Нові правила в’їзду в Україну з Росії


В’їзд громадян Російської Федерації на територію України буде здійснюватися за новими правилами. Зокрема, порядок перетину росіянами українського кордону передбачає проходження біометричного контролю і карантинні заходи в пунктах пропуску, пов’язані з коронавірусною інфекцією COVID-19.

Нагадаємо, що введення більш жорстких вимог для громадян РФ здійснюється в рамках Указу Президента України № 256 про введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО) «Про посилення контролю за в’їздом в Україну, виїздом з України іноземців та осіб без громадянства, додержанням ними правил перебування на території України».
Крім того, згідно з Розпорядженням Кабміну можлива заборона на перетин держкордону в зв’язку з карантином через коронавірус (росіянам з ПМЖ дозволено в’їзд без обмежень).

Як в’їхати в Україну з Росії: нові вимоги

За рішенням РНБОУ в Україні вводиться посилений біометричний контроль на кордоні. Особливо це стосується громадян держав, що входять до переліку міграційного ризику, до якого тепер відноситься і Росія. Процедура перевірки передбачає трьохетапний контроль:


Етап №1: попередня реєстрація для в’їзду в Україну

У зв’язку з нововведеннями, перед поїздкою необхідно заздалегідь заповнити електронну анкету на сайті Міністерства закордонних справ (МЗС). У попередньому повідомлення про намір відвідати Україну потрібно вказати особисті дані: П.І.Б., дату народження, професію і місце роботи, мету поїздки і населені пункти, які планується відвідати.

Термін подачі анкети для в’їзду до України – за місяць до поїздки. Виняток становлять екстрені випадки, наприклад, хвороба або смерть родича.

Зверніть увагу, що система попереднього електронного повідомлення про намір відвідати територію України (передреєстрації) знаходиться в стадії розробки і точні терміни початку її функціонування поки не відомі. Таким чином, подавати онлайн-анкету для в’їзду в країну зараз не потрібно.


Етап №2: фіксація біометричних даних на кордоні

З 01.01.2018 року в’їзд і виїзд з України буде здійснюватися за закордонними паспортами, що містять безконтактний електронний чіп. Іноземці та особи без громадянства, які не мають біометричних паспортів, зможуть відвідати Україну за звичайними закордонними паспортами. Однак, в цьому випадку під час проходження прикордонного контролю в пунктах пропуску через державний кордон та в контрольних пунктах в’їзду-виїзду у них будуть братися відбитки пальців.

Етап №3: реєстрація за місцем перебування

Рішення РНБО вимагає від іноземців та осіб без громадянства, які приїжджають з країн міграційного ризику, зареєструвати своє місце проживання / перебування на території України. Іншими словами, росіяни в обов’язковому порядку повинні реєструватися в органах влади за місцем знаходження.

До 31 грудня 2017 року реєстрація громадян РФ здійснюється при проходженні прикордонного контролю. Підтвердженням законності знаходження на території України є штамп в паспорті із зазначенням дати в’їзду в країну. Додатково звертатися в органи внутрішніх справ для реєстрації місця перебування немає необхідності.

Чи потрібна віза в Україну для росіян?

Відповідно до домовленостей, між Україною і Російською Федерацією діє безвізовий режим. Однак, для перетину українського кордону громадянам РФ необхідно мати закордонний паспорт, оскільки в’їзд на територію України за внутрішніми (російськими) паспортами був скасований ще в 2015 році.

Документи для в’їзду в Україну

Єдиним обов’язковим для росіян документом для перетину українського кордону є закордонний паспорт з терміном дії, що перекриває час поїздки. Проте для в’їзду в Україну додатково можуть знадобитися наступні документи:

 • гарантія повернення в Росію (наприклад, квиток у зворотний бік)
 • оплачена туристична путівка (ваучер)
 • нотаріальне запрошення (див. нижче)
 • підтвердження платоспроможності

Фінансове підтвердження на кордоні

В’їзд і перебування на території України іноземців здійснюється за наявності достатніх коштів або можливості законним способом ці кошти отримати. Перевірка фінансового забезпечення проводиться уповноваженими посадовими особами Держприкордонслужби вибірково, тобто завжди існує ймовірність, що не доведеться доводити свою платоспроможність.

