Виїзд дитини за кордон в 2020 році


Законодавством України, зокрема п. 3 ст. 313 Цивільного кодексу, передбачено право дитини, яка досягла шістнадцяти років, на вільний самостійний виїзд за межі країни. Однак, незалежно від мети подорожі (лікування чи оздоровлення за кордоном, туристична екскурсія, поїздка до родичів тощо), діти до 16 років мають право на виїзд за кордон тільки за згодою батьків і в їх супроводі або разом з особами, які уповноважені батьками дитини.

Стаття присвячена особливостям виїзду неповнолітніх громадян за межі України у супроводі мами і тата, одного з батьків або з іншими членами сім’ї. В статті розглянуто найбільш актуальні питання і проблеми, що супроводжують вивезення дитини за кордон. Консультація про документи, які потрібні для перетину кордону разом з неповнолітніми дітьми, охоплює короткострокові і довгострокові виїзди, включаючи ПМЖ.

Який порядок вивезення дитини за межі України?

Процедура вивезення дітей, які не досягли шістнадцяти років, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених ними, відповідно до Правил перетинання державного кордону громадянами України, здійснюється за нотаріально посвідченим дозволом другого з батьків. Документ обов’язково повинен містити маршрут прямування і часові рамки запланованої поїздки.


Покинути Україну без згоди батька (матері) на виїзд дитини за кордон можна в таких випадках:

 • батько є іноземцем або особою без громадянства та відсутній у пункті пропуску
 • є підтверджена заборгованість по сплаті аліментів терміном більше чотирьох місяців
 • в закордонному паспорті матері або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України до іншої держави чи відмітка про взяття на постійний консульський облік (Постанова Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 733)

З 29 серпня 2019 року виїзд з дитиною за кордон на строк до 1 (одного) місяця можливий з тим із батьків, з яким постійно проживає дитина. При цьому обов’язковою умовою для перетину дитиною держкордону разом з матір’ю чи батьком є наявність рішення суду або органу опіки та піклування про постійне проживання дитини з мамою або татом відповідно.

Перед виїздом разом з дитиною мати або батько повинні обов’язково повідомити другого з батьків про вивезення дитини за умови, що той не ухиляється від сплати аліментів і належним чином виконує свої батьківські обов’язки. Зазначені зміни в порядок виїзду дітей з України прийняті в рамках ініціативи Мін’юсту «Чужих дітей не буває».


Згода батька на вивезення дітей за кордон не потрібна при пред’явленні таких документів:

 • довідка про народження дитини, видана органом РАЦСу, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України
 • довідка про наявність боргу по аліментам, видана державним або приватним виконавцем
 • рішення суду про надання дозволу на вивезення дитини з України
 • судове рішення про визнання другого з батьків недієздатним
 • рішення суду про визнання батька безвісно відсутнім
 • судове рішення про позбавлення батьківських прав
 • свідоцтво про смерть другого з батьків
Як оформити довіреність на виїзд дитини за кордон?

Нотаріальна згода батьків на вивезення дітей за кордон є юридичним документом, що запобігає незаконному вивезенню (викраденню) дітей з України. Дозвіл батька (матері) на перетин дитиною кордону потрібен тільки громадянам України. Діти, які мають громадянство інших держав, виїжджають з України без пред’явлення довіреності.

Процедура оформлення довіреності (заяви) на вивезення дітей за кордон займає близько 15-20 хвилин. Для цього нотаріусу потрібно надати такі документи: оригінали паспортів батьків, їх ІПН та свідоцтво про народження дитини. При цьому, форма довіреності залежить від того, хто супроводжує дитину в подорожі. Якщо донька або син виїжджає з країни в супроводі близьких родичів (бабусі, дідуся, дядьки, тітки, брата, сестри), нотаріально завірений дозвіл на перетин дитиною кордону повинен надаватися і батьком, і матір’ю.

При складанні нотаріально завіреної заяви на виїзд малолітньої (неповнолітньої) дитини з України обов’язково вказується інформація про особу, що супроводжує малюка (довіреність оформляється на її ім’я) та країни подорожі (включаючи транзитні), а також цілі і терміни поїздки.

