Грошова допомога при народженні дитини 2020


Кому надається допомога по народженню дитини в 2020 році?

Право на отримання грошової допомоги при народженні дитини в Україні мають всі батьки, незалежно від того, чи є вони українцями або іноземцями, які постійно проживають в нашій країні. Соціальна допомога у зв’язку з народженням дітей виплачується державою з метою створення належних умов для повноцінного утримання і виховання малечі та надається одному з батьків або опікуну, разом з яким постійно проживає дитина. Дохід батька і матері не враховується і не впливає на отримання виплат.

Куди і коли звертатися за призначенням матеріальної допомоги?

Призначення та виплата допомоги при народженні дитини здійснюється органом соціального захисту населення за адресою реєстрації (прописки) батьків або за місцем фактичного проживання батька чи матері дитини. Документи, необхідні для призначення соцдопомоги подаються особисто або онлайн (за програмою Є-малятко), але не пізніше 12 місяців з дня народження дитини. У разі пропуску зазначеного періоду, право на отримання допомоги втрачається.

Строк розгляду заяви становить 10 днів з моменту особистого чи онлайн звернення до органів соцзахисту. Протягом 5 днів після прийняття рішення про призначення держдопомоги або про відмову в її наданні видається письмове повідомлення (на практиці виплату можуть підтвердити звичайним телефонним дзвінком або по e-mail). При негативному рішенні управління праці та соціального захисту населення зобов’язане вказати причини відмови і порядок оскарження даного рішення.


Чи можна подати документи на грошову допомогу по народженню дитини через Інтернет?

Подати заяву на призначення грошової допомоги при народженні дитини в Україні можна і в онлайн-режимі через інтернет. Електронною послугою з оформлення дитячої допомоги можна скористатися на офіційному сайті Міністерства соцполітики або Єдиному державному порталі адміністративних послуг. Можливість онлайн-оформлення виплат на дитину зазвичай використовується в регіонах, де не працює сервіс «є-Малятко» (наприклад, в сільській місцевості).

Крім того, уряд вдосконалив порядок виплати грошової допомоги при народженні дітей. За новими правилами, в разі подачі заяви для оформлення допомоги при народженні дитини в електронній формі з використанням цифрового підпису (ЕЦП) або через подачу електронної заяви в системі «Є-Малятко», призначення фінансової допомоги на дитину повинно проводитися не пізніше наступного робочого дня після отримання заявки.

Термін виплати одноразової частини допомоги був змінений — видача дитячих грошей повинна здійснюватись не пізніше одного місяця з дати отримання заяви від батька або матері дитини. Для паперових звернень порядок призначення і строк виплати допомоги при народженні дітей не змінився.
На думку більшості батьків, найзручнішою є можливість оформити грошові виплати в пологовому будинку одразу після народження дитини. Але, на жаль, є-Малятко доступний не у всіх пологових будинках України (де саме — дивіться і пишіть в коментарях).


Які документи потрібні для отримання допомоги по народженню?

Матеріальна допомога при народженні малюка в 2020 році надається його батькам на підставі свідоцтва про народження, а опікунам — на підставі рішення про встановлення опіки. Крім того, для отримання грошових виплат на дитину батьку чи матері необхідно надати:

 • заяву одного з батьків (опікуна)
 • документ, що засвідчує особу
 • ідентифікаційний код
Чи впливає матеріальний стан сім’ї на отримання державної грошової допомоги по народженню дитини?

Допомога, призначена державою, вважається власністю дитини і право на її отримання не залежить від фінансового стану батьків, їхнього роду діяльності або трудового стажу. Дитячі гроші виплачуються усім, незалежно від доходу: студентам, безробітним, державним службовцям та підприємцям.

Коли припиняється виплата допомоги при народженні дитини?

