Отримання та заміна посвідчення водія 2020: процедура і ціна


В Україні, згідно із законодавством, керувати транспортними засобами можна лише за наявності національного посвідчення водія (водійських прав) відповідної категорії (Постанова Кабміну № 340 від 08.05.1993 року «Про затвердження Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами»).

Скільки коштує здати на права і як отримати водійське посвідчення? Які документи потрібні для видачі прав? Як відновити або замінити водійське посвідчення? Що робити, якщо позбавили прав? На ці та багато інших питань про новий порядок і правила отримання посвідчення водія в Україні в 2020 році і особливості його використання відповість «Юридичний портал України» (LawPortal.com.ua).

Отримання водійських прав

На сьогоднішній день видача і обмін прав (через 2 роки — тимчасових на постійні; при відкритті додаткової категорії) є однією з найбільш затребуваних послуг, що надаються сервісними центрами Міністерства внутрішніх справ. Щорічно в країні видається кілька сотень тисяч водійських посвідчень. Так, за даними МВС, у 2020 році вперше водійські права отримали 360 256 українців.


Як отримати водійське посвідчення вперше (покрокова інструкція)?

Процедура отримання прав у 2020 році передбачає проходження чотирьох обов’язкових етапів. Першим кроком є навчання на курсах з водіння та складання теоретичного і практичного іспиту. Варто знати, що починаючи з 2020 року підготовка до іспитів для отримання водійських прав дозволяється в індивідуальному порядку. Перепідготовка водіїв та підвищення кваліфікації для отримання посвідчення іншої категорії також можливі через індивідуальне навчання. Обов’язковою умовою для проходження індивідуальної підготовки в автошколах є виконання робочих програм і планів з вивчення ПДД (задати питання щодо індивідуального навчання на права можна далі).

Крок 1. Навчання в автошколі

Від вибору навчального закладу буде залежати якість отриманих вами теоретичних знань і практичних навичок водіння. Тому до вибору автошколи варто підходити серйозно. Обов’язково уточніть наявність ліцензії МОН та атестата акредитації МВС.

Терміни та вартість навчання на курсах водіння залежать від обраної категорії транспортних засобів. Для запису в автошколу необхідно подати наступний пакет документів:


 • заява із зазначенням місця проживання та категорії ТЗ
 • паспорт (пред’являється особисто) + копія ІПН
 • 4 фотографії розміром 3,5х4,5
 • медична довідка

Після закінчення курсу навчання здаються внутрішні іспити з Правил дорожнього руху та водіння. Підтвердженням проходження підготовки водіїв є Свідоцтво про завершення навчання в автошколі, термін дії якого становить 2 роки з дня закінчення курсів.

Згідно нового порядку отримання та заміни прав, який регламентований Постановою Кабінету Міністрів України № 320, з 2020 року паперове свідоцтво про закінчення курсів водіння по підготовці, перепідготовці та підвищенню кваліфікації водіїв для отримання прав більше не потрібно і не видається при закінченні автошколи. Замість цього, при успішному завершенні курсу з водіння, навчальний заклад має внести електронні відомості про це до Єдиного державного онлайн-реєстр МВС (для допуску до іспиту).

Крок 2. Проходження медичного огляду

Основною метою медогляду є отримання довідки про придатність до керування транспортним засобом. Без неї отримати права неможливо.

Медичний огляд включає в себе: загальне обстеження спеціалістами медичної комісії, лабораторне і функціональне обстеження (загальний аналіз крові та сечі, аналіз крові на цукор, ЕКГ, обстеження гостроти й полів зору, обстеження вестибулярного апарату, визначення групи крові і резус фактора).

Медична довідка, видана із зазначенням хвороби згідно з «Переліком захворювань і вад, при яких особа не може бути допущена до керування відповідними транспортними засобами», є підставою для відмови в отриманні посвідчення водія.

Крок 3. Складання іспитів в сервісному центрі МВС

Прив’язку до прописки (реєстрації) скасували, тому скласти іспит на права в 2020 році можна в будь-якому СЦ МВС. Однак слід враховувати, що здавати теорію на знання ПДД і практичний іспит дозволено тільки в одному територіальному сервісцентрі.

При проходженні перевірочного контролю в складі навчальної групи автошколи, тестування проводиться в територіальному сервісному центрі МВС за місцезнаходженням навчального закладу. Всі необхідні документи подаються представниками автокурсів, від вас вимагається тільки наявність паспорта.

