ID карта (паспорт) громадянина України


ID паспорт повинен отримати кожен громадянин України, який досяг віку 14, 25 і 45 років (якщо не вклеїли фото у місячний строк). Замість заміни фотографії в паперовому паспорті в 25- і 45-річному віці міграційні експерти рекомендують оформити пластикову «Айді» картку.

Обмін старого паспорта в формі книжки на новий у вигляді id-карти можливий в будь-який час. При цьому кожен «Айді» паспорт, отриманий в повнолітньому віці (в тому числі, замість вклеювання фото в 25 і 45 років) має обмежений термін дії і підлягає заміні кожні 10 років.

«АйДі» карта є повноцінним і самодостатнім паспортом громадянина України нового зразка, який виготовляється за стандартом ISO 7810 ID-1, із зовнішніми розмірами 53,98 х 85,6 міліметра (допустимі відхилення ± 0,06-0,13 мм). Всі id-паспорта мають імплантований безконтактний електронний чіп, який містить оцифровані біометричні дані власника (фотографія, підпис, відбитки пальців). ID карта громадянина України може використовуватися для електронного цифрового підпису. Біометричні дані українського паспорта захищені за стандартом ISO/IEC 14443, який встановлює спосіб модуляції, частотний діапазон і протокол зчитування-запису біометричної інформації для безконтактних карт RFID ближнього радіусу дії (< 10 см).


За статистикою Державної міграційної служби України, в 98% випадків видача ID-паспортів здійснюється за такими підставами:

 • отримання id-паспорта з біометричними чіпом при досягненні 14-річного віку
 • заміна id-карти, отриманої в 14 років, на новий «Айді» паспорт при досягненні 18-річного віку
 • отримання id-паспорта з біометричними чіпом у 25 і 45 років (замість вклейки фото в паспорт)
 • отримання id-паспорта з біометричними чіпом при заміні документів після одруження (при зміні прізвища)
 • обмін паспорта-книжки старого зразку на біометричну id-карту (в будь-якому віці)

Юридичний портал України розглянув правові нюанси зазначених процедур.

Зовнішній вигляд паспорта в формі ID-карти

ID паспорт (серія і номер)


Стаття про те, як оформити «АйДі» картку в 14 років і поміняти паспорт в 18 років.

Заміна паспорта при вклейці фото в 25 і 45 років

Кожен громадянин України зобов’язаний замінити фотографію в своєму паспорті при досягненні 25- і 45-річного віку. Вклейка фото в паспортний документ здійснюється тільки співробітником Державної міграційної служби України. Такі вимоги до оновлення фотографій в «старих» паспортах-книжках регламентовані Наказом Міністерства внутрішніх справ № 456 від 06 липня 2019 року.

Процес вклеювання фотографії у віці 25 і 45 років в паперовий паспорт доцільно замінити процедурою отримання нового ID паспорта в формі пластикової карти.

Основними перевагами «біометрики» є:

 • можливість подорожувати в деякі країни без закордонного паспорта
 • можливість використання «АйДі» паспорта для електронного цифрового підпису (ЕЦП)

Недоліком біометричних карт нового зразка є:

 • труднощі із заповненням документів і форм, де потрібно заповнити поля «серія» і «номер» ID-паспорта
 • складності з підтвердженням адреси «прописки» власників ID-паспортів і необхідність отримувати довідку про реєстрацію місця проживання

Довідка з інформацією про «прописку» видається державним органом реєстрації за заявою власника «АйДі» карти.

Заміна паспорта при одруженні і зміні прізвища

Відповідно до пункту 18 «Положення про паспорт громадянина України», затвердженого Постановою Верховної Ради, після заміжжя і зміни прізвища паспорт підлягає заміні в місячний термін. Після закінчення одного місяця з моменту весілля і зміни дівочого прізвища паспортний документ стає недійсним, а його власник несе адміністративну відповідальність за несвоєчасну заміну паспорта за ст. 197 КУпАП.

У випадках, коли таке порушення відбувається в перший раз, покарання за перевищення терміну заміни паспорта після одруження можливо тільки у формі письмового попередження. Сума штрафу за використання «старого» паспорта при заміжжі і зміні прізвища становить від 17 до 51 гривні. Застосування штрафних санкцій допускається лише за умови, що правопорушення вчинено повторно (протягом одного року).

Після одруження і зміни прізвища паспорт громадянина України підлягає обов’язковій заміні на новий у вигляді ID-карти.

Докладніше про заміну документів (паспорт, ІПН) при зміні дівочого прізвища після весілля.

Список документів для ID-паспорта

Для оформлення паспорта з безконтактним електронним носієм у вигляді ID-карти потрібні такі документи:

 • ідентифікаційний податковий номер (ІПН)
 • для обміну паспорта на «АйДі» карту (замість заміни і вклеювання фото в паспорт в 25 і 45 років) — старий паспорт у формі книжечки
 • для заміни паспорта при зміні прізвища (заміжжя і весілля; розірвання шлюбу та розлучення) — свідоцтво про шлюб або розлучення, рішення суду про розірвання шлюбу
 • для отримання паспорта вимушеним переселенцем (включаючи відновлення загубленого паспорта) — довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (ВПО)

Для внесення інформації про дітей в паспорт матері чи батька потрібно додатково надати свідоцтво про народження дитини.

Оформлення паспорта (заміна фото) і повістка у військкомат

Чи можуть затримати і вручити повістку від військкомату при оформленні id-картки і вклейці в паспорт (заміні) фотографії в 25- і 45-річному віці? Відповідь на це питання досить проста і зрозуміла. Центри надання адміністративних послуг та паспортні столи ніяк не пов’язані з військкоматами, проте ухильники від військового обліку і ті, хто «косить» від призову в армію, можуть бути затримані співробітниками поліції в будь-якому місці, включаючи ЦНАП і паспортний стіл. Для розшуку ухилянта достатньо лише звернення військового комісара в управління Міністерства внутрішніх справ (докази на цій стадії надавати не потрібно).

