Аліменти на дитину в 2020 році: заборгованість і розмір


Аліменти на дитину в Україні виплачуються добровільно — за домовленістю між батьком і матір’ю, або примусово — за рішенням суду. Юридичний портал розповість про правила нарахування аліментів, процедуру їх стягнення, мінімальну суму і порядок зміни розміру виплат. Сімейний юрист проконсультує про те, як розрахувати пеню по аліментах в разі прострочення платежу, за наявності підстав — списати або зменшити борг і як по-новому дізнатися суму заборгованості в Єдиному реєстрі боржників.

Одним із способів захисту інтересів дитини є її фінансове утримання батьками після розлучення. Аліментні зобов’язання виникають з моменту народження дітей — і до їх повноліття (18 років). У разі навчання повнолітньої дитини у ВНЗ, аліменти на період навчання оплачуються до 23 років. Сімейним кодексом передбачена можливість зменшення та збільшення розміру аліментів.

Як стягнути аліменти з батька дитини?

Якщо мати та батько не досягли добровільної згоди щодо утримання дітей шляхом укладення аліментної угоди (договору), процедура встановлення суми аліментів можлива в судовому порядку. Для цього той з батьків, з ким проживає дитина, має скласти і подати в районний суд позовну заяву про стягнення аліментів на дитину.


Обидва способи отримання аліментів на утримання дитини (за взаємною згодою і примусово через державних або приватних виконавців) мають характерні особливості: труднощі з визначенням розміру аліментів та подальшим збільшенням або зменшенням їх суми, а також складності з гарантіями своєчасності платежів.
Розглянемо зазначені процедури і супутні їм питання докладніше.

Список документів, які необхідні для присудження аліментних виплат (рекомендований перелік):

 • докази наявності доходів у платника;
 • докази витрат (квитанції та чеки);
 • копія свідоцтва про народження дитини;
 • копія рішення суду про розлучення;
 • копія паспорта, ІПН позивача;
 • позовна заява та додатки до неї (для відповідача).
До якого суду подавати позов про стягнення аліментів на дітей?

Відносно позовних заяв про встановлення розміру і примусове стягнення аліментів діє як загальна підсудність — позови пред’являються за місцем проживання відповідача, так і альтернативна. Іншими словами, позов про стягнення аліментів на дитину в Україні може подаватися за місцем проживання або перебування позивача, що досить зручно для матері неповнолітніх дітей.


Чи потрібно платити держмито за подачу позову на аліменти?

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 5 Закону України «Про Судовий збір», позивачі звільняються від сплати судового збору при розгляді даної категорії справ. Витрати на забезпечення процесу підлягають стягненню з відповідача. Мінімізація витрат стосується не тільки сум держмита. Оплачувати складання позову до суду та інші послуги юриста або адвоката мати дитини не повинна (це не обов’язково), але такі витрати можуть бути частково або повністю стягнуті з відповідача за рішенням суду.

Які терміни, умови оплати аліментів на навчання після 18?

За законодавством України, крайнім строком виплати аліментів є повноліття дитини. Однак існує ряд випадків, у яких період виплат може бути збільшений. Згідно положень статей 198 і 199 СКУ, батьки зобов’язані утримувати повнолітніх дочку і сина, якщо:

 • діти непрацездатні і потребують матеріальної допомоги (в даному випадку мова йде про втрату працездатності, викликану станом здоров’я);
 • дитина продовжує навчання у ВНЗ і в зв’язку з цим потребує фінансової підтримки (форма навчання не впливає на право отримання аліментів).

При цьому, ключовим моментом для присудження батьківського утримання на повнолітніх дітей, є наявність доходу у платника аліментів, тобто можливість надати таку допомогу.

Позов про стягнення аліментів на утримання повнолітніх дітей можна пред’являти одночасно до обох батьків — науково-практичний коментар до Сімейного кодексу.

З якого часу присуджуються аліменти на дитину?