Індивідуальне складання іспитів (окремо від своєї групи з автошколи) передбачає самостійну подачу повного пакета документів:

 • заява (заповнюється в ТСЦ)
 • копія ідентифікаційного коду
 • документ, що засвідчує особу
 • медична довідка встановленого зразка
 • квитанція про сплату державної послуги
 • оригінал і ксерокопія документів про зміну особистих даних (у разі їх зміни)

Екзаменаційний блок для отримання водійського посвідчення складається з двох частин: теоретичної (20 хвилинне комп’ютерне тестування з 20 питань) і практичної частини іспиту (екзамен з водіння). Якщо ви не вклалися у відведений для тестів час або зробили більше двох помилок — іспит провалено і допуск до практики не був отриманий. Перездати теорію можна не раніше, ніж через 5 днів, але кількість спроб необмежена. На здачу практичного іспиту з водіння відводиться лише 3 спроби.

На сайті Головного сервісного центру МВС з’явилася можливість безкоштовно підготуватися до здачі теоретичного іспиту з ПДР для отримання водійського посвідчення. Нові питання тестів з варіантами відповідей можна скачати або пройти в онлайн режимі. Кількість спроб пройти тест — необмежена.

З 2020 року під час складання практичних (водіння) і теоретичних (ПДР) іспитів обов’язково здійснюється безперервна фото- і відеофіксація екзаменаційного процесу. Інструкція з використання технічних засобів контролю, збереження отриманої інформації і доступу до неї затверджується Наказом МВС.

У автоюристів часто запитують: яка вартість прав категорії B і чи треба платити за іспити в сервісцентрі (колишнє МРЕВ ДАІ)? Відповідь на це питання дуже проста: посвідчення водія коштує 245 гривень (26 грн. за здачу іспитів + 219 грн. за виготовлення бланків). Додатково оплачується тільки навчання в автошколі. Більше ніяких платежів, в т.ч. неофіційних, здійснювати не потрібно (деталі в статті і коментарях до неї).

Крок 4. Отримання водійського посвідчення

Права видаються через 5 робочих днів з моменту успішної здачі іспитів. Документи містять відомості про групу крові (резус-фактор), згоду чи незгоду власника на донорство і позначку про відповідність автомобіля екологічним нормам «Євро-2» — «Євро-6». Посвідчення видається особисто водію під розпис, за умови пред’явлення паспорта. Крім того, співробітники ТСЦ повинні повернути вам екзаменаційну картку і медичну довідку.

Після отримання посвідчення водія нового зразка, у вигляді пластикової картки, водійські права будуть автоматично додані у мобільний додаток «Дія» в смартфоні (подробиці — далі).

Категорії водійських прав

Згідно пункту 3 «Порядка видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами», транспортні засоби, керування якими дозволяється за наявності водійських прав, в залежності від їх типів і призначення поділяються на категорії: А1, А, В1, В, С1, С, D1, D, ВЕ, С1Е, СЕ, D1E, DE і Т (докладніше в таблиці).

Категорії водійських прав

Який строк дії водійських прав в Україні?

Термін дії національного посвідчення водія становить 30 років і обчислюється з дня його оформлення. Інвалідам та особам, які мають медичні обмеження, права видаються із зазначенням відповідної піктограми в графі «Обмеження».

Водіям-початківцям після проходження медогляду і складання іспитів видається тимчасове посвідчення з обмеженим правом керування транспортним засобом — забороняється перевищувати швидкість 70 кілометрів на годину. Термін дії перших водійських прав становить 2 роки, після чого проводиться їх заміна.

Видача постійного посвідчення водія відбувається без складання іспитів за умови здійснення водієм протягом двох років з дня отримання перших прав не більше 2 адміністративних правопорушень. Якщо за цей період відбулося 3 і більше порушень, обміняти права на постійні можна тільки після здачі практичного і теоретичного іспитів в сервісному центрі МВС.

Докладніше про найпоширеніші порушення за статтями КУпАП.

Заміна водійського посвідчення

Відповідно до «Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами», заміна водійських прав проводиться в таких випадках:

 • посвідчення непридатне для використання (зіпсовано, не читаються записи)
 • змінені особисті дані власника (прізвище, ім’я та по батькові)
 • відкриття іншої категорії водійських прав
 • через 2 роки з моменту першої видачі
 • отримання посвідчення нового зразка
 • права були втрачені або вкрадені


Відповідно до законодавства України порядок обміну водійського посвідчення не передбачає повторну здачу іспитів. Процедура заміни діючих прав проводиться незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування водія. Обмін посвідчення проводиться протягом 5 робочих днів з моменту подачі повного пакету документів.