Згідно чинного законодавства, причини призупинення грошових виплат такі:

 • смерть малюка
 • смерть одержувача допомоги
 • відмова від виховання дитини
 • позбавлення батьківських прав
 • нецільове використання коштів
 • відібрання дітей без позбавлення батьківських прав
 • перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі
 • припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень
 • тимчасове влаштування малечі на повне державне забезпечення
 • усиновлення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування
 • незабезпечення належних умов для повноцінного утримання та виховання малюків

Фінансова допомога від держави припиняється з місяця, наступного за місяцем, в якому виникли зазначені вище обставини. Однак, виплата грошей по народженню дитини може бути відновлена в разі письмового звернення особи, яка здійснює догляд за дитиною протягом 12 місяців після відміни допомоги до управління праці та соцзахисту населення.

Важливо! На практиці соцслужби припиняють сплачувати «дитячі» гроші, якщо під час виїзної перевірки дитина була відсутня за адресою, яка була вказана батьком або матір’ю в заяві на отримання виплат.

Який розмір допомоги при народженні дитини у 2020 році?

З 1 липня 2014 року сума виплат при народженні малюка не залежить від кількості народжених в родині дітей. Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» встановлено єдиний розмір фінансового забезпечення по народженню, який становить 41 280 гривень. Грошові виплати здійснюються одноразово в сумі 10 320 гривень, а решта коштів виплачується рівними частинами (860 грн. на місяць) протягом наступних 36 місяців.

Чи збільшать виплати при народженні дитини в 2020 році?

На сьогоднішній день у Верховній Раді України зареєстровано декілька законопроектів про збільшення розміру допомоги при народженні дитини. Реальні шанси на проходження мають лише три — розглянемо їх докладніше.

Першим законопроектом передбачено, що допомога при народженні буде надаватися в значно більшому розмірі, залежно від кількості дітей:

 • на першу дитину — 52 розміри прожиткового мінімуму
 • на другу дитину — 70 розмірів прожиткового мінімуму
 • на третю і кожну наступну — 120 прожиткових мінімумів

Перша грошова виплата соціальної допомоги буде здійснюватися одноразово:

 • при народженні першої дитини — в сумі 15 ПМ
 • при народженні другого малюка — в сумі 25 ПМ
 • при народженні третьої і наступної дитини — в сумі 40 прожиткових мінімумів

Виплата решти грошей буде проводитися протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. При цьому щомісячний розмір виплати допомоги не може бути меншим за встановлений для дітей у віці до 6 років прожитковий мінімум.

Другий законопроект встановлює дещо інші соціальні стандарти. Так, зокрема, пропонується нараховувати і виплачувати батькам допомогу при народженні дитини в розмірі мінімальної зарплати, встановленої на момент виплати допомоги. Одноразова соцдопомога надається в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, інша частина грошей виплачується протягом наступних трьох років (36 місяців) в розмірі однієї мінімальної зарплати.

Згідно з третім законопроектом допомога на дитину нараховується виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей у віці до шести років, встановленого на день народження малюка. Розмір допомоги становитиме:

 • на першу дитину — 50 прожиткових мінімумів
 • на другу дитину — 70 прожиткових мінімумів
 • на третю і наступну дитину — 100 ПМ

Виплата грошової допомоги буде здійснюватися одноразово протягом 15 календарних днів після надходження звернення за її призначенням. Тобто у батьків буде можливість отримати всю суму допомоги при народженні дитини відразу.Всі три нових законопроекти передбачають збільшення виплат допомоги по догляду за дитиною з народження до 3 років. При цьому один із проектів закону про підвищення розміру грошової допомоги при народженні дітей передбачає зростання виплат на дитину разом з сумою мінімальної заробітної плати (підвищується щорічно).

Інший проект нового закону, який може бути прийнятий Верховною Радою України, встановлює, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надаватиметься в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні півроку, але не менше 50% ПМ для дітей у віці до 6 років. Допомога виплачуватиметься на кожну дитину незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім’ї.

Детальніше про суми прожиткового мінімуму.

Як переселенцям відновити виплату допомоги при народженні?

Для відновлення соціальних виплат необхідно подати відповідну заяву в УП та СЗН і прикласти до неї копію довідки переселенця. Заяву бажано написати в двох примірниках, на одному з яких при реєстрації вам повинні поставити номер вхідного документа і дату, а також підпис особи, яка прийняла заяву. Дана позначка буде юридичним підтвердженням факту отримання співробітниками соцзахисту документів.

