Допомога одиноким матерям у 2020 році


Хто має право на отримання допомоги матері-одиначки?

Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» право на фінансову підтримку дитини у 2020 році мають:

 • одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження (усиновлення), виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку, відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) здійснено за вказівкою матері (батька, усиновителя) дитини
 • мати (батько) дітей у разі смерті другого з батьків (за умови неотримання пенсії по втраті годувальника або соціальної пенсії)
Які умови призначення грошової допомоги одиноким матерям?

Соціальна допомога матері-одиночки призначається за наявності витягу з РАГСу із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України або при наявності свідоцтва про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька.

Чи має право жінка, яка не перебуває у шлюбі, на державну допомогу на дітей як одинока мати?

Жінки, що мають дітей від чоловіка, з яким вони не перебували і не перебувають у зареєстрованому шлюбі, але з яким ведуть спільне господарство, разом проживають та виховують малечу, не мають права на отримання фінансової допомоги, встановленої на дитину одиноким матерям.


Чи зберігається за одинокою матір’ю (батьком) право на одержання допомоги при вступі в шлюб?

Якщо одинока мати, одинокий батько, усиновитель, вдова або вдівець зареєстрували новий шлюб, за ними зберігається право на отримання державної грошової допомоги на дітей, які народилися або були усиновлені до шлюбу, за умови, що малюки не були усиновлені новим чоловіком (дружиною).

Чи виплачується матеріальна допомога матерям-одиначкам на дітей, які перебувають на повному державному забезпеченні?

У разі перебування дітлахів на повному державному утриманні одинока мати втрачає право на отримання грошей. При цьому, якщо дитина, яка перебуває на повному державному утриманні в інтернаті під час літніх канікул перебуває вдома, мати-одиначка може розраховувати на грошові виплати за повні місяці перебування дитини вдома. Підставою для цього є довідка навчального закладу про те, що син або дочка в цей час не перебували на повному держутримані.

Куди звертатися за призначенням допомоги матерям одиначкам?

Процедура оформлення соцдопомоги одиноким матерям здійснюється органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання. Для отримання грошей за місцем фактичного проживання необхідно надати довідку про неодержання зазначеної допомоги за місцем реєстрації.


Які документи необхідні для оформлення грошової допомоги матерям одиначкам у 2020 році?
 • заява про призначення допомоги
 • копія свідоцтва про народження дитини
 • довідка про доходи на кожного члена сім’ї
 • копія рішення про усиновлення (тільки для усиновлювачів)
 • довідка про реєстрацію місця проживання матері та дитини
 • копія свідоцтва про смерть батька та довідка про неотримання на дітей пенсії по втраті годувальника та соціальної пенсії (для вдівців)
 • декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї за 6 місяців)
 • виписка з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька малюка відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 135 Сімейного кодексу
 • документ про народження дитини, виданий компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (для дітей, народжених за межами України)

Зверніть увагу, що з 30.11.2016 року для призначення держдопомоги на дітей одиноких батьків довідка про склад сім’ї не потрібна. Замість неї до УП та СЗН подається довідка про реєстрацію місця проживання матері та дитини.

Як жінці, яка народила дитину за кордоном, підтвердити статус одинокої матері?

Якщо жінка, яка народила дитину за межами України не може подати документ, який підтверджує той факт, що вона є одинокою матір’ю, рішення про призначення їй допомоги на малечу приймається органом соцзахисту на підставі висновку про початкову оцінку потреб дитини та родини, наданого центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді із зазначенням інформації про факт проживання сина (дочки) з матір’ю, і свідоцтва про народження, легалізованого в Україні.

Як довго виплачується допомога матерям-одиначкам?

Фінансове забезпечення на дітей одиноким матерям призначається з місяця подання повного комплекту документів та виплачується в установленому державою розмірі щомісяця до досягнення дитиною 18 років. У разі навчання дітей на денній формі в загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах I — IV рівня акредитації, виплати продовжуються до закінчення навчального закладу, але не довше ніж до досягнення дитиною 23 років.

Увага! Строк виплати грошової допомоги для одиноких батьків складає шість календарних місяців, тому, щоб не втратити кошти, кожні півроку допомогу треба переоформлювати.В яких випадках припиняється виплата грошей одиноким матерям?
 • тимчасове працевлаштування дитини
 • смерть одержувача допомоги або малечі
 • позбавлення одинокої матері батьківських прав
 • позбавлення отримувача допомоги волі за вироком суду
 • вступ дитини в шлюб до досягнення нею 18-річного віку
 • відібрання малюка без позбавлення матері (батька) батьківських прав
 • тимчасове влаштування дитини на повне державне утримання
 • скасування рішення про усиновлення або визнання його недійсним
 • надання неповнолітнім дітям повної цивільної дієздатності
Який розмір допомоги на дітей одиноким матерям в 2020 році?