Для заміни українських прав по закінченню терміну їх дії потрібно зайти в Електронний кабінет водія і вибрати послугу «Відновлення та обмін посвідчення водія». Далі необхідно перевірити свої контактні дані та вказати причину подачі онлайн-заявки на заміну прав (втрата, крадіжка чи обмін у зв’язку із завершенням строку дії). Зверніть увагу, що для обміну водійського посвідчення в обов’язковому порядку знадобиться меддовідка водія. Протягом 24 годин з моменту обробки заявки цифрові права автоматично з’являться в додатку «Дія», а пластикове посвідчення можна буде забрати в найближчому сервісцентрі Міністерства внутрішніх справ.

Що робити, якщо права були зіпсовані?

У випадку непридатності посвідчення водія до використання, в тому числі з причини пошкодження або неможливості прочитати написи, проводиться заміна на нове посвідчення. При отриманні нових водійських прав старе посвідчення вилучається, тому незалежно від зовнішнього вигляду зіпсованого документа його необхідно мати при собі.

Що потрібно для обміну водійських прав?

 • паспорт або інший документ, що засвідчує особу
 • водійське посвідчення
 • ідентифікаційний код
 • медична довідка

Ціна обміну зіпсованих прав у 2020 році становить 201 грн.

Як поміняти водійське посвідчення при зміні особистих даних?

Відповідно до п. 2.26 «Інструкції про порядок приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчень водія», обмін водійських прав у зв’язку зі зміною П.І.Б. власника, в т.ч. після заміжжя, проводиться на підставі документа, що підтверджує таку зміну.

Список документів, необхідних для заміни водійського посвідчення після зміни особистих даних (прізвище, ім’я та по батькові):

 • паспорт та ІПН
 • медична довідка + права
 • свідоцтво про зміну П.І.Б.
 • свідоцтво про реєстрацію шлюбу

Вартість заміни водійських прав після зміни прізвища, імені, по батькові, а також після реєстрації шлюбу — 201 гривня.

Як відкрити нову категорію прав в 2020 році: порядок заміни посвідчення водія

Кожна категорія надає право на керування певним типом автотранспорту, тому відкриття нової категорії в посвідченні водія — можливість законно водити черговий транспортний засіб. При цьому, старі права вилучаються і замість них видається посвідчення водія із зазначенням всіх нових категорій.

Відповідно до Правил, щоб відкрити іншу категорію необхідно пройти курс навчання з управління відповідним транспортним засобом. При цьому, для видачі посвідчення водія з відкриттям нижчих категорій достатньо довідки з автошколи про проходження 20-годинної підготовки з водіння.Для отримання прав з новою категорією досить скласти іспит з водіння ТЗ відповідної нижчої категорії. Але це лише за умови, що останні 12 місяців ви їздили за кермом. Якщо факт керування транспортним засобом (за однією з діючих категорій) підтвердити не можливо — доведеться додатково скласти іспит на знання Правил дорожнього руху.

Оформлення та видача посвідчення водія з отриманням права на керування транспортними засобами іншої категорії здійснюється при подачі наступного пакета документів:

 • заява встановленого зразка (заповнюється в ТСЦ)
 • український паспорт або документ, що засвідчує особу і громадянство
 • копія довідки про реєстраційний номер облікової картки платника податків
 • документ, що підтверджує керування транспортними засобами (при необхідності)
 • медична довідка про придатність до керування транспортним засобом
 • оригінал і ксерокопії документів про зміну П.І.Б. (в разі їх заміни)
 • довідка про проходження 20-годинного курсу навчання
 • квитанції про оплату збору
 • водійське посвідчення

Вартість заміни водійського посвідчення в Україні у 2020 році становить 227 гривень (при отриманні іншої категорії) або 214 грн. (в разі відкриття нижчої категорії).

Як відновити втрачені або викрадені водійські права?

Перше, що слід зробити при втраті прав — повідомити сервісний центр МВС, а в разі крадіжки посвідчення — управління Нацполіції. Після вашого звернення співробітниками ТСЦ буде проведена перевірка факту видачі вам раніше водійських прав. Якщо ніяких порушень виявлено не буде, протягом п’яти робочих днів буде оформлено і видано нове посвідчення водія.