Максимальний термін розгляду заяви про відновлення соціальних виплат становить 23 робочих дня. Після закінчення зазначеного періоду орган соціального захисту населення повинен винести рішення про відновлення допомоги або відмову в неї. У разі позитивного вирішення питання грошові кошти будуть нараховуватися з того місяця, в якому подано заяву. Про відмову в поновленні виплат вас повинні повідомити письмово. Це рішення можна оскаржити в суді.

Важливо пам’ятати, що при відновленні фінансування, заборгованість, що виникла за період, на який виплата допомоги була припинена, повинна бути погашена в повному обсязі. Однак терміни погашення заборгованості за попередні періоди законодавством не встановлені.

Baby Box

У 2020 році всі новонароджені діти отримають від держави додаткову допомогу до грошових виплат по народженню дитини — оновлений «пакунок малюка» (Baby Box). До складу бебі-боксу входить набір базових речей, необхідних батькам для догляду за немовлям в перші тижні та місяці його життя:


 • товари для годування (дитяча пляшечка, пустушка, силіконова соска)
 • навчальна література для батьків (книги і брошури по догляду за дитиною)
 • косметика по догляду за малюком (присипка, масло, крем, фітозбори для купання)
 • гігієнічні засоби (дитячі серветки, пелюшки, підгузки, ватні диски і палички, ножиці, термометр)
 • текстильна продукція (ковдра, спеціальний дитячий матрац, комплект одягу: шапочка, повзунки, розпашонка, боді тощо)

Як і де отримати Baby Box?

Для отримання «пакету новонародженого» майбутня матуся повинна своєчасно стати на облік до жіночої консультації та сумлінно відвідувати прийоми у лікаря. Видача бебі-боксів проводиться в пологових будинках України відразу після народження дитини (до виписки).8 online консультации по “Грошова допомога при народженні дитини 2020

 • Через 2 тижні після народження дитини подали документи на отримання держдопомоги з народження. В соцслужбі сказали, що все добре, але через півтора місяці подзвонили і повідомили, що не вистачає довідки з місця роботи (що мати не працює). Цю довідку я донесла, але пройшло вже 4 місяці, а допомоги так і немає.

 • Оформили онлайн-документи на отримання допомоги з народження, але сьогодні зателефонували з соц. служби і сказали, що Інтернет-оформлення грошей на дитину діє тільки на першу частину виплати (10 тисяч гривень). Решту грошової допомоги батьки повинні оформляти в службі у справах дітей особисто. Але так втрачається сенс онлайн-оформлення виплат…

 • Подала онлайн заяву на призначення дитячої допомоги, але коштів не отримала. Хоча наступного дня після подачі надійшла позитивна відповідь.

 • Подали заявку на пособие по рождению через Интернет — выплату подтвердили на следующий день.

 • Подала електронну заяву на допомогу при народженні — отримала позитивну відповідь: «в результаті розгляду документів було прийнято рішення про призначення вам допомоги при народженні дитини».

 • В нас народився малюк і ми подали заяву на соціальну допомогу. Її у нас прийняли, все було добре. Після цього поїхали сім’єю за кордон на сезонні роботи. Тепер соціальний інспектор говорить, що грошей ми не отримаємо! Пройшло 3 місяці з дня подання заяви, але виплат немає.

 • Місяць назад я народила п’яту дитину і зараз займаюся оформленням соціальної допомоги. Четверта дитина була народжена більше року тому. Підкажіть, будь ласка, скільки часу мені повинні виплачувати гроші на четвертого малюка? Спасибі.

  • Консультация юриста

   Тривалість виплати грошової допомоги встановлюється відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» на дату народження малюка. Цього року соц. допомога на третю і кожну наступну дитину призначається на строк 72 місяці, тобто гроші мають платити до досягнення дитиною 6 років.

Юридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑

УжасноПлохоСреднеХорошоОтлично