Нові правила реєстрації шлюбу в 2021 році


Згідно Сімейного кодексу шлюбом є сімейний союз чоловіка і жінки, які досягли шлюбного віку, зареєстрований в установленому законом порядку з добровільної згоди нареченого і нареченої.
При цьому, на жаль, пандемія коронавіруса COVID-19 внесла деякі зміни в правила оформлення шлюбних відносин і обряди весільних церемоній через карантинні заходи (подробиці в статті та коментарях до неї).

Який порядок укладення шлюбу?

Процедура реєстрації шлюбу в Україні передбачає декілька етапів:

Етап №1: Вибір місця одруження (РАГСу)

На сьогоднішній день в Україні немає прив’язки до прописки молодят, тому подавати заяву на реєстрацію шлюбу можна в будь-який відділ РАГС, незалежно від місця проживання. Наречений і наречена мають можливість вибрати місце проведення одруження на свій смак і відповідно до власних критеріїв: зручне розташування РАГСу, красивий зал, улюблене місто, найменша статистика розлучень тощо (звісно, за умови відсутності об’єктивних обмежень).
Сімейний адвокат Юридичного порталу України (Lawportal.com.ua) розглянув усі супутні процедури укладання шлюбу докладніше.


Етап №2: Ознайомлення майбутнього подружжя з правами і обов’язками

Згідно українського законодавства співробітники органу державної реєстрації актів цивільного стану зобов’язані ознайомити наречених з умовами і порядком державної реєстрації шлюбу, їхніми правами та обов’язками як подружжя і батьків дитини, а також роз’яснити відповідальність за приховування перешкод до укладання шлюбного союзу (ст. 29 СК). Крім того, до підготовчого періоду оформлення шлюбу можна віднести стадію взаємного ознайомлення нареченого і нареченої зі станом здоров’я один одного, що передбачено статтею 30 Сімейного кодексу.

Етап №3: Подача заяви на реєстрацію шлюбу

Заява про державну реєстрацію шлюбу подається майбутнім подружжям особисто (ч. 2 ст. 28 СКУ). Разом з тим, українським законодавством передбачена можливість подачі заяви на одруження через представника, однак зробити це можна лише за умови наявності поважних причин, що перешкоджають особистому зверненню. Крім того, українці мають можливість подати заяву на вступ у шлюб online (детальна інструкція, як подавати електронну заявку, наведена нижче).

Як подати заяву в ЗАГС через Інтернет?

Подача заяви на реєстрацію шлюбу через Інтернет проводиться за допомогою веб-сайту «Звернення в сфері державної реєстрації актів цивільного стану», який входить в екосистему електронних сервісів Міністерства юстиції.
Подати заявку на укладення шлюбу онлайн можна не в усі РАЦСи, оскільки в Україні поки діє пілотний проект, який працює здебільшого у великих містах (Києві, Харкові, Одесі, Дніпрі, Запоріжжі, Львові).


Перелік найпопулярніших РАГСів, які частіше за інших приймають електронні заяви на весілля — тут.

Щоб подати онлайн-заяву на реєстрацію шлюбу необхідно виконати чотири пункти:

 • зареєструватися на веб-порталі Міністерства юстиції України (див. вище)
 • обрати відділення РАГСу, дату, час і тип церемонії: урочиста чи звичайна
 • сплатити державне мито за реєстрацію шлюбу і, за необхідності, додаткові послуги
 • заповнити форму online-заяви (повні анкетні дані нареченого і нареченої, громадянство)

Зверніть увагу, що електронна заява має подаватися з накладенням цифрового підпису (ЕЦП). У разі його відсутності, для підписання заяви на весілля доведеться відвідати обраний вами РАГС не пізніше 3-х робочих днів з моменту отримання повідомлення про результати розгляду заявки. Це важливо, оскільки місячний термін до реєстрації шлюбу почне обчислюватися тільки з моменту належного підписання заяви.

Які документи потрібні для заміжжя/одруження в 2020 році?