Сума допомоги одиноким матерям розраховується виходячи з різниці між 100% прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку та середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Таким чином, мати-одиначка у 2020 році може отримати максимальну суму грошової допомоги на дитину в розмірі:

Розрахунок розміру допомоги матерям-одиночкам на 2020 рік
Гроші призначається на кожну дитину окремо. Перерахунок розміру соціальної допомоги матерям-одиначкам при досягненні малюком певного віку здійснюється автоматично і не вимагає додаткового звернення одержувача коштів до органу соціального захисту населення.

Які пільги передбачені в Україні для одиноких матерів?

Соціальне забезпечення. Матерям-одиначкам виплачується грошова допомога на дитину відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». Працюючим жінкам надаються путівки до санаторіїв та будинків відпочинку безкоштовно або на пільгових умовах, а також надається матеріальна допомога. Крім іншого, жінкам, що самотужки виховують дітей, надається тимчасова державна допомога.

Гарантії трудового законодавства. Одинокій матері гарантується прийом на роботу і заборона на звільнення (ст. 184 Кодексу законів про працю); надається право працювати неповний робочий день (ст. 56 КЗпП); забороняється залучення до нічних, надурочних робіт, робіт у вихідні дні і направлення у відрядження (ст. 176 КЗпП) тощо.

Відпустка. Відповідно до ст. 19 Закону України «Про відпустки» одинокій матері, батьку надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів (без урахування святкових і неробочих днів). Невикористану за попередні роки додаткову відпустку одинока мати може взяти в будь-який час, або ж у разі звільнення вона буде компенсована грошима. Крім того, їм даються щорічні відпустки у зручний для них час.

Пільги з оподаткування. Одинока мати (батько), вдова (вдівець) мають право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отриманого від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги, що дорівнює 150% суми пільги (у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років).

Забезпечення житлом. Виходячи з норм ст. 45 Житлового кодексу матерям-одиначкам, які потребують поліпшення житлових умов, надається першочергове право на житлові приміщення. Також одинокі матері мають право на першочергове отримання квартир або садибних (одноквартирних) будинків із житлового фонду соціального призначення (ст. 12 ЗУ «Про житловий фонд соціального призначення»).


Зверніть увагу, що українським законодавством самотній батько (опікун) має ті ж права і пільги, що і самотня мама. Порядок отримання статусу тата-одинака і аналогічних пільг — такий самий, як і для жінок, що виховують дітей без батька.19 online консультации по “Допомога одиноким матерям у 2020 році

 • З 2020 року оформити статус матері-одиначки і отримувати допомогу на дитину старше 3-х років можуть тільки працюючі жінки, а безробітна самотня матір повинна працевлаштуватися або йти в центр зайнятості й ставати на облік. Проконсультуйте, будь ласка, як правильно встати на біржу праці одинокій непрацюючій матері, щоб отримати допомогу?

  • Консультация юриста

   Порядок оформлення викладено в статті про взяття на облік в ЦЗ і в коментарях до неї.

 • Для продовження виплат матері одиначці потрібно мати при собі довідку про розмір зарплати для того, щоб підтвердити низький дохід (інакше не призначають). Але управління соцзабезу не працює у зв’язку з карантином по коронавірусу. Що робити в такому випадку і чи можна подати документи онлайн?

  • Консультация юриста

   Переоформлення допомоги одинокій матері повинно відбуватися автоматично, тому необхідності в додатковому зверненні немає (далі порядок буде змінено).

 • Вийшла заміж і в УПСЗН відмінили виплату мами-одиночки через те, що перебуваю у зареєстрованому шлюбі. Допомогу скасували незважаючи на те, що після заміжжя чоловік дитину не усиновлював. При цьому Верховна Рада прийняла новий закон про підвищення суми виплати допомоги матерям одиночкам з 2020 року. Дуже вдячна нашому управлінню соціального захисту населення.

 • Я одинока мама двох дітей. Отримала допомогу за три місяці на 2500 грн. менше, ніж завжди, тобто розмір щомісячних виплат урізали майже на 600 гривень. Знаходжуся в декреті, інших доходів не маю.

