Нові штрафи і позбавлення прав за порушення ПДР по ст. КУпАП


За порушення Правил дорожнього руху в Україні передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу або позбавлення водійських прав на термін від трьох місяців до одного року. У разі грубого порушення ПДР за окремими статтями КУпАП суд може прийняти рішення про позбавлення водійського посвідчення терміном від трьох до десяти років.

Найбільш суворі покарання для водіїв, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення (КУпАП) – це громадські роботи, арешт і оплатно-примусове вилучення транспортного засобу. Ці види покарань можуть застосовуватися за порушення водієм Правил дорожнього руху по ст. 121, 123, 127 і 130 КУпАП.

Юридичний портал України вивчив штрафи і санкції за порушення ПДР, які діють з 2020 року: правові підстави накладення штрафу та процедуру оскарження санкцій. Також ми проаналізували нові штрафні бали для водіїв за порушення Правил дорожнього руху – порядок нарахування балів, терміни зняття і списання штрафів.


Порушення ПДР за статтями КУпАП

В даному розділі зібрані найбільш поширені порушення у сфері безпеки дорожнього руху, регламентовані статтями Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), з коментарями автоюриста. Згідно судової статистики за 2020 рік, в 75% випадків порушень ПДР водієві загрожує штраф, а в 21% – позбавлення прав. Тільки 4% порушників Правил дорожнього руху отримують покарання у формі громадських робіт і арешту. Вилучення автомобіля відбувається в менш ніж 1% випадків.

Ознайомтеся з законними підставами притягнення водія до адміністративної відповідальності за КУпАП, а після – вивчіть таблицю нових штрафів за порушення ПДР. Дізнайтеся, яку кількість штрафних балів дозволено отримати за 1 рік та які наслідки можна очікувати, коли ліміт використання балів вичерпаний (всі штрафні бали витрачені). Подивіться інструкцію автоадвоката про процедуру оскарження водіями протоколу поліції (рішення суду) про штраф і позбавлення прав.

Стаття 122 КУпАП

Більшість порушень Правил дорожнього руху, передбачених статтею 122 адмінкодексу України, можуть бути зафіксовані патрульної поліцією як в ручному, так і в повністю автоматичному режимі (за допомогою камер фото- і відеофіксації). За частинами 1, 2, 3, 5 і 6 статті 122 КпАП протокол не складається – замість нього виноситься постанова про накладення штрафних санкцій. У разі автофіксації порушення Правил дорожнього руху, постанова про штраф в 3-х денний термін відправляється власнику автомобіля або іншому водієві, який керував авто (якщо дані про те, хто був за кермом, внесені до Реєстру МВС).
Після отримання постанови водій повинен протягом 10 днів оскаржити порушення ПДР або в 15-денний термін оплатити штраф за ст. 122 КУпАП, розмір якого залежить від виду правопорушення (перевищення швидкості, парковка під знаком стоянка і зупинка заборонена, їзда без фар, проїзд на жовте і червоне світло або під заборонний знак, непропуск пішохода та інше). У разі грубих або незначних порушень ПДР за статтею 122 КоАП замість штрафу може застосовуватися позбавлення водійських прав (ч.4) і усне попередження (ч. 1, 2 і 3).


Частина 1 статті 122 КУпАП

Ч. 1 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлює покарання за такі порушення ПДР:

  • їзда по тротуару і пішохідній доріжці
  • перевищення швидкості ТЗ більш ніж на 20 км/год
  • порушення вимог дорожніх знаків та розмітки
  • зупинка і стоянка автомобіля в забороненому місці
  • недотримання правил перевезення вантажів і буксирування ТЗ
  • непропуск пішохода на перехресті та пішохідному переході

Штраф за ч.1 ст.122 КУоАП

Розмір штрафа по ч.1 ст.122 КУпАП: 255 гривень (15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

Коментар автоюриста до ч. 1 ст. 122 КУпАП: штрафи за невиконання вимог знаку “поворот (проїзд) заборонено”, невелике перевищення швидкості (трохи більше 20 км/год), перетин суцільної лінії розмітки (одинарної або подвійної) і ненадання переваги пішоходу на пішохідному переході – це найпоширеніші порушення в сфері безпеки дорожнього руху (як перевірити, оплатити або оскаржити штраф за ч.1 ст.122 КпАП – див. далі).

Частина 2 статті 122 КУпАП

Ч. 2 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає покарання за таке порушення ПДР:

  • недотримання правил обгону
  • проїзд на заборонний сигнал світлофора
  • недотримання безпечної дистанції або інтервалу
  • невключення покажчика повороту при зміні напрямку руху
  • їзда без включеного ближнього світла фар вдень * і в темний час доби
  • розмова по мобільному телефону за кермом (під час руху) без handsfree-навушників

Штраф за ч.2 ст.122 КУпАП

Розмір штрафа за ч.2 ст.122 КУпАП: 425 гривень (25 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

Коментар автоюриста до ч. 2 ст. 122 КУпАП: основні штрафи – за перетин перехрестя на жовтий або червоний сигнал світлофора, виїзд на смугу зустрічного руху при знаку “обгін заборонений” та їзду з непрацюючою фарою в темний час доби та без ближнього світла вдень (за межами населених пунктів потрібно обов’язково включати фари в період з 1 жовтня по 1 травня). Останні постанови досить легко оскаржуються в суді (як заплатити, перевірити або оскаржити штраф за ч.2 ст. 122 КпАП – далі в статті).

