Пенсійна реформа: підвищення пенсій в 2020 році


Пенсійна реформа в Україні, крім нових вимог до пенсійного віку і страхового стажу, призвела до комплексних змін в системі пенсійного забезпечення і процедурі нарахування та індексації пенсій. Безумовним позитивним наслідком реформування порядку виплат, анонсованого Президентом Володимиром Зеленським та Кабміном, є поетапне підвищення пенсій протягом 2020 року, яке торкнеться всіх українських пенсіонерів (але піднімають суму виплат починаючи з громадян старшого віку).

Люди хочуть знати, чого очікувати від нової пенсійної реформи. Коли і наскільки збільшать пенсії у 2020 році? Який пенсійний вік в Україні для чоловіків і жінок? Як вийти на пенсію? Скільки потрібно стажу? Для того щоб зрозуміти, як зміниться життя і доходи пенсіонерів, «Юридичний портал» розібрався в нововведеннях Пенсійної реформи.

Закон України №2148-VIII від 03.10.2017 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» передбачає поступову зміну пенсійної системи до 2027 року. По суті, через збільшення вимог до страхового стажу, українці щороку будуть виходити на пенсію за новими правилами.


Пенсійний вік і страховий стаж

Формально вік виходу на пенсію для чоловіків і жінок залишився на колишньому рівні — 60 років, однак, підвищилися вимоги до трудового стажу. З 2020 року вийти на пенсію при досягненні пенсійного віку можуть лише ті українці, хто працював і сплачував внески 27 і більше років.

З кожним наступним роком вимоги до кількості необхідного страхового стажу для пенсії будуть зростати (+ 12 місяців). Таким чином, до 2028-го потрібно буде мати 35 років стажу. Ті, у кого його не набирається, зможуть піти на заслужений відпочинок лише в 63 роки. Якщо до 65 років людина має страховий стаж менше 15 років, пенсію вона не отримуватиме. Замість неї буде надаватися соціальна допомога, розмір якої визначається, виходячи з рівня доходів сім’ї пенсіонера.

Етапи пенсійної реформи в Україні


Крім того, Пенсійна реформа передбачає надання українським громадянам в проміжок з 01.01.2018 по 31.12.2020 року тимчасової державної соціальної допомоги. Її призначатимуть непрацюючим особам, які досягли встановленого пенсійного віку та мають страховий стаж не менше 15 років, але не отримали право на пенсійні виплати. Видаватися грошова допомога буде на період до набуття права на пенсію за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

У скільки років жінкам можна вийти на пенсію?

До жінок нова пенсійна реформа в Україні виявилася більш лояльною, оскільки зберегла для них можливість виходу на пенсію до досягнення 60 років. Пенсійний вік для жінок буде збільшуватися поступово і досягне шістдесяти років у 2021 році.

У 2020 році піти на пенсію можуть жінки 1960-1961 року народження, які досягли віку 59,5 років і мають страховий стаж не менше 27 років (див. таблицю вище). Вийти на пенсію в 2021 році зможуть жінки 1961 року народження, після досягнення віку 60 років та за умови наявності стажу понад 28 років.

Що входить в трудовий стаж для нарахування пенсії в Україні?

Як відомо нова Пенсійна реформа внесла серйозні корективи в облік трудового стажу для оформлення пенсії. У зв’язку з цим у багатьох українців виникає цілком закономірне питання: «Чи входить до страхового стажу навчання в інституті, служба в армії, декретна відпустка і центр зайнятості?».

Відповідно до змін, внесених Законом України «Про підвищення пенсій», до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії, крім записів у трудовій книжці, включаються такі періоди:

 • проходження військової служби — по 31.12.2017 включно
 • перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами (декрет) — з 01.01.2004 року по 30.06.2013 включно
 • навчання у вищих навчальних закладах на стаціонарі (бюджет), а також навчання в аспірантурі і докторантурі — з 01.01.2004 по 31.12.2017 включно
 • перебування у відпустці по догляду за дитиною до 6 років — з 01.01.2004 до моменту введення сплати страхових внесків (ЄСВ) за жінок, які перебувають у відпустці по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку
Крім того, в пенсійний стаж зараховується період ведення підприємницької діяльності на спрощеній системі оподаткування або із застосуванням фіксованого податку:

 • з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 включно — підтверджується довідкою про реєстрацію підприємця
 • з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 включно — при сплаті ЄСВ (незалежно від розміру єдиного страхового внеску)
Що робити, якщо не вистачає страхового стажу?

Нове пенсійне законодавство передбачає два варіанти вирішення даної проблеми. Перший — докупити страховий стаж. При цьому покупка одного року стажу обійдеться в суму від 21 до 27 тисяч гривень, в залежності від ряду факторів (розрахунок проводиться за формулою). Другий варіант — продовжувати працювати, заробляючи відсутній стаж, і вийти на заслужений відпочинок пізніше.

Детальніше про покупку стажу для пенсії: як купити і скільки коштує 1 рік страхового стажу.