Увага! Перетин кордону здійснюється виключно за оригіналом довіреності (згоди) на виїзд.

Який термін дії довіреності на вивезення дитини за кордон?

Строк довіреності на дитину для виїзду за рубіж прописується індивідуально, так як період її дії безпосередньо залежить від цілей подорожі. На законодавчому рівні передбачено оформлення батьківської згоди на кожну поїздку окремо, однак в деяких випадках (лікування, навчання, спілкування з родичами тощо) довіреність може бути оформлена на кілька поїздок. Вартість довіреності на виїзд дитини за кордон у 2020 році становить близько 250-300 гривень.

Чи може дитина їхати за кордон по ID-картці?

Громадяни України, які отримали внутрішній біометричний «АйДі» паспорт, можуть виїхати за кордон без оформлення закордонного паспорта тільки в обмежений перелік країн. Наприклад, поїхати з дитиною по ID-карті можна в Туреччину і Прибалтику — Латвію, Литву й Естонію (після підписання договору). Таким чином, виїзд дитини за кордон по «АйДі» картці істотно обмежений, а в переважну більшість країн ЄС — заборонений. Однак важливо знати, що за технічними характеристиками український ID-паспорт у формі картки можна використовувати для того, щоб їхати за кордон без наявності біометричного закордонного паспорту.

Докладніше про оформлення дитиною id-картки в 14 років і заміну паспорта у 18 років.Які документи потрібні для поїздки за кордон з дитиною?

Неповнолітні діти можуть перетинати межі України за допомогою закордонного паспорту, проїзного документу або за закордонним паспортом батьків (з внесеними даними про дитину). Слід зазначити, що Міграційна служба України припинила виготовлення проїзних документів для дітей, а також їх внесення в закордонні паспорти батька або матері. Дійсний проїзний документ дитини може використовуватися для виїзду за кордон до закінчення терміну дії, але не пізніше, ніж до 1 жовтня 2020 року (можлива зміна дати).

Актуальна інформація про умови вивезення дітей і необхідні для цього документи надається батькам з урахуванням дат запланованих поїздок за номером телефону гарячої лінії «Довіра» Прикордонної служби України (044) 527-63-63.

Таким чином, переймаючи європейську практику, найближчим часом закордонний паспорт для дитини буде єдиним діючим документом для перетину кордону. При цьому оформити його можна і новонародженим, але термін дії документа для дітей, які не досягли 16 років, обмежений чотирма роками. Після досягнення 16-річного віку закордонний паспорт видається на 10 років.

Як і де оформити закордонний паспорт для дитини?

Для отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон слід звернутися до територіального підрозділу Державної міграційної служби та подати повний пакет документів для виготовлення закордонного паспорта на дитину, список яких наведено нижче:

 • заява-анкета, заповнена дитиною (якщо їй виповнилося 16 років) або одним з батьків (для оформлення закордонного паспорта особам, які не досягли шістнадцятиріччя)
 • 2 кольорові фотографії розміром 3,5 на 4,5 см, а також фотографія розміром 10 на 15 см портретного формату (для відцифровування зображення особи шляхом сканування)
 • паспорт громадянина України або свідоцтво про народження
 • квитанції про оплату адміністративного збору

При оформленні документів на виготовлення дитячого закордонного паспорта присутність малюка до 12 років не обов’язкова. Діти старшого віку повинні з’явитися у відділ ДМС особисто.

Скільки коштує дитячий закордонний паспорт для вивезення дитини?

Вартість виготовлення закордонного паспорта для дитини в Україні визначається такими документами:

 • Постанова Кабінету Міністрів України № 1098 від 26 жовтня 2011 року про «Деякі питання надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції України та Державної міграційної служби платних послуг»
 • Постанова КМУ № 795 від 04 червня 2007 року «Про затвердження переліку платних послуг, що надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання» (в редакції від 03.11.2016)
 • Декрет Кабміну України № 7-93 від 21 січня 1993 року «Про державне мито» (редакція 01.01.2017)
Які терміни виготовлення закордонного паспорта для дитини?

