Аліменти від держави: розмір і порядок призначення


Далеко не завжди батько (мати) сумлінно ставиться до виконання батьківських обов’язків, що виражається не тільки в небажанні виховувати дитину, а й у відсутності від них фінансової допомоги. Страждають від цього, в першу чергу, діти. У зв’язку з цим, українське законодавство передбачає можливість виплати таким дітям аліментів від держави.

Коли держава виплачує аліменти?

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 189 від 22.02.2006 року, державні аліменти (государственные алименты) призначаються в разі, якщо:

 • рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується
 • один з батьків визнаний в установленому порядку недієздатним або знаходиться на строковій військовій службі
 • один з батьків перебуває під арештом, слідством, в місцях позбавлення волі або на примусовому лікуванні
 • місце проживання (перебування) батька або матері не встановлено

Тимчасова державна допомога призначається виключно дитині, яка не досягла 18 років.


Як отримати допомогу по несплаті аліментів?

Умови надання допомоги по несплаті аліментів визначаються Постановою КМУ «Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме».

Куди звертатися, якщо колишній чоловік не сплачує аліменти? Виплата грошової допомоги проводиться управлінням праці та соцзахисту за місцем проживання (перебування) того з батьків, який утримує дитину. Мінімальний допустимий розмір суми аліментів на утримання однієї дитини на 2020 рік встановлений на рівні не нижче 50% прожиткового мінімуму.

Які документи потрібні для оформлення аліментів від держави?

Для призначення держдопомоги замість аліментів необхідно подати в УПСЗН такий пакет документів:


 • копія свідоцтва про народження дитини
 • заява за формою, затвердженою Мінсоцполітики
 • декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї)

Інформація про склад сім’ї заявника зазначається в декларації.

Крім того, в залежності від підстав, на яких призначається допомога, додатково необхідно подати в управління праці та соціального захисту населення такі документи:

 • рішення суду (виконавчий лист) про стягнення аліментів
 • довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів на протязі 6 місяців, що передують зверненню
 • довідка відповідної установи про здійснення стосовно одного з батьків кримінального провадження
 • довідка про перебування батька (матері) на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі або на строковій військовій службі
 • довідка про визнання другого з батьків недієздатним
 • повідомлення МВС про те, що місце перебування аліментщика не встановлено
В які терміни приймається рішення про надання допомоги?

Грошова допомога призначається кожні 6 місяців, починаючи з місяця, в якому подано повний пакет документів. На подачу документів, яких не вистачало при першому зверненні, відводиться один місяць. Згідно із законодавством, рішення про призначення або відмову в призначенні тимчасової допомоги по несплаті аліментів приймається органом соцзахисту протягом десяти календарних днів після надходження всіх необхідних документів. Термін розгляду справи може бути офіційно продовжений на 15 к.д. в зв’язку з необхідністю отримання додаткових відомостей від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. На практиці ж рішення приймається в термін від 15 до 30 днів.

Чи призначається допомога на дітей, які перебувають під опікою?

Законодавством України не передбачена виплата допомоги по несплаті аліментів на дитину, яка перебуває під опікою або піклуванням, оскільки таким дітям може бути надана одноіменна допомога. Діти, які перебувають на повному державному утриманні, можуть отримувати державні аліменти, якщо під час літніх канікул перебувають вдома. Допомога призначається за повні місяці такого перебування на підставі довідки установи (закладу) про те, що дитина в цей час не перебувала на повному держзабезпеченні.

Який розмір допомоги по несплаті аліментів?

Фінансова допомога на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, надається в розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців. Таким чином, максимальна сума грошової допомоги дітям, батьки яких не платять аліменти, в 2020 році становить:

Розмір державних аліментів на дітей у 2020 році

Як визначається дохід сім’ї?

Розрахунок сімейного доходу відбувається відповідно до «Методики обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги». Визначення фактичного сукупного доходу сім’ї проводиться шляхом підсумовування всіх видів доходу, отриманих сім’єю за півроку до звернення за допомогою. Отриману величину ділять на 6 і на кількість членів сім’ї. При цьому до сукупного доходу сім’ї не включається розмір допомоги, на яку претендує заявник.

Приватним підприємцям на спрощеній системі оподаткування першої групи до сукупного доходу за кожен місяць зараховується два прожиткових мінімума, що діє на відповідний місяць. Для фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку другої групи, в дохід враховується три розміри ПМ для працездатних осіб. ФОПам, які отримали третю групу оподаткування, до загального доходу враховують чотири прожиткових мінімума. Сума отриманого (неотриманого) прибутку від підприємницької діяльності в даному випадку ролі не грає.

