прописці? Скільки коштує зареєструватися за новою адресою? На ці та багато інших питань, що виникають при зміні місця проживання, відповість «Юридичний портал».

Згідно ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» кожен громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов’язані зареєструвати своє місце проживання. З моменту прийняття Постанови Кабміну №207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» в Україні діють нові правила прописки і виписки.

Як і де оформити виписку-прописку?

Повноваження з реєстрації (прописки) та зняття з реєстрації місця проживання (виписки) перейшли до органів місцевого самоврядування і Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП). Раніше випискою і пропискою займався «паспортний стіл» Державної міграційної служби України. У сільській місцевості функції з оформлення прописки і виписки покладені на виконавчі органи сільських або селищних рад. У районах, в яких такі органи не створені, обов’язок по реєстрації громадян виконує сільський голова.


Скільки часу займає процедура виписки та прописки?

Відповідно до законодавства, людині, що знялася з реєстрації за попереднім місцем проживання, дається один місяць (30 календарних днів) на те, щоб зареєструватися за новою адресою. Раніше цей термін становив всього 10 днів. Прописка оформляється в день надання особою всіх необхідних документів та за бажанням заявника може проводитись одночасно з випискою з попереднього місця проживання або перебування. При цьому повинні бути виконані всі умови зняття з реєстрації і дотримані правила військового обліку у військкоматі (див. нижче в статті).

При подачі документів на виписку з квартири і прописку за новою адресою через центр надання адміністративних послуг датою реєстрації місця проживання чи перебування є день отримання органом реєстрації усіх потрібних документів. Таким чином, терміни оформлення прописки в ЦНАП відрізняються, але загальний строк проживання без прописки не повинен перевищувати 30 днів (інакше — адміністративна відповідальність і покарання у вигляді попередження або штрафу). Процедура виписки-прописки призовників та військовозобов’язаних додатково включає необхідність знятися з обліку в військкоматі за 3 дні до переїзду і потім стати на військовий облік не пізніше 7 днів.

За наявності паспорта у вигляді ID-картки інформація про місце проживання громадянина вноситься на електронний чіп, вмонтований в паспорт. Заміна ID-паспортів у зв’язку зі зміною прописки не проводиться, а для підтвердження адреси проживання власнику «АйДі» карти видається довідка з Єдиного державного демографічного реєстру (ЄДДР), яку можна замовити онлайн і отримати у відділі ДМС. У паспорт старого зразку (книжечка) відомості про виписку і прописку проставляються у вигляді штампа, який ставиться поряд з відміткою військового комісаріату (для чоловіків віком до 60 років).


Зверніть увагу, що прописка і виписка можуть бути скасовані за рішенням органу реєстрації. Підставами для винесення такого рішення є умисне приховування заявником даних про свою реєстрацію за старою адресою спільно з малолітніми дітьми.

Реєстрація місця проживання дорослих і дітей старше 14 років

Термін «реєстрація місця проживання» в Україні включає 2 процедури:

 • виписка (зняття з реєстрації місця проживання)
 • прописка (реєстрація за адресою проживання)

Порядок реєстрації місця проживання в Україні передбачає особисте звернення до паспортного столу або ЦНАП. Оскільки людина, яка досягла 14 років, може самостійно обирати собі місце проживання, при подачі документів на виписку-прописку її присутність обов’язкова.

При виникненні обставин, що перешкоджають самостійному зверненню до органів реєстрації для оформлення виписки і прописки, реєстрація за місцем проживання може бути проведена за зверненням законного представника (батьки, опікуни) або представника за дорученням.

На відміну від зміни адреси перебування військовозобов’язаного / призовника, зняття з військового обліку за довіреністю (без особистої присутності у військкоматі) не допускається.

Які документи потрібні для виписки-прописки в 2020 році?

Згідно пункту 18 «Правил реєстрації місця проживання» для виписки і прописки необхідно подати наступний пакет документів:

 • паспорт громадянина України
 • заяву про реєстрацію місця проживання
 • квитанцію про сплату адміністративного збору
 • військовий квиток або приписне свідоцтво зі штампом про зняття з обліку або відміткою військкомату про постановку на військовий облік (для виписки-прописки військовозобов’язаних і призовників, які перебувають на військовому обліку в РВК чи підлягають взяттю на військовий облік у військкоматі)
 • заяву про зняття з реєстрації місця проживання (у разі здійснення прописки одночасно з випискою за попередньою адресою)
 • документи, що підтверджують право на проживання в квартирі, будинку (договір купівлі-продажу нерухомості або оренди житлового приміщення). У разі, якщо підтверджуючих документів немає, реєстрація може здійснюватися тільки з дозволу власника житла (якщо власників кілька — за згодою усіх співвласників)

При реєстрації за згодою власника потрібна його особиста присутність при подачі заяви. Також власник житла повинен мати при собі документи, що засвідчують особу і право власності на нерухомість (будинок або квартиру), в яку здійснюється прописка.

