Усиновлення дитини: порядок і процедура
Хто може стати усиновлювачем (основні правила)?
В Україні в ролі усиновлювачів можуть виступати особи, встановлені статтею 211 Сімейного кодексу:
- повнолітні дієздатні особи (не молодше 21 року)
- особи, які старше усиновленої дитини не менш ніж на 15 років
- подружжя, один із подружжя за згодою другого на усиновлення, а також одинокі особи
Іноземні громадяни можуть почати процедуру усиновлення дитини в Україні (adoption of a child in Ukraine) за умови перебування в шлюбі. Виняток становлять випадки, коли усиновлювачем дитини виступає його родич – іноземець.
Хто має переважне право на усиновлення дитини?
Часом виникають труднощі з усиновленням дитини. Бувають випадки, коли відразу кілька осіб виявили бажання усиновити одну і ту ж дитину. У такій ситуації в дію вступає стаття 213 СК, згідно з якою пріоритетне право на усиновлення дитини мають:
- громадяни України
- сім’я в якій виховується дитина
- особи, які перебувають у шлюбі (подружжя)
- родичі дитини (незалежно від місця їх проживання)
- чоловік матері дитини або нова дружина батька дітей
- особи, які всиновлюють кількох дітей, які є братами, сестрами
Процедура усиновлення дитини дружини починається з перевірки чоловіка (майбутнього батька) на відповідність встановленим для усиновителя правилам і обмеженням. Попередньо, таку перевірку можна провести самостійно. Далі потрібно отримати дозвіл на усиновлення – краще оформити його у нотаріуса, але можна і в суді. Юридична перспектива процедури усиновлення дитини вітчимом багато в чому залежить від позиції біологічного батька і позбавлення його батьківських прав.
Хто не може усиновити дитину, які обмеження?
Основною метою усиновлення є створення оптимальних умов для виховання, а також фізичного, психічного, духовного і соціального розвитку дітей. Тому законодавством пред’являється ряд вимог до особистості кандидата в усиновлювачі. Зокрема, згідно зі статтею 212 СКУ, усиновлювачами не можуть виступати наступні категорії осіб:
- не мають громадянства
- не дотримуються інтересів дитини
- зловживають алкоголем або наркотичними засобами
- не мають постійного місця проживання та стабільного доходу
- обмежені в дієздатності або визнані недієздатними
- страждають на хвороби, перелік яких затверджений МОЗ України
- позбавлені батьківських прав (якщо ці права не були поновлені)
- за станом здоров’я потребують постійного стороннього догляду
- перебувають на обліку (лікуванні) в психоневрологічному або наркологічному диспансері
- були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, щодо якої з їхньої вини усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу)
Крім того, відповідно до чинного законодавства України, усиновлювачами не можуть бути одностатеві пари; іноземці, які не перебувають у шлюбі (якщо вони не є родичами дітей); громадяни, встановлені п. 10 ч. 1 ст. 212 СК, а також особи, які перебувають у шлюбі з чоловіком (жінкою), які відповідно до п. 3-6, 8, 10 ч. 1 ст. 212 СКУ не можуть бути усиновлювачами.
Яких дітей можна усиновити в Україні?
Відповідно до Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, проведення процедури усиновлення можливе лише щодо дитини, яка перебуває на місцевому обліку дітей, які можуть бути усиновлені, в службі у справах дітей. Згідно п. 4 цього Порядку, усиновленню підлягають:
- діти сироти
- діти, позбавлені батьківського піклування
- діти, батьки яких дали згоду на усиновлення
Пошук дитини-сироти для усиновлення чи удочеріння здійснюється за допомогою електронного реєстру Міністерства соціальної політики України “База дітей-сиріт”.
З якого віку може бути усиновлена дитина?
Виходячи з норм сімейного законодавства України усиновити можна дитину у віці від 2 місяців до 18 років. У виняткових випадках (за рішенням суду) може бути усиновлений і повнолітній, який є сиротою або позбавлений батьківського піклування до досягнення ним 18 років (ч. 2 ст. 208 СК). При цьому, при розгляді справи судом, враховується сімейний стан усиновлювача, зокрема наявність або відсутність у нього власних дітей та інші обставини.