Підвищення і перерахунок пенсії

Через пандемію коронавіруса всі пенсіонери України, розмір пенсійних виплат яких становить менше 5000 гривень, отримують доплату до пенсій в сумі 1000 гривень. Надбавка до пенсії «від Зеленського» виплачується до закінчення епідемії коронавірусної інфекції COVID-19.

Графік підвищення пенсій на 2020 рік:

 • з 1 січня 2020 року
 • з 1 липня 2020 року
 • з 1 грудня 2020 року

Підвищення пенсій в Україні відбувається «заднім» числом. Осучаснення раніше призначених пенсій, в т.ч. і для працюючих пенсіонерів, проведено за єдиною формулою, незалежно від того, в якому році пенсії були оформлені. За основу береться єдиний для всіх пенсіонерів показник середньої заробітної плати за останні 3 роки.

Після перерахунку близько 1,3 млн. пенсіонерів отримали надбавку до пенсії в розмірі до 300 грн./місяць, на суму від 300 до 600 гривень зріс розмір пенсії ще для 1,2 млн. українців. Пенсійні виплати майже 2 млн. людей поповнилися додатковою сумою в межах 600-1500 гривень. Ще, приблизно, для 1,1 млн. громадян пенсії підвищили більш ніж на 1500 гривень.

Також з 1 жовтня переглянули показник прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян, до якого прив’язаний розмір мінімальних пенсій. В 2020 році сума мінімальної пенсії в Україні становить 1712 гривень. Для людей, у яких немає необхідного трудового стажу для призначення пенсії, розмір соціальної допомоги збільшено до 1573 грн.

Мінімальна пенсія для шахтарів збільшилася на 420 гривень і тепер становить 5914 грн. Надбавка до мінімальної суми пенсійних виплат чорнобильців становить: для 1 категорії — 599 грн., другої — 557 грн. і 515 гривень для третьої категорії постраждалих від аварії на ЧАЕС.

За даними ПФУ мінімальна пенсія для учасників бойових дій встановлюється на рівні 2 тисяч 395 гривень, що на 231 грн. більше попереднього рівня. Зросли виплати і для інвалідів війни: для 1 групи — 4138 грн., для 2 групи — 3702 грн., для 3 групи — 3267.

Перерахунок пенсій проводиться в автоматичному режимі, без необхідності додаткового звернення.

Нова формула розрахунку пенсії в Україні

До прийняття пенсійної реформи пенсії призначалися по десяткам різних законів із застосуванням спеціальних розрахунків для кожного виду Пенсійного забезпечення. В результаті цього, при однаковому стажі та рівні заробітку, пенсійні виплати для окремих категорій громадян суттєво відрізнялися від інших.

У 2020 році розрахунок пенсії в Україні за новою пенсійною реформою проводиться за єдиною для всіх пенсіонерів (незалежно від статусу і місця роботи) формулою:

Розмір пенсії = Сз × Ікз × Кс, де

 • Сз — розмір середньої заробітної плати в Україні за 3 роки перед зверненням за призначенням пенсії
 • Ікз — індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, інформацію про який можна отримати в ПФ. Даний показник є співвідношенням розміру одержуваного доходу по відношенню до середньої зарплати, з якої було сплачено внески
 • Кс — коефіцієнт страхового стажу, який визначається як множник тривалості місяців стажу роботи на величину оцінки одного року страхового стажу (до 31.12.2017 коефіцієнт 1.35, після 1 січня 2018 року коефіцієнт 1.0)
Кому не підвищать пенсію у 2020 році?

В рамках пенсійної реформи осучаснення торкнулося пенсій усіх українців, адже перерахунок жодним чином не прив’язується до професії чи посади пенсіонера та виду його пенсії. Отже, збільшення виплат чекає усіх: і тих, хто отримує пенсію за віком, і у зв’язку з інвалідністю чи втратою годувальника, за вислугу років і навіть тих хто вийшов на заслужений відпочинок за спеціальними законами.

Перерахунок пенсій для внутрішньо переміщених осіб відбувся на тих самих умовах, що і для решти українських пенсіонерів. У Пенсійному фонді є вся необхідна інформація для перерахунку виплат ВПО. А от для жителів окупованих територій осучаснення пенсій не передбачено. Більш того, якщо буде встановлено, що переселенці повернулися на непідконтрольну територію більш ніж на 60 діб, виплата їм пенсії буде припинена.

Індексація пенсії

Індексація пенсій в Україні буде відбуватися щорічно, починаючи з 2019 року. Новий механізм індексації передбачає перегляд розміру пенсії не менш ніж на 50% від зростання середньої зарплати (доходу) за 3 роки і на 50% індексу споживчих цін. З 2021 року планується автоматичний перерахунок пенсійних виплат без додаткових рішень Уряду.

Спеціальні і дострокові пенсіїЗ 1 січня 2018 року в Україні, в рамках реформи, скасовано спеціальні пенсії для держслужбовців, науковців, депутатів, прокурорів, суддів, працівників дипломатичної служби, посадових осіб органів місцевого самоврядування та інших категорій. Всі вони переходять на загальну систему нарахування пенсій, але в будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду та повернутися на спецпенсію. Щоправда розмір виплат не буде перераховуватися і індексуватися.