Пред’явлення позову про присудження аліментів не має позовної давності і може проводитися в будь-який час, поки існує право на отримання фінансової допомоги на утримання дитини. Відповідно до частини 1 статті 191 СКУ, дата початку виплати аліментів — момент подачі заяви в суд. При цьому строки розгляду справи і терміни винесення судового рішення значення не мають. Аліменти на дитину в Україні можна отримати примусово — за виконавчим листом.Від чого залежить розмір аліментів на утримання дітей?

Статтею 182 СК, а також пунктом 17 постанови Пленуму ВСУ №3 від 15.05.2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» регламентовано, що при розгляді справ про встановлення і визначення суми аліментів, суд бере до уваги наступне:

 • стан здоров’я та матеріальне становище дитини і платника аліментів;
 • наявність у платника аліментів інших дітей і непрацездатних родичів;
 • інші обставини, які мають суттєве значення.

Розрахувати мінімальний розмір аліментів на дітей в Україні можна виходячи з норм оновленого сімейного законодавства, відповідно до яких сума виплачуваних аліментів не повинна бути менше одного розміру (100%) прожиткового мінімуму для дитини.

Мінімальні аліменти в Україні на 2020 рік складають суму близько 1850 гривень для дитини до 6 років і 2300 гривень для дітей до 18 років. Конкретний розмір грошових виплат залежить від кварталу року, в якому було присуджено аліменти, оскільки прожитковий мінімум на дітей збільшується тричі за рік. На практиці це означає, що встановлені раніше суми аліментів можуть бути переглянуті і збільшені за позовною заявою одержувача (зазвичай — матері дитини).

Як визначається сума аліментів у частці від заробітку?

Відсоток від заробітної плати аліментщика, на який звертається стягнення виконавчої служби, буває різним. Зазвичай на одну дитину — це 25%, на двох дітей — 33%, на трьох і більше — 50% заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку. Фактори, на які слід звернути увагу в судовому процесі, вказані в попередній відповіді. Але варто пам’ятати, що така форма отримання виплат на дитину неприйнятна, коли дохід складно довести.

Коли аліменти присуджують платити в твердій сумі?

На фіксованому розмірі виплат на утримання спільної дитини варто наполягати за наявності у платника аліментів нерегулярного, непостійного доходу, якщо його частина виплачується товаром (послугою), а також за наявності інших обставин, що мають суттєве значення. При таких умовах встановлення аліментів на дітей у фіксованій сумі забезпечує більшу стабільність в утриманні дитини. Даний спосіб рекомендується при стягненні аліментів з моряків — частка від зарплати тут мало застосовна.

Аліменти з безробітного

Отримання аліментів з безробітного в Україні завжди присуджується в твердій сумі. Якщо безробітний має неофіційний дохід, платити аліменти потрібно тільки у фіксованому розмірі. У відсотку від заробітку сума виплат для безробітних не встановлюється через відсутність офіційного працевлаштування та підтвердження отримання платником аліментів заробітної плати.

Наявність квартир, машин і поїздок за кордон платника аліментів не є прямим доказом високого доходу, проте зазначені обставини повинні прийматися до уваги судами при винесенні рішення.

Як збільшити або зменшити розмір аліментів?

Сімейним законодавством України передбачена можливість зміни суми аліментів, встановленої судом або домовленістю між батьками. Ініціатором цього процесу може виступати як одержувач, так і платник аліментів. Розмір виплат збільшується або зменшується в залежності від зміни матеріального або сімейного стану батька чи матері дитини, а також у випадку погіршення або поліпшення здоров’я одного з батьків. Наприклад, отримання або скасування групи інвалідності впливає на зменшення і збільшення суми виплат у разі стягненні аліментів з батька-інваліда.

Важливо: при задоволенні позовних вимог про зміну розміру аліментів, нова сума буде стягуватися з дня набрання законної сили рішення суду, а не з моменту пред’явлення позову.

Який порядок участі платника аліментів в доп. витратах?

Згідно частини 1 статті 185 Сімейного кодексу України на платника аліментів (батька, в деяких випадках мати) покладається обов’язок брати участь у додаткових витратах на дитину, викликаних особливими обставинами. Наприклад, доп.витрати можуть знадобитися на розвиток здібностей, реабілітацію або лікування та інше. Покриття витрат може відбуватися після їх фактичного виникнення або заздалегідь (можливе судове стягнення).

