Купівля-продаж і переоформлення авто: техпаспорт і довіреність


У цій статті автоюрист розповідає про правові наслідки угод купівлі-продажу нових і б/у автомобілів, включаючи оформлення генеральної довіреності з розпискою (без перереєстрації), укладення договору купівлі-продажу (з реєстрацією) та розмитнення «євроблях» в Україні.

Розглянуто процедуру придбання і переоформлення вживаних авто, обов’язкові податки і збори, а також переваги і недоліки (ризики) кожного способу. Надано рекомендації щодо списку необхідних документів, які потрібні для легалізації покупки і продажу машини.

Стаття доповнена розділом про останні новини законів № 8208 та № 5562 про «євробляхи» і єврономери. Розглянуто запропоновану Верховною Радою процедуру законного розмитнення і перереєстрації (легалізації) авто з іноземних номерів на українські.


Купівля нового автомобіля в салоні

Купівля нового авто в салоні є, мабуть, самим надійним і безпечним способом придбання транспортного засобу, тим більше що всі турботи з оформлення автомобіля лягають на дилера. Але спершу варто з’ясувати, в якому автосалоні найкраще купити машину. Багато в чому вибір залежить від репутації салону, тому уважно вивчіть відгуки покупців – це допоможе визначити ступінь довіри до автосалону і якість обслуговування клієнтів.

Коли краще купувати нове авто?

Найкращий час для покупки автомобіля – наприкінці поточного і початку наступного року. Саме в цей період знижки доходять до 10-20% від початкової вартості. Зниження цін на авто пов’язане з необхідністю салонів звільнити місця і потужності під нові машини. Крім того, безсумнівним плюсом придбання автомобіля в даний період є можливість отримати в подарунок кілька приємних опцій або аксесуарів, за які раніше необхідно доплачувати.

Яка процедура покупки авто в салоні?

Процедура покупки авто в салоні супроводжується складанням і підписанням договору купівлі-продажу транспортного засобу. Для цих цілей у більшості автосалонів є стандартні договори, зміст яких навряд чи будуть міняти під індивідуальні запити клієнта. Тим не менш, не варто відразу ж підписувати документи, уважно прочитайте всі пункти контракту. Крім того, щоб зробити покупку машини максимально безпечною, зверніть увагу, щоб в договорі чітко були прописані такі пункти:


 • терміни поставки автомобіля (вони повинні бути зафіксовані в календарних днях)
 • сума авансу і процедура його повернення, в разі вашої відмови від придбання авто
 • вказана повна модифікація моделі, по якій можна встановити точну комплектацію
Як оформити покупку нового автомобіля з салону?

Процедура оформлення покупки нового автомобіля тягне за собою необхідність реєстрації ТЗ в сервісному центрі МВС. Для реєстрації нового авто достатньо подати такі документи:

 • договір з печаткою продавця
 • індивідуальний податковий номер (ІПН)
 • паспорт або інший документ, що підтверджує особу
 • квитанції про оплату реєстрації та комплекту номерних знаків

У сервісному центрі ви отримаєте свідоцтво про реєстрацію (технічний паспорт) та комплект номерних знаків. Після реєстрації авто в СЦ водій повинен оформити поліс обов’язкової страховки цивільної відповідальності (ОСАГО) протягом трьох днів.

Що повинен перевірити покупець під час отримання автомобіля в салоні?

Сплатити гроші за машину недостатньо, потрібно ще бути дуже уважним при її отриманні. Головне правило безпечного придбання автомобіля – нічого не підписувати, не переконавшись у якості автомобіля. Як тільки ви підпишете всі необхідні документи і покинете салон, будь-які виявлені пізніше пошкодження стануть вважатися спричиненими вами особисто і довести щось автосалону буде вкрай проблематично. Тому при купівлі автомобіля слід обов’язково перевірити:

 • комплектацію автомобіля і цілісність лакофарбового покриття
 • роботу замків і всіх систем автомобіля (склопідйомників, ременів безпеки тощо)
 • справність світлових приладів (ближній і далекий світ, поворотники, габаритні вогні)
 • роботу двигуна, наявність і рівень рідин у всіх бачках, а також рівень масла і т.п.

Купівля-продаж б/у автомобіля

На сьогоднішній день Інтернет і країни ЄС є найбільшими майданчиками для купівлі та продажу автомобілів з пробігом. Покупка і продаж б/у авто все частіше здійснюється за допомогою посередників (перекупів) і автосайтів, де можна придбати не тільки машини з України, а й нерозмитнені авто з США і Європи: Литви, Польщі, Латвії, Німеччини, Угорщини, Болгарії, Словаччини, Румунії та інших європейських країн. Новий порядок розмитнення єврономерів, що передбачає сплату єдиного збору, наведено далі.

Як оформити покупку автомобіля з пробігом?

На даний момент є кілька способів купити б/у автомобіль. Всі вони відрізняються ціною, швидкістю і додатковими перевірками. Провести процедуру оформлення купівлі / продажу авто з пробігом в Україні можна такими способами:

 • уклавши договір купівлі-продажу у нотаріуса
 • оформивши договір через комісійний магазин
 • виписавши нотаріальну генеральну довіреність
 • уклавши договір купівлі-продажу в сервісному центрі МВС

Окремим напрямком правовідносин з державою є процедура придбання нерозмитнених машин з іноземною реєстрацією. Подробиці щодо можливості перереєстрації таких транспортних засобів на українських громадян викладені в спеціальному розділі цієї статті (див. далі).