Шлюбні відносини в Україні оформлюються органами державної реєстрації актів цивільного стану при подачі такого пакету документів:

Молодята — громадяни України
 • громадянський паспорт
 • ідентифікаційний код
 • квитанція про оплату державного мита та послуг РАЦСу
 • свідоцтво про народження і дозвіл суду на вступ у шлюб (неповнолітнім)
Повторна реєстрація шлюбу

Для одруження та заміжжя вдруге (після розлучення) окрім паспортів, ІПН і квитанції про сплату держмита необхідно надати документ, який підтверджує припинення попереднього шлюбу:

 • свідоцтво про розлучення
 • рішення суду про розірвання шлюбу
 • свідоцтво про смерть одного з подружжя
 • рішення суду або висновок РАЦСу про визнання шлюбу недійсним


Реєстрація шлюбу з іноземцем
 • паспорт іноземного громадянина
 • документ, який підтверджує наявність законних підстав для перебування в Україні

Всі документи, складені за межами України, повинні бути перекладені на українську мову та засвідчені нотаріально.

Скільки часу чекати на реєстрацію шлюбу?

За загальним правилом укладення шлюбу відбувається після закінчення одного місяця з моменту подачі заяви, при цьому співробітник РАГСу погоджує з нареченими дату і час розпису. Через поважні причини (вагітність нареченої, майбутня тривале відрядження, важка хвороба, призов на строкову військову службу тощо) термін очікування після подачі заяви в РАГС може бути скорочений і розпис проводиться в день подачі заяви або в іншу дату.

Крім того, Кабінет Міністрів України запустив пілотний проект по скороченню термінів реєстрації шлюбу, який дозволяє знизити час очікування розпису до декількох годин. Скористатися послугою швидкого одруження можна в таких містах України:

 • Київ, Львів, Дніпро, Одеса, Харків, Чернівці, Запоріжжя, Ужгород, Житомир, Миколаїв
 • Херсон, Суми, Рівне, Маріуполь, Сєвєродонецьк, Станиця Луганська, Біла Церква, Луцьк
 • Івано-Франківськ, Кривий Ріг, Тернопіль, Кропивницький, Бахмут, Чугуїв, Хмельницький
 • Полтава, Вінниця, Чернігів, Бориспіль, Білгород-Дністровський, Кам’янець-Подільський
 • Черкаси, Кременчук, Хотин і с. Кам’яниця (Ужгородський район Закарпатської області)

Найближчим часом реалізувати право на експрес-реєстрацію шлюбу можна буде практично в усіх регіонах країни, в тому числі, в сільській місцевості.

Всупереч поширеній думці, саме реєстрація в РАГСі відрізняє «цивільний шлюб» від співмешкання (спільного проживання).Де можна оформити експрес-одруження?

Офіційно оформити шлюб за один день можна за наступними адресами:

Установи, які реєструють шлюб за 24 години

Більш повний список адрес і телефонів установ, які надають послугу «оформлення шлюбу за 24 години» – тут.

Як зареєструвати шлюб за добу в Україні?

Для проведення прискореної процедури одруження молодятам необхідно звернутися до організатора шлюбної церемонії (мова йде про місцеві ради та адміністрації), перелік яких розміщений вище. Укладення шлюбу проводиться після погодження місця і часу проведення весільної церемонії (розпису), а також підписання відповідного договору з організатором урочистості.

Вступ у шлюб за прискореною процедурою (за 1 день) не позбавляє нареченого і наречену права на виїзну і урочисту церемонію, проте більшість пар воліють розписатися якомога швидше, без «урочистої» частини. При цьому вже після одруження чоловік і дружина можуть відсвяткувати цю подію разом з батьками, родичами і близькими друзями в улюбленому кафе або ресторані.

Скільки часу займає отримання свідоцтва?

Дані про реєстрацію шлюбу протягом 24 годин будуть внесені до реєстру. Видача свідоцтва про шлюб здійснюється протягом дня, при виникненні необхідності, процедуру видачі можна буде прискорити. Ще одним нововведенням є відсутність штампу про укладення шлюбу в паспортах українців і, як наслідок, позначки про розлучення. Надалі в деяких містах послуга з прискореної реєстрації шлюбу буде надаватися цілодобово.

Скільки коштує реєстрація шлюбу за добу?

Вартість проведення прискореного одруження істотно вище звичайної церемонії і залежить від ряду обставин, зокрема, від часу проведення розпису:


 • в робочі дні з 9:00 до 16:00 — від 1000 гривень
 • з 16:00 до 9:00 ранку або у вихідний — від 1700 грн.
 • реєстрація шлюбу протягом години — від 2000 гривень
 • виїзна церемонія укладання експрес шлюбу — від 2500 грн.

Ціна укладення шлюбу за добу знижена для бійців АТО. Крім того, передбачені пільги для інвалідів, дітей-сиріт та ветеранів війни.Юридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑

УжасноПлохоСреднеХорошоОтлично