Розмір додаткових витрат на дитину повинен бути аргументований. Наприклад, при наявності у дітей хронічних захворювань, доказами обґрунтованості позовних вимог про стягнення додаткових коштів можуть виступати виписки з історії хвороби, рецепти лікарів і чеки про придбання медикаментів, а також довідка з лікарні про вартість медичних послуг.

Правові нюанси фінансових доп. витрат на дитину детально розглянуті в профільній статті адвоката по сімейних спорах про участь батьків у додаткових витратах на дітей, а далі можна ознайомитися з шаблоном заяви до суду про стягнення аліментів.

Як подати на аліменти в Україні (приклад заяви)?

Переглянути та завантажити зразок позову про встановлення аліментів на дитину можна нижче.

Зразок заяви для встановлення розміру і стягнення аліментів у твердій грошовій сумі і в частці доходу

Завантажити шаблон позовної заяви на аліменти для дитини

Як проіндексувати аліменти на утримання дитини?

Порядок індексації аліментів на дітей врегульовано Законом «Про внесення змін до деяких законів України щодо індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі». Згідно зазначеного НПА, сума виплат на утримання дитини повинна бути проіндексована відповідно до ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення». Ініціатором індексації виступає держвиконавець або підприємство, де працює платник аліментів.

Індексація аліментів у твердій грошовій сумі повинна проводитися щорічно, починаючи з другого року після винесення судом рішення про встановлення розміру аліментів.

Калькулятор індексації аліментів

Відповідно до частини 2 статті 184 Сімейного кодексу України, щорічна індексація суми аліментів проводиться відповідно до Закону «Про індексацію грошових доходів населення» за такою формулою: визначений судом розмір аліментів множиться на величину приросту індексу споживчих цін і ділиться на 100.

Індекс споживчих цін визначається наростаючим підсумком на підставі щомісячних індексів, які розраховуються Держстатом. Щорічна індексація аліментів проводиться лише в тому випадку, коли величина індексу споживчих цін перевищує 101 %.Заборгованість по аліментах

Статтею 194 Сімейного кодексу України передбачено, що аліменти можуть стягуватися за виконавчим листом за минулий час, але не більше ніж за три роки, що передували пред’явленню виконавчого листа або напису нотаріуса до виконання.

При цьому виконавча давність у три роки не застосовується, якщо за виконавчим листом аліменти не можуть стягуватися через розшук аліментника або його перебування за кордоном (наприклад, на заробітках). В цьому випадку, виплата аліментів проводиться за весь минулий період, незалежно від термінів розшуку боржника.

Досягнення дитиною повноліття не є перешкодою для стягнення заборгованості.

Як розрахувати заборгованість по аліментах?

Порядок проведення калькуляції заборгованості за аліментами, присудженими у частці від заробітку, передбачає визначення фактичного доходу аліментника, отриманого за час виникнення боргу. При цьому, якщо платник аліментів був безробітним в період виникнення заборгованості, але має роботу в момент визначення суми боргу, заборгованість розраховується з одержуваного заробітку.

Окремим пунктом при обчисленні розміру боргу по аліментах слід розглянути варіант, коли аліментник не працював на час виникнення заборгованості і не працює в період встановлення її розміру. В цьому випадку сума заборгованості обчислюється виходячи із середньої зарплати працівника для даної місцевості. Розмір заборгованості по аліментах розраховується державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі спору — судом (ст. 195 Сімейного кодексу України).

Яка неустойка сплачується за прострочення аліментів?

Українським законодавством, крім погашення аліментної заборгованості, на боржника може бути покладена матеріальна відповідальність за прострочення строку сплати аліментів. Так, відповідно до ст. 196 СК одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення. Однак відразу варто зауважити, що розраховувати на отримання неустойки можна лише в разі виникнення заборгованості з вини аліментника.

Важливо! Якщо виплата аліментів проводиться не за рішенням суду, а на підставі укладеної між батьками угоди про утримання дитини, нарахування пені можливе лише за умови прямої вказівки на штрафні санкції в аліментному договорі.

Як не платити заборгованість по аліментах?