Постановою Кабінету Міністрів України № 152 «Про затвердження Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення» від 7 травня 2014 року встановлено такі строки отримання закордонного паспорта (терміни виготовлення залежать від ціни та мети поїздки):

 • до 20 робочих днів — загальний порядок
 • до 7 робочих днів — термінова процедура
 • до 3-х робочих днів — екстрений порядок, викликаний необхідністю в лікуванні особи, що залишає країну; виїздом особи, яка супроводжує тяжкохворого; смертю родича, що проживає за кордоном (на підставі підтверджуючих документів)
Як вивезти дитину за кордон без згоди батька?

В юридичній практиці зустрічаються випадки, коли батько не дає згоду на виїзд неповнолітніх дітей з України. Це може бути викликано розлученням і подальшим конфліктом з дружиною, або місце проживання батька просто невідомо. Якщо мирним шляхом досягти компромісу не вдається, єдиним варіантом вирішення проблеми є звернення до суду.

Особливу увагу слід приділити складанню позовної заяви, оскільки від переконливої аргументації необхідності вивезення дитини за кордон залежить результат судового розгляду. Доказом може послужити довідка з медичної установи про потребу в лікуванні за кордоном, якщо метою поїздки є оздоровлення, або письмовий доказ родинних зв’язків, якщо подорож викликана бажання відвідати родичів, які живуть в іншій країні.

Який перелік документів потрібен для отримання дозволу на виїзд дітей за кордон України через суд?

Процедура надання судового дозволу на вивезення дитини з України (список документів):

 • позовна заява про виїзд дитини за кордон
 • копія внутрішнього паспорта, ІПН позивача
 • копія рішення суду про розірвання шлюбу
 • копія свідоцтва про народження дитини
 • позовна заява та додатки до неї
 • докази доцільності поїздки
Як отримати згоду батька на вивезення дитини через суд?

Позов про надання дозволу на виїзд з дитиною за рубіж можна подивитися і скачати нижче.
Зразок позову на вивезення дитини за кордон без дозволу (згоди) батька

Завантажити шаблон позову про вивезення дитини з України без батька

Вивезення дитини з України в РосіюВиїзд з малолітніми (неповнолітніми) дітьми в Російську Федерацію регламентований «Правилами перетинання державного кордону громадянам України». Вивезення малюка з України здійснюється за дитячим закордонним паспортом, проїзним документом або свідоцтвом про народження для дітей до 16 років (при виїзді в супроводі батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників або осіб, уповноважених на це батьками). При виїзді неповнолітніх і малолітніх дітей в Росію з одним з батьків або у супроводі третіх осіб, список документів буде розширено.

Поїздка з дитиною в РФ з матір’ю (батьком) можлива з письмової згоди другого з батьків, завіреної нотаріально. Для бабусь, дідусів та інших супроводжуючих осіб, дозвільним документом на виїзд дитини за рубіж України є нотаріальна довіреність від кожного з батьків. Залишити країну без дозволу батька (матері) малеча може лише у передбачених законом випадках, перелік яких наведено вище.

Виїзд дитини за кордон на ПМП (ПМЖ)

Виїзд до іншої держави на постійне місце проживання — серйозне і добре обдумане рішення, яке призводить до кардинальних змін в житті будь-якої людини. На сьогоднішній день існує багато способів легальної імміграції в Канаду, США, Європу та інші країни: підписання контракту на роботу, інвестиція в економіку, навчання, відкриття бізнесу тощо. У кожної країни є свої норми і перелік необхідних процедур. Але спочатку треба законно покинути Україну, особливо, якщо виїжджаєте на ПМП з дітьми.

Як отримати дозвіл на виїзд з України на ПМЖ?

Процедура отримання дозволу на виїзд на постійне місце проживання в іншу країну передбачає звернення із заявою до територіального органу Державної міграційної служби (ДМС). Оформлення документів для виїзду громадян України за кордон на постійне місце проживання здійснюється за адресою «прописки», відповідно до Наказу МВС № 816 від 16.08.2016.

Які документи необхідні для виїзду на ПМЖ?