Для відновлення водійських прав в Україні в 2020 році необхідний наступний набір документів:

 • паспорт та ідентифікаційний код
 • довідка з поліції (в разі крадіжки)
 • медична довідка
Який розмір штрафу за втрату водійських прав в 2020 році?

Українське законодавство не передбачає штрафних санкцій за втрату посвідчення водія. Однак, за отримання дубліката прав доведеться заплатити близько 200 гривень. Крім того, автовласникам слід пам’ятати, що їзда без водійського посвідчення є правопорушенням і карається штрафом в розмірі 30 неоподатковуваних податком мінімумів (510 грн.).Електронне посвідчення водія

З 2020 року в Україні запроваджено мобільний застосунок «Дія», який дозволяє використовувати електронні водійські права. Порядок користування електронним посвідченням водія в телефоні затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 956 від 23.10.2019. Згідно Постанови КМУ, електронне посвідчення водія являє собою цифрове відображення національних водійських прав з унікальним ідентифікатором (QR-кодом), який забезпечує перехід за посиланням на відповідний запис в Єдиній інформаційній системі МВС.

Щоб отримати е-посвідчення водію потрібно завантажити на свій смартфон мобільний додаток «Дія» від Єдиного державного веб-порталу електронних послуг та пройти ідентифікацію за допомогою BankID. Якщо цифрові водійські права відсутні у додатку «Дія» на телефоні або ж посвідчення відображається без фото чи з помилками, необхідно провести верифікацію прав, яку можна пройти в Електронному кабінеті водія.

Зверніть увагу, що при виїзді на автомобілі за кордон електронні водійські права є недійсними, тому для керування авто за межами України необхідно мати посвідчення нового зразка, або міжнародні права. Якщо в національному водійському посвідченні не заповнений рядок «4b», для поїздки в країни Європи, Росію і Білорусь потрібно отримати міжнародне посвідчення водія.

Міжнародні водійські права

Міжнародне посвідчення водія оформляється у вигляді невеликої картонної книжечки, яка є офіційним перекладом національних прав на іноземну мову (англійську, німецьку, французьку, іспанську тощо).

Як поміняти водійські права на міжнародні?

Отримати водійські права міжнародного зразка можна в будь-якому зручному для вас сервісному центрі МВС протягом 5 днів з дня надання повного пакета необхідних документів:

 • посвідчення водія (оригінал)
 • український і закордонний паспорт
 • фотографія 3,5х4,5 см

Водійське посвідчення міжнародного зразка видається на 3 роки та діє за кордоном тільки в поєднанні з українськими правами. При цьому, для оформлення європейського посвідчення водія не потрібно проходити ПДР-тести і здавати водіння.

Повернення водійських прав після позбавлення

Позбавлення водіїв права на керування транспортними засобами здійснюється відповідно до законодавства виключно судами. Вилучення посвідчення водія проводиться поліцейським при наявності підстав вважати, що водієм вчинено правопорушення, передбачене Кодексом України про адміністративні правопорушення, за яке може бути накладено адміністративне стягнення у вигляді позбавлення прав. При цьому, термін позбавлення водійського посвідчення відраховується з моменту його вилучення.

Як повернути водійські права після позбавлення судом?

Відновлення прав після позбавлення здійснюється згідно «Порядку тимчасового вилучення посвідчення водія на транспортний засіб і його повернення». Покроково процедура повернення водійських прав після позбавлення виглядає наступним чином:


 • пройти медичний огляд (якщо водійське посвідчення вилучалося через керування авто в стані наркотичного чи алкогольного сп’яніння)
 • звернутися із заявою в сервісний центр МВС за місцем проживання (права зберігаються там)
 • скласти теоретичний і практичний іспити (водіння приймається на ТЗ тієї категорії, яка вказана в рішенні суду)

Зверніть увагу! Щоб забрати права після закінчення терміну їх позбавлення при зверненні в ТСЦ при собі необхідно мати паспорт та постанову суду про позбавлення водійського посвідчення.14 online консультации по “Отримання та заміна посвідчення водія 2020: процедура і ціна

 • Як підтвердити безперервний стаж водіння, який потрібен для відкриття додаткової категорії та обміну прав і чи можна купити таку довідку?