Крім спеціальних пенсій була реформована і частково скасована система призначення пільгових і дострокових пенсій. Зокрема, для медиків, педагогів і працівників соціального захисту скасовано право на отримання пенсії за вислугу років. Втім, для деяких категорій українців можливість достроково піти на пенсію збережена. Право на достроковий вихід на пенсію мають:

 • артисти (при наявності стажу творчої діяльності 20-35 років)
 • особи, які працювали у важких і шкідливих умовах за списком №1 та №2
 • трактористи-машиністи, доярки, свинарки, робітниці текстильного виробництва
 • жінки, які народили та виховали 5-х і більше дітей або дитину-інваліда (в 50 років за наявності 15-річного стажу)
 • ліліпути і диспропорційні карлики (чоловіки у віці 45 років і стажем 20 років, жінки 40 років зі страховим стажем 15 років)
 • водії міського пасажирського транспорту (в 55 років і за наявності страхового стажу для чоловіків — 30 років, для жінок — 25 років)
 • чоловіки, які виховали п’ятьох і більше дітей або дитину з інвалідністю (після досягнення 55 років і при наявності страхового стажу не менше 20 років)
 • інваліди 1 групи по зору (сліпі) і інваліди з дитинства 1 групи (чоловіки, які досягли 50 років + 15 років стажу, жінки в 40 років і за наявності 10 років стажу)
 • військові — учасники бойових дій та члени їх сімей (після досягнення чоловіками 55 років, жінками — 50 і при наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок)

Пенсії військовим і працюючим пенсіонерам

Перерахунок грошових виплат військовослужбовцям проводиться за окремим законом. Осучаснення військових пенсій розпочалось з січня 2018 року. Підвищення розміру виплат буде індивідуальним і безпосередньо залежить від стажу і грошового забезпечення, в середньому пенсії військовим збільшаться на 62%.


З працюючих пенсіонерів знімається обмеження у виплаті пенсії, тепер гроші можна отримувати в повному обсязі. Нагадаємо, що раніше пенсії, розмір яких перевищує 10 прожиткових мінімумів, оподатковувалися за ставкою 18% і військовим збором в розмірі 1,5%.9 online консультации по “Пенсійна реформа: підвищення пенсій в 2020 році

 • Прийшов лист з пенсійного фону з вимогою з’явитись з приводу інвентаризації пенсійних справ. Після отримання такого повідомлення з ПФ є надія на підвищення пенсії.

 • Сьогодні прийшла пенсія — ні на копійку не підвищили! Сусіду інваліду-пенсіонеру підняли пенсію на 50 гривень.

 • В Україні є дуже велика проблема з перерахунком пенсії держслужбовцям. Незважаючи на проведення «Пенсійної реформи», ПФ відмовляється проводити осучаснення і підвищення пенсій. Деякі держслужбовці звертаються до суду і їм перераховують розмір пенсійних виплат. Я також подавала позовну заяву про перерахунок, але одна й та суддя по такій самій позовній заяві одним задовольняє позов, а іншим відмовляє.

 • Жінкам, народженим до 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищений розмір пенсії, який розраховується відповідно до статті 27 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Сума пенсійних виплат збільшується на 2,5 % за кожні шість місяців стажу переробки (більш пізнього виходу на пенсію), починаючи з 55 років і до досягнення пенсіонером 60-річного віку.

 • Кілька років отримувала пенсію держслужбовця. В кінці минулого року було подано заяву до ПФ про перехід на загальну пенсію. Лише у лютому цього року дочекалася перерахунку. Пенсійний фонд зробив осучаснення пенсії з початку календарного року. Я — працюючий пенсіонер, загальний стаж більше 45 років. Доплата за понаднормативний стаж за 15 років склала 161 гривня.

 • Добрий ранок. Отримую пенсію з інвалідності. Чому після пенсійної реформи мені не підвищили пенсію? Чи інвалідів осучаснення виплат взагалі не торкнеться і збільшення марно сподіватися?

  • Консультация юриста

   У жовтні-листопаді проводиться осучаснення лише трудових пенсій. Збільшення виплати соціальних пенсій, в тому числі з інвалідності, буде відбуватися після підвищення рівня прожиткового мінімуму, яке заплановано на 1 грудня цього року. Тому і грошові надбавки до пенсії будуть після 1 грудня.

 • У серпні 2020 року мені була призначена пенсія за віком. Чув що тим, хто вийшов на пенсію в останні три роки, підвищення виплат проводитися не буде. Отже, чи варто мені чекати на осучаснення пенсії?

  • Консультация юриста

   За нормами пенсійної реформи осучасненню підлягають усі пенсії. Але не всі пенсіонери отримають доплати. Це, насамперед, пов’язано з тим, що розрахунок пенсій людей, які пішли на заслужений відпочинок протягом 2014—2017 років відбувався із урахуванням сучасної середньої зарплати. Осучаснення пенсійних виплат пенсіонерів, які вийшли на пенсію після 2014 року, буде здійснюватися в цьому році автоматично.

Юридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