Для отримання дозволу на виїзд на постійне місце проживання треба подати такі документи:

 • особиста заява (для осіб, які досягли 16 років) і заява батьків (для дітей до 16 років)
 • оригінал і копія паспорта громадянина України (для дітей старше 14 років)
 • свідоцтво про народження (для дітей до 14 років) — оригінал + копія
 • оригінал і копія довідки про реєстрацію місця проживання
 • три фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см
 • документ, що засвідчує особу законного представника (оригінал + копія)
 • оригінал і копія документа, що підтверджує повноваження особи як законного представника (не потрібно батькам і усиновителям)
 • нотаріально завірена згода другого з батьків, який залишається в Україні, на виїзд дитини за кордон на постійне проживання
 • нотаріальна згода дитини у віці від 14 до 16 років на виїзд за кордон на ПМП
 • копія рішення суду — при відсутності згоди одного із законних представників дитини, яка не досягла 16-річного віку, на її від’їзд на ПМЖ за кордон
 • квитанція про внесення встановленої законодавством плати


Заява приймається за умови подання заявником всіх необхідних документів, оформлених відповідно до вимог законодавства, і розглядається протягом трьох місяців з дня її подачі. Про прийняте рішення ДМС інформує заявника письмово. Дозвіл на ПМП діє 6 місяців. Якщо заявник у вказаний термін не звернувся до міграційної служби для оформлення документів для вибуття на постійне місце проживання, рішення втрачає силу.

Як оформити згоду батька (матері) на вивезення дитини на ПМП?

Виїзд дітей, які не досягли 16 років, до іншої держави на постійне місце проживання проводиться за згодою того з батьків, хто залишається в Україні. Дозвіл на зміну постійного місця проживання дитини оформляється у вигляді заяви, яка складається на спеціальному нотаріальному бланку з захисною голограмою і QR-кодом. Справжність підпису та згоду заявника на виїзд дитини за кордон (ПМЖ) з подальшим набуттям громадянства іншої держави засвідчується нотаріусом.

Як виїхати з дитиною на ПМП без згоди батька (матері)?

Вивезення дитини з України на постійне місце проживання в іншу країну без згоди батька (матері) проводиться за рішенням суду. Таким чином, якщо тато або мама не дають дозвіл на від’їзд дітей на ПМЖ, вирішити це питання можна шляхом подання позовної заяви до суду. Крім того, в ряді випадків, виїзд дитини в іншу країну можливий і без необхідності отримання нотаріальної згоди другого з батьків.

Підставою для виїзду на ПМЖ з дитиною без згоди і дозволу батька (матері) є наступні документи:


 • копія свідоцтва про смерть батька (матері)
 • рішення суду про позбавлення батьківських прав
 • визнання особи обмежено дієздатною чи недієздатною
 • визнання другого з батьків безвісно відсутнім або оголошення його померлим


14 online консультации по “Виїзд дитини за кордон в 2020 році

 • Дякую за корисну інформацію в статті, але є одне питання. Яке саме рішення дозволяє безпроблемний перетин кордону разом з дитиною?

  • Консультация юриста

   Згідно пункта 4 Постанови КМУ № 619 «Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України» від 22 серпня 2018 року, виїзд з дитиною за кордон разом з батьком або матір’ю, без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків на вивіз дитини, можливий у разі тимчасового виїзду з України на строк до 1 місяця та за умови пред’явлення судового рішення або висновку органу опіки та піклування у якому визначено (підтверджено) місце мешкання дитини з тим із батьків, який має намір вивезти дитину з України.

 • При виїзді дитини у батьків (точніше в одного з них, наприклад у матері, що вивозить дитину без батька) на кордоні вимагають пред’явити такі документи: дозвіл на виїзд дитини за кордон встановленого зразка, з актуальним терміном дії, або письмове повідомлення батька, паспорт та оригінал свідоцтва про народження. Коли за кордон з України виїжджає дитина старше 16 років, свідоцтво про народження в переліку документів точно не потрібно, але прикордонники вимагають його на свій розсуд. Якщо бути наполегливою, то випустять і без цього документа.