З урахуванням матеріального та сімейного стану аліментника суд вправі відстрочити або розстрочити сплату заборгованості за аліментами. Крім того, за позовом платника аліментів може бути прийнято рішення повністю або частково звільнити його від сплати заборгованості по аліментах, якщо вона виникла у зв’язку з тяжкою хворобою або іншою обставиною, що має істотне значення.


Калькулятор аліментів

За допомогою калькулятора аліментів можна самостійно здійснити розрахунок їх розміру на 2020 і наступний рік. Цю методику використовує багато сімейних юристів України. Розглянемо формулу для визначення розміру аліментів у відсотку від доходу або твердій сумі на прикладі отримання грошових виплат від батька дитини.

Для онлайн розрахунку суми аліментів за допомогою калькулятора потрібно знати:

 • мінімальний (гарантований) розмір аліментів в Україні
 • дохід (зарплата), з якого можуть утримуватися аліменти
 • суму прожиткового мінімуму, встановлену для дитини
 • тверду грошову суму витрат на утримання дитини

Мінімальний допустимий розмір щомісячних аліментів в Україні дорівнює 100% прожиткового мінімуму на дитину.

Для визначення доходу платника аліментів можна використовувати:

 • довідку про заробітну плату за місцем роботи
 • трудовий договір (підряду, найму, ЦПХ)
 • інші докази нарахувань

Для розрахунку розміру аліментів з непрацюючого використовується значення середньої зарплати і показник прожиткового мінімуму. При визначенні фактичного доходу «непрацевлаштованої» особи береться сума середньої заробітної плати по області для конкретної спеціальності або професії (за даними Державної служби статистики). Це значення не може бути нижче за прожитковий мінімум для дитини.

Для отримання аліментів з моряка потрібно підтвердити факт здійснення періодичних рейсів (запити в крюінг, капітанію порту) і довести реальну суму зарплати. При цьому отримання близькими родичами грошових переказів (виплат) і готівка відносяться до переліку доходів, які не обкладаються аліментами. Утримання коштів з моряків і непрацюючих (непрацевлаштованих) аліментників завжди відбувається в фіксованому розмірі.

Для стягнення аліментів з заробітчан (гастарбайтерів), які працюють за кордоном, не обов’язково доводити їх реальний дохід (в більшості випадків підтвердити таку інформацію складно). Проте, щоб отримати аліменти з громадянина України, який працює в Польщі, Чехії, Угорщині та інших країнах, можна подати позовну заяву до українського суду з вимогою про розрахунок аліментів виходячи з розміру середньої заробітної плати. Судове рішення про встановлення і примусове стягнення аліментів за кордоном виконується відповідно до Договору про надання міжнародної правової допомоги в питаннях аліментів (укладений з Польщею, США, Чехією, Росією, Угорщиною та іншими країнами). Однак важливо пам’ятати, що з більшості грошових виплат, отриманих в якості доходу за кордоном, аліменти не утримуються через нарахування зарплати без офіційного оформлення трудового договору.

Формула для визначення розміру аліментів на дитину: мінімальна гарантована державою сума аліментів + 30% доходу (на одну дитину) або 50% доходу (на двох дітей).

Увага! Якщо розмір щомісячних витрат на дитину перевищує розраховану за формулою суму аліментів більш ніж на 50%, мінімальна виплата становитиме не менше ½ фактичних витрат. Така формула часто застосовується для розрахунку суми аліментів на навчання дитини після досягнення нею віку 18 років (до виповнення 23 років).


Зазначена методика підходить для визначення розміру аліментів як у твердій (фіксованій) сумі, так і у відсотку від доходу батька дитини.Юридические консультации по “Аліменти на дитину в 2020 році: заборгованість і розмір

 • У зв’язку з карантином, який введений через коронавірус, платник аліментів був звільнений з роботи і залишився без доходу (ФОП закрився), відповідно немає грошей платити і по аліментах виник борг. Приватні держвиконавці в умовах надзвичайного стану вимагають платити мінімальні аліменти, хоча через форс-мажор заборгованість по ним повинні списати.

Юридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑

УжасноПлохоСреднеХорошоОтлично