Законом забороняється вимагати для реєстрації місця проживання інші документи. Наприклад, якщо в ЦНАП вимагають довідку з військкомату для виписки-прописки призовника чи військовозобов’язаного — така вимога незаконна (спочатку повинна бути «прописка», а потім — військовий комісаріат).Реєстрація місця проживання дітей молодше 14 років

Процедура прописки малолітніх дітей аналогічна процесу реєстрації місця проживання повнолітніх громадян, проте має ряд юридичних особливостей. Зокрема, прописка дитини до 14 років може бути здійснена виключно за місцем реєстрації одного з батьків (разом з матір’ю чи батьком, або за їх спільною адресою). При цьому згода власника житла на реєстрацію дитини не потрібна.

У разі, якщо батько і мати дитини прописані за різними адресами, місце проживання дітей реєструється разом з одним із них за письмової згоди другого з батьків. Дозвіл тата (мами) на прописку дитини в квартиру або будинок до другого з батьків не потрібен лише у випадку, якщо місце проживання дітей визначено відповідним рішенням суду або висновком органу опіки.

З 2020 року дитина молодше 14 років може бути прописана через Інтернет за допомогою веб-порталу держпослуг «Дія» (список документів див. далі).

Як прописати новонароджену дитину

На реєстрацію місця проживання новонародженої дитини батькам відводиться лише три місяці з дня народження малюка. Процедура реєстрації адреси мешкання дітей після народження максимально спрощена і за бажанням батьків (або одного з них), документи для прописки новонародженого малюка можуть бути подані через РАГС, під час проведення держреєстрації народження (оформлення свідоцтва).

Зареєструвати місце проживання новонароджених дітей можна в пологовому будинку і через органи соцзахисту, одночасно з подачею заяви на державну допомогу при народженні дитини.

Крім того, з 2020 року прописка новонародженої дитини у великих містах України можлива в онлайн-режимі через електронний сервіс держпослуг «Е-Малятко».

Перелік документів, необхідних для реєстрації дитини:
 • заява на оформлення дитині прописки
 • оригінал і копія свідоцтва про народження
 • квитанція про сплату адміністративного збору
 • оригінал і копія паспорта того з батьків, до якого прописується дитина

Для реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, необхідна присутність обох батьків або нотаріально завірена згода батька (матері) на прописку дитини за новою адресою. Також мати і батько можуть зареєструвати дитину в квартирі не виходячи з дому через інтернет-сервіс «Дія». Для online-прописки новонароджених та дітей до 14 років батькам потрібно дистанційно заповнити заяву на сайті https://diia.gov.ua та підписати її електронним цифровим підписом (ЕЦП).

Якщо в свідоцтво про народження відомості про батька внесені зі слів матері, необхідно надати оригінал і копію виписки з Державного реєстру актів цивільного стану про занесення інформації відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.

Відсутність прописки

Батьки часто задають питання: чи потрібно обов’язково прописувати дитину до віку 14 років? Відповідь дуже проста: відповідальність за проживання без реєстрації місця проживання передбачена ст. 197 КУпАП і тягне за собою попередження. Штраф за несвоєчасну прописку або її відсутність у дорослих і дітей можливий тільки в разі повторного вчинення правопорушення (якщо дитина ніде не прописана відповідальність нестимуть батьки). Таким чином, жити без прописки в Україні теоретично можна, але це незаконно і є адміністративним порушенням.

Відсутність прописки у призовника або військовозобов’язаного призводить до порушення порядку військового обліку. Згідно Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», облік призовників і військовозобов’язаних громадян ведуть військкомати за адресою їх проживання, яка підтверджується пропискою. Несвоєчасна реєстрація за місцем проживання та відсутність штампу про прописку може призвести до звинувачення в ухиленні від військового обліку (через не постановку на нього) і притягнення до кримінальної відповідальності за ст. 337 КК.


Емблема Центрів надання адмінпослуг (ЦНАП)16 online консультации по “Виписка і прописка 2020: нові правила реєстрації місця проживання

 • Дякую за корисну інформацію у статті. Потрібна юридична консультація з питання зняття з адреси реєстрації тимчасового місця проживання. Чи має право ВНЗ виписувати студентів з гуртожитків без їх відома, але вже після завершення навчання?

  • Консультация юриста

   Примусово зняти особу з реєстрації можливо у випадках, коли місцем її проживання є житловий будинок, спеціально споруджений або переобладнаний для студентів (закон це дозволяє).

 • Відмовили в реєстрації (прописці) дружини в квартирі чоловіка з наступної підстави: на підтвердження права власності було надано витяг з БТІ, але працівник служби реєстрації місця проживання вимагає для прописки надати довідку про власність нового зразка, з унікальним номером запису в Єдиному державному демографічному реєстрі.

 • Я продав квартиру та знявся з реєстрації, але нове житло поки не придбав (відповідно прописки немає). Де в Україні можна отримати тимчасову реєстрацію — прописку? Чи є в місті Києві соціальні центри, де громадянин може тимчасово прописатись? Я військовозобов’язаний (призовник), але військкомати не беруть на військовий облік без штампу в паспорті або довідки про наявність реєстрації у своєму районі.