Хто входить до складу сім’ї?

Відповідно до Методики до складу сім’ї отримувача допомоги враховуються:

 • чоловік (дружина)
 • рідні, усиновлені та підопічні діти (до 18 років)
 • діти-студенти (до 23 років), які не мають власних сімей
 • жінка і чоловік, які проживають однією сім’єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей
 • непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні
 • неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи і проживають разом з батьками

До складу сім’ї не включаються особи, які перебувають на повному державному забезпеченні.

Як розрахувати суму грошових виплат допомоги по несплаті аліментів?

Для визначення права на тимчасову допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, і встановлення суми грошових виплат, наведемо декілька прикладів розрахунку доходу:
Приклад 1. Сім’я складається з двох осіб: безробітна мама та дитина 13 років. Мати розлучена, аліменти на утримання дитини від колишнього чоловіка не отримує. Перебуває на обліку в центрі зайнятості і має прибуток за 6 місяців в розмірі 3660 гривень. Відповідно заробіток сім’ї (на двох) в місяць становить 610 грн., а дохід на 1 людину – 305 грн.

Дана сім’я має право на отримання допомоги по несплаті аліментів, оскільки середньомісячний сукупний дохід матері і дитини в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців (305 грн.) не перевищує 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку (1109 гривень).

Розмір грошової допомоги від держави дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, в цьому випадку становить 804 гривні/месяц (1109 грн. – 305 грн.).

Приклад 2. До складу сім’ї входить мати, дитина у віці 4 років і вітчим. Дитина від першого шлюбу новим чоловіком матері усиновлена не була. Гроші на утримання дитини колишнім чоловіком не виплачуються. Мати і вітчим офіційно працевлаштовані і отримують мінімальну зарплату в розмірі 4723 гривні. Дохід на 1 людину в місяць становить: (4723 × 2) ÷ 3 = 3148,6 гривень

Оскільки середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні півроку (3148 грн.) перевищує 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку (889,5 грн.), права на отримання державних аліментів сім’я не має.

Як зробити перерахунок аліментів від держави?

УПСЗН робить автоматичний перерахунок розміру допомоги з дня досягнення дитиною відповідного віку, тому додатково звертатися не потрібно. У разі встановлення нового розміру прожиткового мінімуму сума грошової допомоги перераховується також без звернення одержувача (з місяця, в якому вступили в силу зміни ПМ).

Коли припиняється виплата тимчасової державної допомоги?

Згідно норм пункту 10 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме», виплата грошової допомоги припиняється у таких випадках:

 • виявлення обставин, які доводять можливість батька (матері) утримувати свою дитину
 • відібрання дитини від того з батьків, з яким він проживає (без позбавлення прав)
 • смерть аліментщика або визнання його безвісно відсутнім або померлим
 • позбавлення одного з батьків, який утримує дитину, батьківських прав
 • повна виплата аліментів у разі виїзду на постійне місце проживання за кордон
 • влаштування дитини до закладу на повне держзабезпечення
 • добровільне виконання рішення суду по сплаті аліментів
 • смерть дитини, якій була призначена тимчасова допомога
 • встановлення місця проживання (перебування) платника аліментів
 • встановлення над дитиною опіки чи піклування
 • скасування або визнання усиновлення недійсним
 • усиновлення дитини (чоловіком матері або дружиною батька)
 • досягнення дитиною повноліття (18 років)
 • скасування рішення суду про стягнення аліментів
 • відмова від стягнення аліментів

Важливо! Термін інформування органу соціального захисту населення про виникнення зазначених вище обставин становить 10 днів. Виплата допомоги припиняється з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виникла одна із зазначених обставин.


Несвоєчасне повідомлення, приховування інформації, а також подача недостовірних відомостей є підставою для припинення виплат. Подальше отримання державного фінансування можливе не раніше ніж через 12 місяців з моменту виявлення порушення.2 online консультации по “Аліменти від держави: розмір і порядок призначення

 • Якою має бути сума допомоги від держави при несплаті батьком аліментів?

  • Консультация юриста

   Тимчасові аліменти виплачуються у розмірі, який дорівнює різниці між середньомісячним доходом сім’ї за попередні півроку (із розрахунку на одну особу) та 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для дитини на поточний рік.

Юридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