 • Відмовили у виплатах одинокої мами через те, що документи на оформлення допомоги здала за місцем приписки матері, а дитина прописана за іншою адресою.

 • Для отримання допомоги на одиноку маму слід кожні півроку поновлювати документи. Цього разу я не змогла вчасно підтвердити актуальність документів в соцзахисті (зробила це на два місяці пізніше). Грошову допомогу матері-одиначці не нарахували, хоча раніше враховували пропущені місяці й виплачували усі кошти.

 • Оформилася як «мати- одиначка», півроку отримувала виплату в розмірі 860 гривень. Сьогодні прийшов лист з соцзахисту в якому вказано, що тепер допомогу одинокій мамі будуть нараховувати в сумі 1200 грн.

 • Я мать одиночка, официального дохода у меня нет. В прошлые полгода получала 980 грн. как одинокая мать и 545 гривен как малоимущая. После переоформления документов в этом году стала получать 781 грн. как мать-одиночка и 263 гривны как малообеспеченная. Не понятно почему уменьшили выплату.

 • Я мати одиначка, хотіла оформити допомогу на дитину не за адресою реєстрації, а за місцем фактичного проживання. Довелось йти за адресою прописки і отримувати довідку, що я не оформлювала допомогу одинокої матері за місцем прописки. Окрім всіх необхідних документів для отримання допомоги на дітей з мене вимагають ще довідку, що моя земельна ділянка вільна від забудови, а також відомості (витяг) з державного реєстру фізичних осіб-платників податку (нещодавно закрила СПД). Трудову книжку і довідку про доходи з роботи вже надала. Ось така складна процедура отримання допомоги на дитину матері-одиначці в Україні.

 • Здравствуйте! Я мать одиночка, ребёнку 8 месяцев! Проживаю без мужа, никакого дохода у меня нет. Оформила мать одиночку и малоимущию в июле и получала социальную помощь, в январе сдала ещё документы чтобы продолжить выплаты! Полгода я получала 860 гривен, 1359 гривен и 1606 гривен. В этом месяце мне выплатили только 860 грн. и 180 грн. за мать одиночку, такую сумму буду получать эти 6 месяцев! Объяснили, что большие доходы и убрали малоимущию, МО уменьшили! Скажите, правильно ли это? И нужно ли брать справку о доходах каждые полгода, если я в декрете? Спасибо

  • Консультация юриста

   При переоформлении соцпомощи малоимущим и одиноким мамам во внимание принимаются доходы семьи за прошедшие полгода, в том числе деньги, полученные в качестве пособия.

   Перечень документов, необходимых для оформления социальных пособий, установлен на законодательном уровне. Поэтому, если в списке справок значится выписка из налоговой, ее необходимо предоставить в УТиСЗН.

 • Скажіть, я мама одиначка отримую тільки допомогу МО від держави. Зараз я оформилася офіційно на роботу на ставку 0,75. Чи буду я отримувати ту ж саму суму допомоги матері одиначці та чи можна оформити малозабезпечення? Дякую за надану допомогу!

  • Консультация юриста

   Відповідно до «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» одинокі матері, які отримують грошові виплати, зобов’язані повідомляти УПтаСЗН про зміну всіх обставин, які впливають на виплату допомоги (зміни у складі сім’ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім’ї тощо).

   Щоб дізнатися чи маєте ви право на оформлення допомоги малозабезпеченим родинам — скористайтеся спеціальним калькулятором розрахунку.

 • Добрий вечір, шановні юридичні консультанти! Я одинока мама. В мене двоє дітачок: 9 та 12 років. Якщьо я піду на роботу, то чи буду отримувать кошти на забезпечення своїх дітей від держави? Дякую

  • Консультация юриста

   Отримувати допомогу на дітей матері одиначки можуть в тому випадку, коли бюджет родини нижче встановленого державою рівня. Для відповіді на ваше запитання необхідно обчислити сукупний дохід вашою сім’ї та порівняти його з встановленим в Україні прожитковим мінімумом.

 • Скажіть, чи можу я отримувати допомогу як мати одиночка, якщо проживаю разом з чоловіком, який не є батьком дитини. В свідоцтві про народження запис про тата зроблено за моєю вказівкою. Мій цивільний чоловік доньку не всиновлював. Буду щиро вдячна за юридичну пораду!

  • Консультация юриста

   За відсутності всиновлення, за вами зберігається право на отримання грошової допомоги одиноким матерям. Проте при розрахунку розміру виплат будуть враховані заробітки вашого чоловіка.

Юридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑

УжасноПлохоСреднеХорошоОтлично