Тарифи на газ в 2020 році: ціна для населення


Які тарифи діють для населення в 2020 році? Яка вартість природного газу за відсутності лічильника? На скільки відрізняється гарантована ціна газу від місячної? За яким тарифом вигідніше платити за газ? Хто формує ціну на газ для побутових споживачів і що в неї входить? Як зміниться ціна на природний газ у 2020 році? У цих та багатьох інших питаннях, що впливають на підсумкову суму в платіжках українців, розібрався «Юридичний портал» (LawPortal.com.ua).

Дана стаття містить актуальну інформацію про останні нововведення в сфері газових послуг, а також діючих тарифах на природний газ для фізичних осіб.

Нагадаємо, що на вимогу Міжнародного валютного фонду, для продовження співпраці з МВФ і подальшого кредитування Україна повинна надавати газ побутовим споживачам за ринковою ціною. Дана умова була виконана і з 01.01.2020 всі українці зобов’язані платити за газ за новими правилами. Однак, щоб захистити своїх громадян від постійного коливання цін на блакитне паливо, уряд країни змінив механізм визначення тарифів (детальніше нижче).


Тарифи на газ

Скільки коштує газ для населення? З 1 січня 2020 року в Україні діють дві ціни на природний газ для побутових споживачів: гарантована (квартальна) та місячна (ринкова).

Гарантована («фіксована» або «квартальна») ціна автоматично застосовується для всіх побутових споживачів газу. Єдиний тариф діє на весь опалювальний сезон, а після його закінчення сплачувати за газ слід за ринковою ціною.

У 2020 році фіксована вартість газу для населення становить 6,91 грн. за куб. м., проте в даний тариф не закладені витрати на транспортування блакитного палива магістральними та розподільними газопроводами, торгова націнка (надбавка), а також ПДВ в розмірі 20%. Тому підсумкова сума в платіжках за газ буде вище.


Місячна вартість природного газу позбавлена стабільності, вона визначається на підставі ряду економічних факторів і багато в чому залежить від попиту і пропозиції. Ринкова ціна може бути як нижче, так і вище гарантованого тарифу.

Коли і на скільки в Україні здорожчає газ?

Починаючи з січня 2020 року в Україні введено окремі рахунки на газ: одна платіжка за спожиті кубометри, друга квитанція — плата за розподіл (доставку) природного газу.

Вартість доставки газу встановлює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Для кожної області і окремих міст тариф розраховується індивідуально.

Графік подорожчання вартості доставки (розподілу) газу для населення в 2020 році:

  • с 1 січня – з 0,28 грн. до 1,87 грн. за один кубометр газу
  • с 1 липня – з 0,28 грн. до 2, 37 грн. за один кубометр газу

Крім того, подорожчає ще один показник, який формує підсумкову вартість газу в Україні — тариф на потужність («Укртрансгаз»).

На скільки подорожчає комуналка в 2020 році?

Підвищення цін на комунальні послуги в 2020 році безпосередньо залежить від зростання тарифів на газ. Це обумовлено тим, що вартість опалення і гарячої води на 80% формується з витрат на газ. Таким чином, подорожчання блакитного палива є підставою підняти тарифи на інші послуги ЖКГ.

Норми споживання природного газу

Українцям, оселі яких не оснащені газовими лічильниками, платежі за використаний газ нараховуються відповідно до встановлених Кабміном норм споживання природного газу. Згідно з Постановою КМУ №143 «Питання споживання природного газу», за відсутності індивідуального або будинкового лічильника нарахування платежів за газопостачання здійснюється за таким тарифом (див. таблицю):

Ціна за газ за відсутності лічильника

Як платити менше за газ?

На думку експертів, єдиним ефективним способом скоротити витрати на газ і не отримувати платіжки з підвищеними розцінками — встановити прилади обліку газу. Це дасть можливість платити тільки за реально використані кубометри блакитного палива.

Встановлення газового лічильника

Відповідно до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» №3533-VI від 16.06.2011 року, установка газових лічильників проводиться за рахунок газопостачальних компаній. Встановити лічильник газу повинні безкоштовно в термін до 1 січня 2021 року.

Якщо індивідуальний прилад обліку так і не був встановлений (це цілком можливо), поставити газовий лічильник можна і потрібно самостійно. Купити його доведеться за свій рахунок, але законодавством передбачена компенсація таких витрат. Якщо газова компанія відмовляється покрити витрати, можна вимагати відшкодування витрат через суд.Як встановити і зареєструвати газовий лічильник?

Процедура безкоштовного встановлення індивідуальних приладів обліку не передбачає необхідності особистого звернення громадян. Монтаж лічильників за держпрограмою здійснюється за встановленим НКРЕКП графіком і вплинути на його терміни не можна.

Для установки газового лічильника за свій рахунок необхідно звернутися в ліцензовану компанію, укласти договір на проведення монтажних робіт та оплатити послугу.

Які документи потрібні для встановлення газового лічильника?

Для проведення робіт з монтажу лічильника на природний газ необхідно подати такий пакет документів:

  • договір на газопостачання
  • паспорт + ІПН споживача (оригінал і копія)
  • свідоцтво про право власності та техпаспорт

Крім того, представники «Облгаза» перед проведенням робіт можуть перевірити власника квартири на наявність неоплачених рахунків за газ, а також провести огляд приміщення на наявність технічних порушень (наприклад, несправні вентиляційні канали та димоходи).


Яка вартість установки газового лічильника?

Вартість монтажу індивідуальних приладів обліку природного газу розраховується виконавцем і залежить від складності та обсягу робіт, а також ціни лічильника. В середньому, витрати на установку газового лічильника в Україні складають від трьох до чотирьох тисяч гривень.Юридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