 • Прийняли новий закон, що мама має право вивозити дитину за кордон без дозволу батька, якщо загальний строк поїздки за межі України складає не більше одного місяця. Обов’язкова умова, коли довіреність від батька не потрібна: щоб дитина на момент виїзду в іншу країну проживала з матір’ю.

 • Збираюсь з дитиною на відпочинок у Туреччину. Маю згоду батька на вивіз дитини у всі країни світу, де прописано, що вона дійсна «віднині і до повноліття».

 • Я вместе с ребенком выехала на ПМЖ в Германию (муж с трудом, но дал разрешение на выезд). Приехали в гости, навестить родственников. Когда выезжали из Украины, на таможне потребовали разрешение на вывоз ребенка, хотя я думала, что получив немецкую карточку с видом на жительство согласие отца уже не нужно (оказывается, это не так, поскольку ребенок гражданин Украины). Сотрудник таможни посоветовал поставить штамп в паспорте ребенка о ПМЖ. В таком случае предоставлять на границе разрешение от отца на выезд не требуется.

 • Вважаю неправильним називати заяву про згоду батьків на виїзд дітей — довіреністю. Це абсолютно різні документи. Батьки є законними представниками дитини і не можуть передавати по довіреності свої батьківські права. Крім того, довіреність це односторонній правочин, повний текст якого посвідчується нотаріусом, після чого реєструється у Єдиному реєстрі довіреностей (ЄРД). Документ, який батьки оформляють у нотаріуса для виїзду з дитиною за кордон — не є одностороннім правочином. Текст згоди батьків на вивіз дітей з України нотаріус не посвідчує і цей документ не реєструється у ЄРД, а отже не є довіреністю. Під час оформлення згоди батька на виїзд дитини нотаріус просто перевіряє родинний зв’язок з дитиною на підставі свідоцтва про її народження та засвідчує справжність підпису на заяві, що дозволяє вивезти за кордон дитину без супроводу батька.

  • Консультация юриста

   Ви цілком праві і наведені обставини є загальновідомими у середовищі юристів. Але батьки зазвичай використовують термін «довіреність», отже для уникнення непорозумінь в статті частіше застосовується саме це визначення.

 • Вітаю. Від першого шлюбу маю дитину 16 років, з якою планую подорож до Європи. Чи потрибен нотаріально завірений дозвіл від матері для віїзду дитини за кордон? Дякую за правову консультацію.

  • Консультация юриста

   Підстави для перетину дитиною державного кордону України без нотаріально посвідченого дозволу другого з батьків перелічені у статті. В усіх інших випадках виїзд особи, що не досягла 16 років відбувається лише за умови пред’явлення довіреності (згоди) від батька або матері дитини.

 • Колишній чоловік просить відпустити дочку (4 роки) до нього на зимові свята до Іспанії. В нас хороші стосунки після розлучення і я не проти цієї подорожі. Супроводжувати доньку ні в мене, ні в батька не вийде. Чи може дитина самостійно подорожувати літаком без супроводу батьків?

  • Консультация юриста

   Відповідно до «Правил повітряних перевезень пасажирів» неповнолітні діти можуть подорожувати без супроводу з 2 років. Разом з тим, перевізники мають право самостійно вирішувати з якого віку приймати дітей для перевезення без супроводу дорослого пасажира (старше 18 років). Крім того, з 23 жовтня 2017 року вступає в дію поправка Ради Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО), згідно до якої подорожувати без супроводжуючого діти зможуть лише з 5 років.

 • Вітаю. Таке питання: ми громадяни України, проживаємо всією сім’єю (я, чоловік і дитина) в Польші. Планую виїхати з дитиною на територію України з польською довіреністю від батька. Чи не виникнуть проблеми з такою довіреністю при в’їзді / виїзді в Україну? Заздалегідь дякую за консультацію.

  • Консультация юриста

   На в’їзд в Україну довіреність не потрібна, оскільки ви маєте українське громадянство. Для виїзду з країни з неповнолітньою дитиною, необхідна нотаріальна згода батька. При цьому довіреність, оформлена у Польщі є дійсною, але необхідно зробити нотаріальний переклад на українську мову, це допоможе уникнути проблем з прикордонниками.

Юридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑

УжасноПлохоСреднеХорошоОтлично