Повноваження МВС щодо розшуку, затримання і доставки до військкоматів порушників, які ігнорують правила військового обліку або повістки і не прибувають за викликом, регламентовані частиною третьою статті 38 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». Суб’єктом правопорушення є будь-який громадянин України від 18 до 60 років, який повинен перебувати на військовому обліку (в тому числі, знятий з нього). При цьому наявність «білого квитка» у призовника або військовозобов’язаного і зняття з військового обліку за станом здоров’я до 2014 року не звільняє від обов’язків перед військкоматом і не знімає відповідальності за порушення.Відсутність будь-яких обмежень за місцем стосується і отримання повісток.

У ЦНАП і паспортному столі працівники військкоматів можуть вручати повістки в таких випадках:

 • при оформленні призовниками id-паспортів у віці до 27 років
 • при вклейці в паспорт фотографії в 25 років (якщо не служив)
 • при оформленні військовозобов’язаними id-паспортів після 27 років
 • при заміні фото в паспорті в 45 років (якщо не з’являвся по повістці)

Таким чином, повістка у військкомат при отриманні «АйДі» карти і вклейці фото може бути вручена як в призовному (до 27 років), так і в непризовному (старше 27 років) віці. Під час проведення весняних і осінніх призовів на строкову військову службу ризики для призовників зростають.

Військовозобов’язані, які досягли верхньої межі призовного віку (але молодше 60 років), також можуть отримати повістку від військкомату при заміні в паспорті фотографії або оформленні «біометрії». Однак імовірність зустрічі з співробітниками військового комісаріату та вручення повістки в ЦНАП або паспортному столі у військовозобов’язаного після 27 років нижча, ніж у призовника (ризик зростає, якщо громадянин отримував виклики в РВК, але не прибував по ним).

Приписні свідоцтва і військові квитки

Якщо в паспортному столі або ЦНАП у призовників вимагають приписне свідоцтво для оформлення id-паспорта або заміни (вклеювання) фотографії в 25 років — це означає, що військкомат повідомив Державну міграційну службу України про ухилення призовника від строкової служби в армії.

Коли ЦНАП або паспортний стіл вимагає у військовозобов’язаних військовий квиток для отримання id-карти або вклейки (заміни) фото паспорта в 45 років — це ознака того, що військкомат сповістив Державну міграційну службу України про ухилення військовозобов’язаного від військового обліку.

Вичерпний пакет документів для паспортного столу і ЦНАП вказано в статті.

Докладніше про військкомат, призов до армії і повістки (облік в РВК).

Отримання і заміна id-карти (вклейка фото в паспорт) за кордоном

Чи можуть громадяни України, які постійно працюють і проживають за кордоном на ПМЖ, оформити і замінити id-карту, або вклеїти в паспорт фото в посольстві чи консульстві? Теоретично, це можливо, однак на практиці в більшості консульських установ і посольств України за кордоном відсутні бланки id-паспортів і штампи для заміни фотографій у віці 25 і 45 років.

На відміну від отримання внутрішніх id-карток за кордоном, для оформлення і заміни біометричного закордонного паспорта (включаючи прострочений), слід звернутися до консула і надати документ, який підтверджує постійне (ПМП) або тимчасове проживання за межами України, а також український паспорт, у якого не закінчився термін дії (бланки для отримання закордонних паспортів в консульствах і посольствах України за кордоном завжди в наявності).

ПІН та ПАК коди для паспорта

Правила використання ПІН і ПАК кодів id-картки врегульовані «Порядком використання безконтактного електронного носія, який імплантовано в паспорт громадянина України» (затверджено Наказом МВС № 104):

 • ПІН1 — складається з чотирьох цифр та призначений для ідентифікації власника «АйДі» карти і авторизації доступу при внесенні змін до id-паспорта (наприклад, про сімейний стан: шлюб, розлучення і народження дитини)
 • ПИН2 — використовується для операцій зчитування і запису захищених груп даних безконтактного електронного носія
 • ПАК1 — персональний авторизаційний код, що містить 8 цифр і призначений для розблокування PIN 1
 • ПАК2 — призначений для розблокування персонального авторизаційного коду PIN 2

Значення початкових ПІН-кодів id-паспорта 0000, але його потрібно відразу ж змінити.

Початкове значення ПАК-кодів «АйДі» картки 00000000, проте його також слід змінити.

Що робити, якщо забув або втратив PIN код ID-паспорта

У випадках, коли власник не пам’ятає ПІН коди свого паспорта, їх можна змінити за допомогою PUK коду. Якщо ж і цей номер був забутий або загублений, для подальшого використання всіх переваг id-карти потрібно звернутися в Державну міграційну службу з письмовою заявою про заміну «АйДі» паспорта.


Автоматичне блокування відбувається в разі неправильного введення PIN коду тричі поспіль (щоб розблокувати — використовуйте PUK код). Якщо помилка при введенні кодів PUK1 і PUK2 допущена 10 раз поспіль, зчитування даних і внесення змін в ID-карту буде заблоковано без можливості відновлення.2 online консультации по “ID карта (паспорт) громадянина України

 • Як громадянину України отримати оновлений id-паспорт і яка ціна за такі послуги в ДП «Документ»?

  • Консультация юриста

   Вартість послуг держпідприємства по першому оформленню і подальшому обміну «Айді» картки становить від 400 до 800 гривень (без урахування банківської комісії). Процедура видачі паспортних документів детально описана в цій статті.

Юридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑

УжасноПлохоСреднеХорошоОтлично