Покупка авто за договором

Найбільш надійним способом купівлі машини з пробігом є укладання договору купівлі-продажу у приватного або державного нотаріуса. При цьому, для переоформлення прав власності на транспортний засіб, немає необхідності знімати авто з обліку (абз. 2 п. 33 Постанови КМУ №1388 від 09.07.1998 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів»). В цілому, основною перевагою нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу автомобіля є гарантія безпеки та законності угоди, бо нотаріус перевіряє документи і відсутність обтяжень (арешти, заборони, кредити) на машину.

Покупка авто за довіреністю

Ще одним способом проведення операції з купівлі та продажу автомобіля в Україні є оформлення генеральної довіреності. З фінансової точки зору цей варіант є більш економним в порівнянні з посвідченням договору купівлі-продажу і займає менше часу. Однак з юридичної точки зору генеральна довіреність має істотний недолік – не дає права власності на авто. Більш того, довіреність може бути відкликана в будь-який момент, тому покупець ризикує втратити і гроші, і машину.

Оформлення угоди купівлі-продажу автотранспорту через комісійний магазин (автосалони з майданчиками trade-in) проводиться відповідно до Порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами, який затверджено Постановою Кабміну № 1200.

Податки при купівлі-продажу авто

Податок з першого продажу легкового автомобіля б/у в 2020 році платити не треба, однак фіскальні органи України вимагають встановити податкову ставку з усіх продажів авто (в тому числі вживаних). До внесення змін до Податкового кодексу, нульова ставка податку поширюється також на перший продаж мотоцикла і мопеда.

Після введення податку на перші продажі б/у авто в Україні, єдиний спосіб уникнути оподаткування – зробити генеральну довіреність на автомобіль, оформивши угоду без перереєстрації машини і без нотаріального договору. Покупка б/у авто по техпаспорту не рекомендується через ризик шахрайства з боку господаря: його буває важко знайти, а машину неможливо зняти з обліку і переоформити (наприклад, через перебитий vin номер кузова).

Власник за техпаспортом може бути і порядною людиною, але купувати автомобіль за генеральною довіреністю (без переоформлення) юристи не рекомендують, тому що ризики занадто великі.

За повторну реалізацію ТЗ в поточному році, продаж вантажного автомобіля, автобуса, причепа або тягача, податкова ставка становить 5% від вартості (статті 167.2 і 173.1 Податкового кодексу).

Перереєстрація авто

Переоформлення права власності на автомобіль в 2020 році здійснюється безпосередньо сервісними центрами МВС (раніше МРЕВ). Договір купівлі-продажу машини складається сторонами угоди індивідуально (готується заздалегідь з узгодженням всіх пунктів) або за основу приймається бланк типового договору, виданий в СЦ МВС. Угода оформляється в присутності працівника центру і засвідчується печаткою. Після цього проводиться пряма перереєстрація на нового власника.

Легалізація та розмитнення “євроблях”

Порядок перереєстрації авто на іноземних номерах в Україні передбачений законопроектом № 8208 від 28.03.2018 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання розвитку ринку транспортних засобів”. Передбачається, що для того, щоб легалізувати “євробляху”, фактичний власник машини повинен заплатити єдиний збір в розмірі 500 євро за один нерозмитнений транспортний засіб.

Для легалізації автомобіля з іноземною реєстрацією його вік не повинен перевищувати десяти років, інакше розмитнення цього транспортного засобу в Україні буде неможливим. Власники “євроблях” повинні встигнути перереєструвати свої авто і отримати українські номери не пізніше трьох місяців з дня прийняття ВР закону № 8208.

Верховною Радою України може бути прийнятий законопроект № 5562, який продовжує граничні терміни дії пільг на розмитнення автомобілів з іноземною реєстрацією до 31 грудня поточного року, але граничний строк пільгового розмитнення для “євробляхи” та інших машин на іноземних номерах за законопроектом № 8208 вже сплив.

Детальніше про нові штрафи за їзду на євробляхах.

Обмін авто

Система trade in – це можливість поміняти свій старий транспортний засіб на нову машину з автосалону або інше авто з пробігом. Обмін автомобілів за системою трейд-ін передбачає процедуру прийняття б/у автомобіля в рахунок вартості нового. Автосалони, які надають послугу Trade-in, можуть встановлювати різні умови викупу вживаних машин.


Переваги програми trade-in
 • юридична чистота угоди (лише у офіційних дилерів)
 • економія часу – продаж і купівля машини проводиться в одному автосалоні
 • знижка на нове авто (розмір і порядок надання залежать від умов салону)
 • можливість оформлення кредиту на нове авто (вартість б/у авто зараховується в початковий внесок)
Недоліки програми trade-in
 • вартість викупу потриманого автомобіля нижче, ніж при самостійному продажі (салон віднімає витрати на продаж авто з пробігом)
 • обмежений вибір авто, оскільки за системою trade-in купити нову машину можна тільки в тому автосалоні, де проводите обмінЮридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