Карантин через коронавірус: заборони і покарання


Спільними рішеннями Президента, Кабінету Міністрів і Верховної Ради в Україні були введені жорсткі карантинні обмеження через коронавірусну інфекцію.

Які заборони передбачає карантин через коронавірус (що можна робити і чого не можна)? Які види підприємницької діяльності заборонені при карантині? Яка відповідальність передбачена за порушення правил карантину?
Юридичний портал України (LawPortal.com.ua) розібрався в нових законах про карантинні заходи, обмеження і заборони, викликані пандемією COVID-19. Відгуки про те, як це працює на практиці — пишіть і дивіться в коментарях (там же доступна можливість задати питання юристу).

Карантин — це комплекс адміністративних та медико-санітарних обмежувальних протиепідемічних заходів, які спрямовані на обмеження контактів і самоізоляцію громадян з метою запобігання поширенню вірусних захворювань, зокрема, коронавірусної інфекції. Порядок оголошення карантину регламентовано статтею 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», згідно з якою введення карантинних заходів, встановлення переліку заборон і прийняття рішення про зменшення списку обмежень (скасування карантину) покладено на Кабінет Міністрів України.


У рішенні Кабміну про встановлення карантину обов’язково повинен бути зазначений вичерпний список заборонних заходів, які обмежують права фізичних та юридичних осіб, а також терміни закінчення карантину (дати його проведення можуть бути продовжені новою постановою КМУ).

Основні заборони і обмеження через COVID-19, передбачені Постановою КМУ № 255
(діють в Україні з 06.04.2020 до 24.04.2020):

 • знаходитись в громадських місцях лише за умови наявності засобів індивідуального захисту (респіратор або маска)
 • виходити на вулицю тільки при наявності документів, що посвідчують особу (паспорт або водійські права)
 • діти до 14 років можуть перебувати на вулиці лише з батьками чи близькими родичами (бабусі і дідусі)
 • дозволено переміщення групами не більше двох осіб (крім службової необхідності і супроводу дитини)
 • заборонена робота ТРЦ, закладів громадського харчування, фітнес-центрів, закладів культури тощо
 • заборонено гуляти територією зон відпочинку, в парках і скверах (крім випадків вигулу тварин)
 • заборонено перебувати на всіх дитячих та спортивних майданчиках (без винятку з цих правил)
 • особам, які повинні перебувати на самоізоляції, заборонено залишати місця обсервації
 • у всіх навчальних закладах України оголошені «карантинні» канікули

Надзвичайний стан

У разі недостатності протиепідемічних заходів та збільшення кількості хворих на коронавірус Президент України має право оголошувати надзвичайний стан, який означає введення надзвичайних заходів і можливість обмеження переміщення громадян (заборона виходити з дому без крайньої необхідності).


Максимальний термін дії надзвичайного стану в Україні не може перевищувати 30 днів, а в разі введення надзвичайного стану в окремих містах чи областях — 60 днів. При цьому надзвичайний стан може бути продовжений новим Указом Президента на строк до 30 діб.

Список заборон і обмежень

Які обмеження для громадян встановлює правовий режим надзвичайного стану? Що заборонено і дозволено під час карантину в зв’язку з коронавірусом? Чи можна виходити з дому на вулицю і які причини вважаються поважними?

Перелік обмежень та заборон (ст. 16 Закону «Про правовий режим надзвичайного стану»):

 • обмеження свободи пересування громадян
 • обмеження руху транспортних засобів
 • заборона проведення масових заходів
 • заборона страйків

Крім обмежувальних заходів, спрямованих на зменшення скупчень людей, закон про надзвичайний стан в пункті 6 статті 16 передбачає можливість примусового відчуження або вилучення майна у юридичних та фізичних осіб.


оновлюється…4 online консультации по “Карантин через коронавірус: заборони і покарання

 • Закривати роботу змішаних (продовольчих і промтоварних) ринків немає правових підстав. Рішення місцевої влади про припинення роботи ринку суперечить Постанові Кабміну «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, викликаної коронавірусом SARS-CoV-2». Причина дуже проста: на території більшості українських ринків є продовольчі магазини, які мають право працювати під час карантину (цього виду діяльності немає в переліку заборонених). Таким чином, припиняти роботу повинні тільки промтоварні магазини, а не повністю весь базар, де торгують хлібом, овочами, фруктами та іншими продуктами харчування першої необхідності.

 • В Україні виходити на вулицю тепер дозволяється тільки за умови наявності документа, що посвідчує особу громадянина: до таких документів належить паспорт, посвідчення водія та закордонний паспорт. Чи можна не брати з собою паперові (пластикові) документи, а замість них використовувати для посвідчення особи цифрові водійські права в мобільному додатку «Дія»? Чи може пенсіонер ходити на пошту, в аптеку, магазин або на ринок під час карантину і чи дозволено взагалі ходити по вулиці людям у віці старше 60 років?

  • Консультация юриста

   Електронне посвідчення водія в смартфоні дозволяє встановити особу лише за наявності у співробітників поліції необхідного обладнання (планшета) зі спеціальним програмним забезпеченням для сканування QR-коду і отримання відомостей з інформаційної системи МВС. При цьому, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 956 від 23 жовтня 2019 року, цифрове посвідчення водія призначене для підтвердження права на керування автомобілем і, відповідно, може застосовуватися тільки з цією метою. Таким чином, наявність електронних прав в додатку «Дія» не скасовує обов’язок громадян носити з собою паперовий або пластиковий документ для посвідчення своєї особи в період карантину.
   Громадяни України старше 60 + років на час проведення карантинних заходів повинні залишатися вдома, однак літні люди все ж мають право вийти на вулицю у випадках, коли їх метою є похід за продуктами та іншими необхідними речами за умови, що об’єкт торгівлі знаходиться на відстані не більше 2 км від будинку.

 • З тваринами і собаками відвідувати парки і сквери дозволено, але при цьому дитячі майданчики закрили. Виникає питання: чи можна гуляти з дитиною в міському парку або сквері під час карантину і чи не буде за це складено протокол на маму чи тата? Чи обов’язково маленькій дитині одягати маску? Проблема в тому, що немовлята і діти до 6-7 років носити маски не можуть (вони їх знімають або зривають). А поліція і Нацгвардія виписує батькам штрафи за дитину без маски. Де можна гуляти з дітьми в Києві при карантині, якщо забруднення повітря перевищує граничні безпечні норми, але в парки, сквери та зелені зони йти не можна.

Юридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑

УжасноПлохоСреднеХорошоОтлично