Розрахунок необхідної для проживання в Україні грошової суми проводиться за формулою:

ФО = ((20 × Пм) ÷ 30) × Кд + 5), де

ФО – достатнє фінансове забезпечення
Пм – прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць
Кд – кількість днів, проведених в Україні

Згідно з методикою підрахунку мінімальної суми, яку повинен мати у своєму розпорядженні росіянин для відвідування України, для калькуляції береться розмір прожиткового мінімуму, встановленого на день його в’їзду в країну.

Від проходження фінансової перевірки звільняються власники посвідки на проживання в Україні, неповнолітні діти, дипломати, біженці, а також туристи під час туристичної подорожі. Іншим категоріям громадян Російської Федерації для підтвердження наявності достатнього фінансового забезпечення достатньо пред’явити:

 • готівкові грошові кошти в гривні або іншій конвертованій іноземній валюті
 • банківські картки, виписки і чеки з банкоматів
 • гарантійний лист приймаючої сторони про взяття на себе зобов’язань зі сплати всіх витрат росіянина, пов’язаних з перебуванням в Україні та виїздом за її межі
 • підтвердження бронювання або оплати житла і харчування
 • договір на туристичне обслуговування (ваучер, путівку)
 • проїзний квиток для повернення в країну постійного проживання або до третьої держави з фіксованою датою

Строки перебування в Україні

Відповідно до українського законодавства, максимальний термін безвізового перебування в країні для громадян Російської Федерації становить 90 днів протягом 180 з дня першого в’їзду. Іншими словами, три місяці з шести росіяни можуть перебувати в Україні, після закінчення даного строку необхідно залишити країну. Право на повторний в’їзд з’явиться лише через 90 днів.

Контроль і підрахунок термінів перебування здійснюється прикордонниками в пунктах пропуску на державному кордоні. За недотримання часових рамок російським громадянам може бути відмовлено у в’їзді, а за перевищення термінів перебування в Україні передбачений штраф.

Поїздка в Україну з дітьми

Порядок перетину українського кордону неповнолітніми дітьми аналогічний процедурі в’їзду в країну дорослих громадян Російської Федерації. Для відвідування України у дитини 14 років і старше повинен бути власний закордонний паспорт. Діти молодшого віку можуть заїхати в країну за документами батьків, для цього вони повинні бути вписані в закордонний паспорт батька чи матері (вклеєна фотографія дитини обов’язкова).

Поїздка дітей до України тільки з одним з батьків здійснюється без пред’явлення письмової згоди тата (мами). Виняток становлять ті випадки, коли було оформлено заяву на заборону виїзду дитини за кордон. Разом з тим, нотаріальна згода батьків обов’язково потрібна при здійсненні неповнолітнім закордонної подорожі в супроводі родичів або третіх осіб.

Запрошення в Україну

В останні кілька років відвідувати Україну росіянам стало складніше, а наявність закордонного паспорта та достатньої кількості грошей не гарантує отримання дозволу на перетин кордону. У більшості випадків заборона на в’їзд в Україну стосується чоловіків у віці 18-60 років.

Чи потрібно оформляти запрошення в Україну громадянам РФ?

Відповідно до законодавства оформлення запрошень проводиться для тих іноземців, які планують отримувати візу в Україну. Для жителів тих країн, з якими візовий режим не передбачений, видача запрошень не проводиться.

Разом з тим, для підвищення шансів на в’їзд в Україну громадяни Російської Федерації можуть оформити гарантійний лист-запрошення від фізособи. У документі зазначаються відомості про особу, що запрошує, дані іноземця, мета відвідування України і фінансові зобов’язання приймаючої сторони. Гарантійний лист-запрошення обов’язково повинен бути завірений українським нотаріусом.


Відповідальність за порушення

У листопаді 2018 року Кримінальний кодекс України доповнено новою статтею, яка встановлює кримінальну відповідальність за незаконне перетинання державного кордону України громадянами Російської Федерації (ст. 331 КК). Так, за проїзд або прохід російського-українського пункту пропуску за документами, які містять недостовірні дані, громадянам РФ в Україні загрожує покарання у вигляді позбавлення волі строком до трьох років. Якщо перетин держкордону здійснювався групою осіб, відповідальність за вказане правопорушення — позбавлення волі на строк від 3 до 5 років (ч.2 ст.331 Кримінального кодексу України).Юридические консультации по “Нові правила в’їзду в Україну з Росії

 • Консультант з “телефону довіри” ДПС стверджує, що запрошення для в’їзду росіян зараз обов’язкове. Але є проблеми з доставкою цього запрошення до Росії.

Юридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