  • Консультация юриста

   Для оформлення тимчасової прописки зверніться до Центру обліку бездомних громадян, який знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Гарматна, 16/85

 • Після закінчення ВУЗу студент повинен зробити виписку з гуртожитку у строк до 30 червня і прописатися за попередньою адресою. Для зміни місця проживання військовозобов’язаному (призовнику) необхідно відвідати військкомат і знятися з військового обліку. Однак під час отримання «дозволу» військового комісару на виписку зазвичай видається повістка на призов або військові збори. Чи можна провести зняття з військового обліку у військкоматі по довіреності? Чи можлива виписка з гуртожитку без згоди (за рішенням суду тощо)? Дякую за відповідь на ці питання.

  • Консультация юриста

   Зняття з реєстрації місця проживання (виписка) по довіреності — можлива, але зняття з обліку в військкоматах за довіреністю не допускається. При цьому здійснити примусове зняття з реєстрації (виписку) особи, яка не проживає, можливо за зверненням власника навіть без судового рішення. Але зверніть увагу, що такий порядок виписки застосовується лише до мешканців студентських гуртожитків. До речі, багато хто з військовозобов’язаних та призовників користується такою можливістю, щоб уникнути необхідності відвідувати РВК і зніматися з військового обліку під час виписки.

 • Чоловік проживає за кордоном на ПМП, але досі прописаний в Україні. Батьки хочуть виписати військовозобов’язаного по довіреності, але паспортист змушує йти отримувати дозвіл військомату на виписку і зніматися з обліку, а у військовому комісаріаті вимагають особистої присутності громадянина. Також повідомляють, що при візиті до РВК потрібно буде піти і пройти медкомісію, а потім військовозобов’язаний може бути призваний до війська (якщо визнають придатним).

 • На жаль, в Україні не можна виписатися в нікуди, тому ЦНАП відмовляє в знятті з реєстрації місця проживання, якщо людині немає де прописатися.

 • Для продажу квартири всі мешканці повинні виписуватися до укладення угоди, інакше нотаріус не засвідчить договір купівлі-продажу. Але як виписатися призовнику, чи можна це зробити дистанційно (за довіреністю)? Чи можливо зняти таку людину з реєстрації через суд? Це особливо актуально в тих випадках, коли людина знаходиться в іншому місті або країні та для оформлення ПМЖ за кордоном потрібно виписатися з України.

  • Консультация юриста

   Зняття з реєстрації без присутності особисто призовників та військовозобов’язаних (включаючи офіцерів запасу) можливе, однак іти в центр комплектування та соціальної підтримки при виписці-прописці потрібно в обов’язковому порядку, оскільки дистанційне зняття з обліку в РВК чинним законодавством не дозволено. Також заборонено взяття на військовий облік за довіреностями.

 • Гряде чергова реформа прописки (реєстрації громадян) і новий проект закону передбачає «прописку на довірі», де власники житла будуть постфактум дізнаватись, що в них хтось прописався… Дуже дивує спокій та байдужість власників квартир. Завтра, згідно нового закону про реєстрацію місця проживання, до вас в хату зареєструється боржник, якого шукають колектори, а виконавча служба буде ломитись по новій адресі до вас… Виселити самозареєстрованого «на довірі» брата дружини, з його 3 неповнолітніми дітьми — буде неможливо, адже рішення про реєстрацію і виписку дітей приймається за участі органів опіки і піклування (з купою довідок і при умові, що дітям є де жити). А якщо іншого житла немає, то виписати людину — неможливо! Саме тому банки вимагають відсутності реєстрації дітей в заставному майні, бо навіть їм юридично складно випхати неповнолітніх з заставного майна.

 • З 2020 року в Україні можна реєструвати своє місце мешкання через інтернет-портал «Дія», але для виписки потрібно заздалегідь (за 3 дні) знятися у військкоматі з військового обліку і після прописки протягом 7 днів стати на облік в центрі комплектування та соціальної підтримки. Чи можливо виписати/прописати чоловіка без військкомату?

  • Консультация юриста

   Станом на сьогодні, зміни в порядок військового обліку громадян при зміні адреси проживання, які дозволяють не відвідувати ТЦКСП, не вносилися. Уточнити актуальну інформацію можна в формі консультації (нижче).

 • В центре админ. услуг сейчас говорят: «сначала станьте на учет в военкомате, а потом приносите паспорт на прописку». Без штампа РВК выписаться и прописаться в ЦНАП нельзя, хотя законом это не предусмотрено.

 • Нас в сім’ї четверо: я (дочка), тато і мама приписані у приватному будинку, а мій брат був прописаний в гуртожитку, де навчався. Зараз (після закінчення навчання) хоче приписатись додому назад. Працівник в паспортному столі сказав, що оскільки будинок розділений на 3 особи (по приписці), людину не можуть прописати без дозволу всіх зареєстрованих осіб. Для цього всі ці особи мають особисто прийти в паспортний стіл і дати свій дозвіл на прописку. Також виникла проблема з воєнкоматом, так як брат виписаний і ніде не приписаний.

Юридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑

УжасноПлохоСреднеХорошоОтлично