Чи потрібна згода дитини на усиновлення?
Для забезпечення інтересів і дотримання прав дитини на проведення усиновлення необхідно отримати її згоду (ст. 12 Конвенції про права дитини), форма якої повинна відповідати її віку та стану здоров’я. При цьому, дитиною має бути дана згоду не в цілому на усиновлення, а на усиновлення конкретною особою, з якою дитина спілкувалася, кому довіряє, симпатизує і знайшла спільну мову. У випадках, коли дитина не досягла такого віку та рівня розвитку, при яких може висловити своє ставлення до усиновлення, її згода не потрібна.
Чи потрібна згода батьків на усиновлення дитини?
Усиновлення дитини здійснюється за добровільної згоди його біологічних батьків. Рішення повинно бути усвідомленим і не переслідувати корисливих мотивів (плата за згоду на усиновлення дитини не припустима). Згода батьків оформляється в письмовому вигляді і засвідчується нотаріусом. У статті 219 Сімейного кодексу перераховані підстави, які допускають проведення усиновлення без згоди батьків. Дозвіл не вимагається, якщо вони:
- невідомі
- позбавлені батьківських прав
- визнані недієздатними або безвісно відсутніми
- протягом 2 місяців після народження дитини не забрали її і запис про них у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ст. 135 СКУ
- більше 6 місяців не проживають разом з дитиною і без поважних причин не беруть участі в її вихованні та утриманні, не виявляють батьківської уваги і турботи
Яка процедура усиновлення в Україні (покрокова)?
Процес усиновлення дитини в Україні можна умовно розділити на кілька етапів, кожен з яких має свої індивідуальні особливості і може супроводжуватися низкою труднощів. Проте, на шляху до материнства (батьківства) все ж доведеться пройти ряд обов’язкових дій, які повинні бути здійснені з боку потенційних усиновителів. Допомогти в оформленні усиновлення може наведена нижче покрокова інструкція по даній процедурі.
Крок 1. Починати процес потрібно зі звернення до служби у справах дітей за місцем проживання і отримання статусу кандидата в усиновлювачі. Перший крок до усиновлення – подача письмової заяви потенційних батьків і пакету документів для усиновлення (удочеріння):
- копія паспорта
- копія свідоцтва про шлюб
- довідка про наявність чи відсутність судимості
- висновок про стан здоров’я кожного заявника
- нотаріально завірена письмова згода другого з подружжя на усиновлення
- довідка про заробітну плату (за останні шість місяців) або декларація про доходи
- документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням
Для усиновлення або удочеріння дитини-сироти необхідно додатково надати довідку про проходження курсів по вихованню дітей-сиріт.
Крок 2. Протягом 10 робочих днів з моменту подачі заяви, служба у справах дітей проводить ретельну перевірку документів, складає акт обстеження житлово-побутових умов потенційних батьків, проводить з ними бесіду і з’ясовує мотиви усиновлення, а також ставлення до виховання дітей. Після прийняття рішення заявникам видається висновок разом з документами на усиновлення дитини, на підставі яких вони можуть звертатися в службу у справах дітей в будь-якій області України для встановлення контакту з дитиною. При цьому варто пам’ятати, що термін дії документів про усиновлення складає один рік з дня їх видачі.
Крок 3. Ознайомлення кандидатів в усиновлювачі з даними дітей, які можуть бути усиновлені та подальше особисте знайомство з дитиною. Кандидати у усиновителі, окрім спілкування з дітьми, мають право ознайомитися з документами, що містяться в особовій справі дитини, її медичною картою, історією життя, особливостями її розвитку, поведінки, навичками і рисами характеру.
Крок 4. Звернення до служби у справах дітей за місцем перебування дитини і подача заяви про бажання усиновити її. Заява складається державною мовою, із зазначенням П.І.Б., місця проживання усиновителів, а також прізвища, імені, по батькові, віку і місця знаходження дитини.