Частина 3 статті 122 КУпАП

Ч. 3 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення регламентує відповідальність за такі порушення ПДР:

  • перевищення швидкості більш ніж на 50 км/год
  • рух по смузі для громадського транспорту
  • виїзд на смугу для маршрутних транспортних засобів
  • непропуск автомобілів з увімкненими спецсигналами
  • зупинка (стоянка) на смузі для громадського транспорту

Штраф за ч.3 ст.122 КУпАП

Розмір штрафа за ч.3 ст.122 КУпАП: 510 гривень (30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

Коментар автоюриста до ч. 3 ст. 122 КУпАП: найчастіше штраф стягується за перевищення водіями дозволеної швидкості понад 50 км/год, а також за їзду по смугах для руху громадського транспорту і паркування на смугах для маршрутних транспортних засобів.

Штрафи за стоянку (зупинку) в недозволеному місці за частинами 1, 3, 5 і 6 статті 122 КУпАП та штраф за перевищення швидкості по ч. 1 і 3 ст. 122 КУпАП мають право виписати заочно, на підставі автоматичної фото-та відеофіксації порушень ПДР (як перевірити відсутність штрафів, оплатити або скасувати штраф за ч.3 ст. 122 КпАП – див. нижче).

Частина 4 статті 122 КУпАП

Ч. 4 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлює покарання за порушення ПДР, передбачене частинами 1, 2 і 3 статті 122 КУпАП, яке спричинило створення аварійної обстановки, внаслідок чого інший водій повинен був різко змінити напрямок або швидкість руху.

Відповідальність за ч.4 ст.122 КУпАП

Позбавлення водійського посвідчення на термін від 6 місяців до 1 року або штраф в сумі 680 гривень (40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

Коментар автоюриста: це єдина частина статті 122 КпАП, за якою водія можуть позбавити прав.

Частини 5 і 6 статті 122 КУпАП

Ч. 5, 6 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачають покарання за порушення правил зупинки і стоянки:

  • парковка на місцях для електроавтомобілів
  • зупинка або стоянка на місцях для інвалідів

Штраф за стоянку в недозволеному місці (під знаком зупинка заборонена) мають право накладати “інспектори з паркування”, проте в цьому випадку обов’язково проводиться фото та/або відеозапис неправильно припаркованого автомобіля.

Штраф за ч.5 і ч.6 ст.122 КУпАП

Розмір штрафа за ч.5 ст.122 КУпАП: від 1020 до 1700 гривень (від 60 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

Розмір штрафа за ч.6 ст.122 КУпАП: від 340 до 510 гривень (від 20 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

Коментар автоюриста до частин 5 і 6 ст. 122 КУпАП: штраф за парковку на інвалідному місці є наслідком створення будь-яких можливих перешкод до стоянки або зупинки транспортних засобів, якими керують особи з інвалідністю. При цьому паркуватися на місцях для інвалідів дозволено всім водіям, які здійснюють перевезення таких осіб. Зупинка (стоянка) на місці для зарядки електромобіля тягне за собою накладення штрафу за перешкоджання підзарядці акумуляторів електричного ТЗ.

У разі грубого порушення правил парковки за статтею 122 КУпАП, машину мають право забрати на евакуаторі (як дізнатися про штраф, заплатити або оскаржити протокол по ст. 122 КпАП – роз’яснено нижче).

Штрафні бали для водіїв

На території України в 2020 році не передбачено нарахування штрафних балів за порушення ПДР (додайте цю сторінку в закладки, інформація оновлюється).

Перевірка штрафів, оплата і оскарження

Перевірити наявність штрафу за порушення Правил дорожнього руху в Україні можна онлайн – через Електронний кабінет водія або за допомогою мобільних додатків “Штрафи UA” і “Дія”. Для перевірки штрафів достатньо вказати реквізити державного реєстраційного знака автомобіля (держномер) або серію, номер і дату отримання водійських прав.

Сплатити штраф в Україні можна через:

  • касу банку
  • термінал
  • Приват24
  • Portmone
  • EasyPay
  • iPay

З недавніх пір найбільш зручним способом онлайн-оплати “дорожнього” штрафу є функціонал мобільного застосунку “Дія” та сайт e-driver.hsc.gov.ua

Оскаржити штраф за порушення в сфері безпеки дорожнього руху можна за допомогою таких способів:


  • подати скаргу до територіального Управління патрульної поліції
  • звернутися до суду з адміністративним позовом про скасування постанови

Для того, щоб оскаржити складання протоколу за порушення ПДР за статтями КУпАП, за які передбачено штраф і/або позбавлення прав, водій повинен з’явитися в суд і надати свої письмові заперечення на оспорювані дії співробітників поліції. З огляду на те, що подібні справи підлягають обов’язковому судовому розгляду і остаточне рішення про позбавлення водійського посвідчення приймається виключно судом, для заперечування правопорушення водієві не потрібно подавати додатковий адміністративний позов.



Юридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.



Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