  • Консультация юриста

   Для підтвердження стажу (навичок) водіння потрібен один з таких документів:

   • техпаспорт або генеральна довіреність на авто (в тому числі, оформлені на чоловіка/дружину)
   • довідка з місця роботи про призначення на посаду водія та наявність відповідного стажу
   • один з документів, який може довести лізинг або довгострокову оренду автомобіля

   Придбати довідку про наявність водійського стажу можна, але за використання такого документа настає кримінальна відповідальність за статтею 358 КК.

 • Як довести наявність вміння водити вантажний транспорт для відкриття категорії, яка дозволяє їздити з важким причепом?

  • Консультация юриста

   Відповідно до Наказу Міністерства внутрішніх справ України № 515 від 06 липня 2020 року, для того, щоб отримати категорію ВЕ, С1Е, СЕ, D1E чи DE, необхідно підтвердити навички керування — зробити це можна за допомогою будь-якою категорії: В, С1, С, D1 або D.

 • Чи має право МРЕВ відмовити у видачі міжнародних водійських прав, якщо внутрішні права «старі» (ламіновані) і не мають граничного строку дії? По телефону гарячої лінії сервісцентру повідомили, що для отримання міжнародного водійського посвідчення спочатку потрібно замінити права старого зразку на нові, у формі картки (із зазначенням терміну дії).

  • Консультация юриста

   Згідно «Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами» міжнародні права видаються на підставі внутрішнього (національного) водійського посвідчення, яке має обов’язково містити відомості про дату закінчення його дії. Таким чином, відмова у наданні послуги в даному випадку є правомірною і обгрунтованою.

 • Встановив мобільний додаток (чому застосунок) Дія, але в ньому немає оцифрованих водійських прав і відсутній техпаспорт на автомобіль. У іншого водія в додатку «Дія» не відображається фото в правах (в цьому випадку вони недійсні), а також з’явилося повідомлення про необхідність верифікації або заміни посвідчення водія і техпаспорта. Судячи з відгуків, така проблема стосується водіїв, які отримували права і технічний паспорт на автомобіль до 2013 року включно. Рішення проблеми з відображенням документів у «Дія»: писати в службу підтримки у Viber, Facebook Messenger або Telegram та пройти верифікацію прав і техпаспорта в «кабінеті водія» (цей пункт допоміг).

 • Сервісний центр МВС не допускає до іспитів на категорію прав BE і CE, бо немає копії або оригіналу техпаспорта на автомобіль, щоб підтвердити наявність водійського стажу 1 рік (довіреності від нотаріуса на керування автомобілем недостатньо).

 • Вартість довідки про проходження повторного 20-годинного практичного навчання для отримання водійського посвідчення складає 920 гривень. Таку суму за довідку вимагають сплатити в автошколі.

 • Получил новое удостоверение водителя со сроком действия 2 года. По прошествии двух лет должна быть произведена замена водительских прав. За это время допускается не больше 2 штрафов за нарушение ПДД.

 • В автошколе перед сдачей внутреннего экзамена на права требуют оставить им оригинал паспорта на несколько дней. Сотрудник полиции, занимающийся приемом документов для сдачи экзаменов по вождению сказал, что паспорт можно не оставлять, а предъявить его лично непосредственно перед сдачей экзамена в полиции. Но при этом можно сдать экзамен только через неделю, когда у группы будет пересдача. Мотивируется это тем, что полиции нужно время, чтобы сверить паспортные данные с базой лиц, окончивших курсы.

 • Доброго дня. Підкажіть, будь-ласка, чи є якась законна можливість здавати на водійські права, якщо маю свідоцтво про закінчення автошколи видане майже 12 років назад, враховуючи той факт, що я була 3 роки в декретній відпустці. Чи потрібно знову проходити курс навчання? Завчасно дякую.

  • Консультация юриста

   Використовувати свідоцтво про проходження підготовки водіїв можна протягом десяти років з моменту видачі. Продовження терміну його дії законодавством не передбачено. Якщо строк використання свідоцтва сплив, а права не отримані, необхідно заново проходити навчання.

 • Для отримання прав необхідно пред’явити довіреність або техпаспорт на авто для підтвердження необхідного водійського стажу з керування ТЗ. Такий порядок встановлено МВС для отримання водієм прав категорії «C» на вантажні автомобілі.

Юридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑

УжасноПлохоСреднеХорошоОтлично