Крок 5. Розгляд службою у справах дітей заяви кандидатів в усиновлювачі та винесення висновку про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини. Цей висновок видається усиновлювачам під розписку і є підставою для звернення до суду.
Що враховується судом при прийнятті рішення про усиновлення?
При розгляді справ про усиновлення (удочеріння) дітей в Україні, суд, в першу чергу, повинен виходити з інтересів дитини, тому детально вивчаються всі обставини, що мають істотне значення, зокрема: стан здоров’я та матеріальне становище усиновителя, його сімейний стан та умови проживання , ставлення до виховання дитини; мотиви усиновлення. Крім того, береться до уваги особистість дитини і стан її здоров’я, відносини з потенційним усиновлювачем.
Скільки коштує усиновлення дитини в Україні?
В Україні процедура усиновлення дітей є безкоштовною. Єдиним обов’язковим офіційним платежем є судовий збір за подачу заяви, який стягується відповідно до Закону України «Про судовий збір».
Як усиновити дитину дружини (чоловіка)?
В першу чергу, при бажанні законного чоловіка усиновити (удочерити) дітей дружини або чоловіка від першого шлюбу, необхідно звернутися в службу у справах дітей та отримати висновок про доцільність усиновлення. Перелік документів, які вимагаються для отримання рішення, наведено нижче:
- заява кандидата в усиновлювачі + копія паспорта
- довідка про заробітну плату або декларація про доходи
- заява другого з подружжя і згода дітей (з 10 років)
- довідка з поліклініки про стан здоров’я дитини
- документ, що підтверджує право власності на житло
- медичний висновок про стан здоров’я усиновителя
- довідка про те, що усиновитель не позбавлений батьківських прав
- копія свідоцтва про народження дітей
- довідка про реєстрацію місця проживання (раніше – довідка про склад сім’ї)
- довідка про несудимість усиновителя
- копія свідоцтва про одруження
Крім того, до перерахованого вище списку слід додати один із таких документів: нотаріально завірена згода біологічних батька або матері на усиновлення дитини, рішення суду про позбавлення батьківських прав, визнання недієздатним або копія свідоцтва про смерть батька (матері), рішення суду про визнання безвісно відсутнім або померлим.
Копії документів надаються разом з оригіналами. Термін видачі рішення служби у справах дітей становить 10 днів з моменту звернення. За надання висновку соцслужби про доцільність усиновлення дитини дружини (або чоловіка) плата не стягується.
Зібравши всі необхідні документи, усиновителю необхідно звернутися із заявою про усиновлення до суду, за місцем проживання дитини. Крім основних вимог, заява також може містити клопотання про зміну прізвища, імені та по батькові дитини.
Я — мати, відомості про батька в свідоцтві про народження записані згідно статті 135 Сімейного кодексу. Мій чоловік має бажання всиновити мою дитину. Для цього потрібна характеристика з дитячого садочку, в якій повинно бути засвідчення факту, що чоловік приймає участь у вихованні дитини (забирає з дитсадку і має хороші стосунки з дитиною). Завідувач дит. садочку відмовляє в підписанні такої характеристики, не дивлячись на те, що вихователь нашої групи підтверджує виконання вітчимом цих обов’язків.
Доброго дня. Знаходжусь в процесі усиновлення своєї племінниці. Її батько (мій брат) був позбавлений батьківських прав, мати померла кілька років тому. Скоро буде рішення суду про всиновлення. Знайомі мені підказали, що я можу взяти на роботі оплачувану відпустку, проте в відділі кадрів вкрай неохоче щось пояснюють. Чи маю я право на додаткову відпустку у зв’язку з усиновленням дитини? Дякую!
Консультация юриста
Відповідно до Закону України «Про відпустки» в разі усиновлення дитини з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, старше 3 років, надається одноразова оплачувана відпустка. Її тривалість становить 56 календарних днів, а при усиновленні двох і більше дітей – 70 к.д. Відпустка у зв’язку з усиновленням дитини надається за умови, якщо заява на неї надійшла не пізніше 3 місяців з дня набрання законної сили рішення суду про усиновлення.